Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Okänd konstnär, olja, "Spring Bride", _24294a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café, _24295a_lg.jpeg
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee, _24296a_lg.jpeg
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, tidskriftshållare, svartlackerad metall, _24297a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, flaska, glas, Antikva, _24298a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda, flaska, glas, Antikva,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"_24299a_lg.jpeg
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _24300a_lg.jpeg
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Bror (pseudonym I Lorentz", skulptur, förgylld mässing på sockel i röd sandsten, _24301a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Europe, AC/DC, Hep stars, Nazareth mm_23785a_8dac71942d1c83e_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Europe, AC/DC, Hep stars, Nazareth mm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Mike Oldfield, Gary Moore, Eric Clapton mm_23817a_8dac7d98241f5a6_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Mike Oldfield, Gary Moore, Eric Clapton mm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",_23820a_8dac7d9dd5e796d_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, "Höstkväll Tönnersjö"_23821a_8dac7d9ce722926_lg.jpeg
Oppenheimer, Johnny, olja, "Höstkväll Tönnersjö"
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Nyström, Jenny för Kalmar läns museum, tomtar_23822a_8dac7e33594fd24_lg.jpeg
Nyström, Jenny för Kalmar läns museum, tomtar
Slutpris3 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Goebel, Snövit och de 7 dvärgarna_23833a_8dac8b121e7ba80_lg.jpeg
Okänd designer för Goebel, Snövit och de 7 dvärgarna
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wennerberg, Gunnar G:son för Gustavsberg, ytterkruka, porslin,  Liljekonvalj_23823a_8dac7d990fb6e75_lg.jpeg
Wennerberg, Gunnar G:son för Gustavsberg, ytterkruka, porslin, Liljekonvalj
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, vägghylla, formpressad teak, _24302a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, vägghylla, formpressad teak,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, delvis lackerad metall, _24304a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Golvvas, porslin, Japan, 1900-talets mitt, _24305a_lg.jpeg
Golvvas, porslin, Japan, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Bo Fajans, thekoppar med underfat 6 + 6 st, glaserat lergods, _24306a_lg.jpeg
Okänd designer för Bo Fajans, thekoppar med underfat 6 + 6 st, glaserat lergods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal, _24303a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 18-1900-tal, _24307a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Servis, kristall,  40 delar, 1900-talets 2 hälft, 11 vardera av vin-, selters- och likörglas samt 7 starkvinsglas, _24308a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffe- och matservis, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, _23826a_8dac88f49b49b12_lg.jpeg
Kaffe- och matservis, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggur, förgyllt trä och stuck, _23832a_8dac89d834c06bc_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och stuck,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Scandia present, pendelljusstakar, 2 st_23831a_8dac89d74abbbe2_lg.jpeg
Okänd designer för Scandia present, pendelljusstakar, 2 st
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Andersson, Ragnar, olja, "Vid havet"_23830b_8dac89d9a52dbd8_lg.jpeg
Andersson, Ragnar, olja, "Vid havet"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mockaskedar, silver, 6 st, Norge, total vikt 50 gram, _23827a_8dac88f38e502a8_lg.jpeg
Mockaskedar, silver, 6 st, Norge, total vikt 50 gram,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Roxette, Ted Gärdestad, Status Quo mm_23848c_8dacbb287e776f3_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Roxette, Ted Gärdestad, Status Quo mm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Rolling stones, Elton John mm_23847a_8dac9758cff5638_lg.jpeg
Parti LP-skivor, bl.a Beatles, Rolling stones, Elton John mm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Strid, Bror, skulptur, terrakotta, gråtande barn, _24035a_8dacd3af81efbfc_lg.jpeg
Strid, Bror, skulptur, terrakotta, gråtande barn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wall, Agneta, egen verkstad, Trosa, vas, glaserat stengods, _24036a_8dacd3dbe0717da_lg.jpeg
Wall, Agneta, egen verkstad, Trosa, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Procopé, Ulla för Arabia, matservis, 37 delar , porslin, "Anemone", design 1962, bland annat 14 mattallrikar och 13 assietter, _24313a_lg.jpeg
Procopé, Ulla för Arabia, matservis, 37 delar , porslin, "Anemone", design 1962, bland annat 14 mattallrikar och 13 assietter,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Balansvåg, mässing, Lindells Vågfabrik Jönköping, 1900-talets 1 hälft, _24314a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891, _24310a_lg.jpeg
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Stolar, 2 par, svarvat trä, Finland, 1700-tal, _24312a_lg.jpeg
Stolar, 2 par, svarvat trä, Finland, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Högtalare, ett par, sannolikt Sonab OA4 "Carlsson", _24315a_lg.jpeg
Högtalare, ett par, sannolikt Sonab OA4 "Carlsson",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing, _24311a_lg.jpeg
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Stolar, 2 + 2 + 1, bonat trä, Finland, 1800-tal, _24309a_lg.jpeg
Stolar, 2 + 2 + 1, bonat trä, Finland, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
EP, Gagarin, Juri, "In space"_24316a_lg.jpeg
EP, Gagarin, Juri, "In space"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall_23843a_8dacbb25be62c25_lg.jpeg
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, dekor av Venus i vagn, _23844a_8dacbb26d66e9c0_lg.jpeg
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, dekor av Venus i vagn,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, spegel, ek och teak, _23842a_8dacbb246ea60dd_lg.jpeg
Okänd designer, spegel, ek och teak,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ritbord, bonat trä med metallmontage, 1900-talets 2 hälft, _23629a_8dace583558197d_lg.jpeg
Ritbord, bonat trä med metallmontage, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Knivar med balja, 2 st, Köller, Tyskland samt Frost, Sverige_24039c_8dacd40d28c6bd9_lg.jpeg
Knivar med balja, 2 st, Köller, Tyskland samt Frost, Sverige
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd knivmakare, kniv med balja_24042a_8dacd415b1f0252_lg.jpeg
Okänd knivmakare, kniv med balja
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
4 par barnskor_23999a_8dacc953f542735_lg.jpeg
4 par barnskor
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, bonad björk med grön plyschklädsel, _24020a_8dacd385ac723ba_lg.jpeg
Fåtölj, bonad björk med grön plyschklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Medicinburk, brun glasmassa_24105a_8dacd65fa5b390b_lg.jpeg
Medicinburk, brun glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK