Decemberauktion

Decemberauktion
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons, figurkomposition, signerad och numrerad 3/3
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, stol, kromat stål samt vaxat snöre
Est300 - 400 SEK
Pååg, Britten för Lindshammar, fat, glas, polykrom dekor av frukter mm
Final bid200 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Brio, dragleksaker, 2 st
Est300 - 400 SEK
Skåp, bonad fur, allmoge, dekor av initialer samt datering 1810
Est300 - 400 SEK
Lådspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut
Est300 - 400 SEK
Stolar, 1 par, ljus björk, biedermeier
Est300 - 400 SEK
Bordsur, bronserad metall, sekelskiftet 1900
Est400 - 500 SEK
Snedklaffsekretär, bonad ek, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1900,
Est400 - 500 SEK
Hänghörnskåp, bemålat trä, allmogearbete, 1700-tal,
Est400 - 500 SEK
Serveringsvagn, svarvat och bonat trä med kakelplattor, 1930-40-tal
Est300 - 400 SEK
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad
Est300 - 400 SEK
Orvola, Heikki för Arabia, skål på fot, glas, "Miranda"
Est300 - 400 SEK
Est200 - 300 SEK
Armstolar, 1 par, bonat trä med grön plyschklädsel,
Est300 - 400 SEK
Väska Ralph Lauren, gräddvit
Väska Ralph Lauren, gräddvit
Final bid600 SEK
Väska Louis Vuitton
Väska Louis Vuitton
Final bid3,800 SEK
Väska - Dior Blå / Jeansblå
Väska - Dior Blå / Jeansblå
Final bid1,800 SEK
Väska Longchamp brun/svart
Väska Longchamp brun/svart
Final bid800 SEK
Glas
Glas
Buxo Tomas Skålfat glaserat Terracotta signerad
Askfat metall sekelskiftet ekivok dekor av kvinna (dubbelsidig)
Ljusstakar 1 par mässing Renässansstil 1800-tal dekor av duvor mm
Fiskknivar 12 st i nysilver Barker Brothers, Birmingham 1900-talets första hälft
TALLRIKAR 13 st Royal Copenhagen Modell 631 1900-talets senare hälft
Final bid200 SEK
HUGGARE i balja, smide och horn med mässingsbeslag, "Endure", Joseph Beal & Co
Final bid200 SEK
HUGGARE, smide med träfäste och mässingsbeslag
Final bid200 SEK
HUGGARE i balja, smide, mässing och läder, Tuareg, 1900-tal
Final bid500 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag i avslutande ögla 17 till 1800-tal
KNIV ceremoniell i smide och hardwood sk Ikula, Kongo 1900-talets senare hälft
KARAFF i modell "Silvia" Design Ingeborg Lundin för Orrefors (1957)
Final bid200 SEK
STARKVINSKANNA Okänd designer för Anton Michelsen Köpenhamn i glas med sterlingsilver
Final bid1,400 SEK

© Software Copyright 2026 Skeleton. All rights reserved.