Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster, _15990a_lg.jpeg
290
Okänd japansk (?) konstnär, akvarell med täckvitt, blomster,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Boije, Bror för Dux, dagbädd med utdragbar undre bädd, bok, _15962a_8d9df27bc28d83e_lg.jpeg
291
Boije, Bror för Dux, dagbädd med utdragbar undre bädd, bok,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood, _15954a_8d9df2790d7e8f6_lg.jpeg
292
Stackelberg, Elsa för fri form, trädgårdsbord med två stolar, furu/redwood,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Landin, Bengt, färglito, tupp och rävar, _15961a_8d9df28305ddf08_lg.jpeg
293
Landin, Bengt, färglito, tupp och rävar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st, _15960a_8d9df287460b35c_lg.jpeg
294
Agnell, Olle, grafiska blad, 3 st,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna, _15991a_lg.jpeg
295
Schantz, Philip von, akvatint och linjeetsning, stilleben med kanna,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin, _15992a_lg.jpeg
296
Wiinblad, Björn för Rosenthal Studio Linie, vas, porslin,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve, _15993a_lg.jpeg
297
Okänd designer för Keramia, Tjeckoslovakien, 1920-30-tal, skulptur, glaserad terrakotta, kvinna med kärve,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919, _15994a_lg.jpeg
298
Wilhelmsson, Carl, efter honom, etsning, Fiskare 1919,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta mm, _15995a_8d9df2cb8410c87_lg.jpeg
299
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, fat, glas, "Hearts", målad dekor av hjärta mm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 3 st, "Strikt, design 1953, _15996a_8d9df2cc7b9ca9e_lg.jpeg
300
Orup, Bengt för Johansfors, glas, 3 st, "Strikt, design 1953,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Nordström, Andreas, färgetsning, "Grundform 3, cirkel", _15997a_8d9df3bcb0b03bf_lg.jpeg
301
Nordström, Andreas, färgetsning, "Grundform 3, cirkel",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för J L Hultman, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, art-déco/funkis, _15998a_8d9df3bd5f3d07f_lg.jpeg
302
Okänd designer för J L Hultman, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, art-déco/funkis,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition, _15999a_8d9df3be47d3d8c_lg.jpeg
303
Carlsson, Stig för JIE, Gantofta, väggrelief, glaserat stengods, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen", _16000a_lg.jpeg
304
Åselisus Lidbeck, Catharina för Lindshammar, vinglas, 6 st, "Måsen",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham, _16001a_lg.jpeg
305
Brusewitz, Gunnar, blyerts, parti från Göta Kanal med kanalbåtarna Juno och Wilhelm Tham,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel, _16002a_lg.jpeg
306
Okänd designer för Svenska Hem, soffa, röd läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap, _16003a_lg.jpeg
307
Jespersen, Henrik, olja, berglandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, stengods, Coq, _16004a_8d9df3bf6107150_lg.jpeg
308
Lindberg, Stig för Gustavsberg, servisdelar, stengods, Coq,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, ljusstake, delvis blåtonat glas, Satellite, _16005a_8d9df3c4e283069_lg.jpeg
309
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, ljusstake, delvis blåtonat glas, Satellite,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Forssell, Pierre för Gense, salt-, socker- och pepparströare, rostfritt stål och bakelit, "Shakers", _16006a_8d9df3c787075c0_lg.jpeg
310
Forssell, Pierre för Gense, salt-, socker- och pepparströare, rostfritt stål och bakelit, "Shakers",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Löfström, Katarina & Turkot, Mikaela för Glasverk, Varberg, skål, grön glasmassa på orange fotklack, _16007a_8d9df3c996b07fe_lg.jpeg
311
Löfström, Katarina & Turkot, Mikaela för Glasverk, Varberg, skål, grön glasmassa på orange fotklack,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft, _16008a_lg.jpeg
312
Reklamflaska, Waterman bläck, glas med plastlock, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900, _16009a_lg.jpeg
313
Figuriner, 1 par, delvis bemålat flintgods, antagligen Tyskland, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel, _16011a_lg.jpeg
314
Börnesson, Lars för Strömbergshyttan, skulpturer, 2 st, glas på palisandersockel,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57, _16010a_lg.jpeg
315
Terrin med lock, flintgods, Cotton and Barlow, of Longton, Staffordshire 1850-57,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör, _16012a_lg.jpeg
316
Rasmussen, Hans Gunnar, olja, gårdsinteriör,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt, _16013a_lg.jpeg
317
Leksakståg, bemålat trä, Danmark, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram, _16014a_8d9df407d4b98a9_lg.jpeg
318
Besticksuppsättning, silver, "Rosett", total silvervikt exklusive knivar 540 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Parti kaffegods, porslin, Gustavsberg Blå Blom samt B&G Blå Mås, _16015a_8d9df3d4075d2ee_lg.jpeg
319
Parti kaffegods, porslin, Gustavsberg Blå Blom samt B&G Blå Mås,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glas, dekor i rött underfång, _16016a_8d9df3d4dbb1783_lg.jpeg
320
Okänd designer, vas, glas, dekor i rött underfång,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft, _16017a_lg.jpeg
321
Golvvas, flintgods, Satsuma, Japan, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, _16019a_lg.jpeg
322
Kaminur, förgylld brons och metall med infattad porslinsplakett, Frankrike, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt, _16018a_lg.jpeg
323
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skutezky, Dominic (Döme), olja, konstnärsateljé_15681a_8d9cecae58a0210_lg.jpeg
324
Skutezky, Dominic (Döme), olja, konstnärsateljé
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Stoopendahl, Georg, tuschteckningar, 2 st, hästar, signerade_15682a_8d9cecaf46c0aa3_lg.jpeg
325
Stoopendahl, Georg, tuschteckningar, 2 st, hästar, signerade
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,_15684a_8d9cecb0fb3d2a2_lg.jpeg
326
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä,_15815a_8d9d75b41e79c0a_lg.jpeg
327
Okänd designer för Skultuna, ljusstakar, 1 par, mässing och svärtat trä,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Van Delfft, Wilhelm efter Miereveld, Michiel Janszoon van, kopparstick, "Gustav II Adolf"_15817a_8d9d7729ce8f388_lg.jpeg
328
Van Delfft, Wilhelm efter Miereveld, Michiel Janszoon van, kopparstick, "Gustav II Adolf"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa, _16020a_lg.jpeg
329
Ollers, Edvin för Elme Glasbruk, jardinière, gjuten, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ytterfoder, rödglaserat flintgods, _16021a_lg.jpeg
330
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen", _16022a_lg.jpeg
331
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Sommargästen",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation, _16023a_lg.jpeg
332
Görg, Jürgen, färglito, Botschaft - pastellvariation,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, hus i landskap, _16024a_8d9df48bd2fe366_lg.jpeg
333
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindström, Frans, akvareller,  2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm, _16025a_8d9df48c7dc003a_lg.jpeg
334
Lindström, Frans, akvareller, 2 st, motiv från Kungliga Djurgården, Stockholm,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Norsbo, Hans, etsning, "Renstjernasgatan" (Sista Styverns trappor),_15683a_8d9cecb024dde82_lg.jpeg
335
Norsbo, Hans, etsning, "Renstjernasgatan" (Sista Styverns trappor),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900, _15760a_8d9d5ca6785bec7_lg.jpeg
336
Avlastningsbord, vitlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs, _16026a_lg.jpeg
337
Larsen, Axel M, olja, kor vid Dyrnäs,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.