Decemberauktion
Lowest lot number

Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK

Okänd designer, stol, kromat stål samt vaxat snöre
Est300 - 400 SEK

Pååg, Britten för Lindshammar, fat, glas, polykrom dekor av frukter mm
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK

Okänd designer för Brio, dragleksaker, 2 st
Est300 - 400 SEK

Skåp, bonad fur, allmoge, dekor av initialer samt datering 1810
Est300 - 400 SEK

Lådspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut
Est300 - 400 SEK

Stolar, 1 par, ljus björk, biedermeier
Est300 - 400 SEK

Bordsur, bronserad metall, sekelskiftet 1900
Est400 - 500 SEK

Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK

Hänghörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal,
Est400 - 500 SEK

Serveringsvagn, svarvat och bonat trä med kakelplattor, 1930-40-tal
Est300 - 400 SEK

Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad
Est300 - 400 SEK

Orvola, Heikki för Arabia, skål på fot, glas, "Miranda"
Est300 - 400 SEK

Est200 - 300 SEK

Armstolar, 1 par, bonat trä med grön plyschklädsel,
Est300 - 400 SEK

Väska Ralph Lauren, gräddvit
Final bid600 SEK

Väska Louis Vuitton
Final bid3,800 SEK

Väska - Dior Blå / Jeansblå
Final bid1,800 SEK

Väska Longchamp brun/svart
Final bid800 SEK

Glas

Buxo Tomas Skålfat glaserat Terracotta signerad

Askfat metall sekelskiftet ekivok dekor av kvinna (dubbelsidig)

Ljusstakar 1 par mässing Renässansstil 1800-tal dekor av duvor mm

Fiskknivar 12 st i nysilver Barker Brothers, Birmingham 1900-talets första hälft

TALLRIKAR 13 st Royal Copenhagen Modell 631 1900-talets senare hälft
Final bid200 SEK

HUGGARE i balja, smide och horn med mässingsbeslag, "Endure", Joseph Beal & Co
Final bid200 SEK

HUGGARE, smide med träfäste och mässingsbeslag
Final bid200 SEK

HUGGARE i balja, smide, mässing och läder, Tuareg, 1900-tal
Final bid500 SEK

Brynstål, smide med mässingsbeslag i avslutande ögla 17 till 1800-tal

KNIV ceremoniell i smide och hardwood sk Ikula, Kongo 1900-talets senare hälft

KARAFF i modell "Silvia" Design Ingeborg Lundin för Orrefors (1957)
Final bid200 SEK

STARKVINSKANNA Okänd designer för Anton Michelsen Köpenhamn i glas med sterlingsilver
Final bid1,400 SEK

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.