Fredag 24/3 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/3 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/3 klockan 12.00 - 16.00

Mortel med pistill, kolmårdsmarmor, 1800-talets 2 hälft, h24 cm, pistill med lagning_26688a_8db216d566f9d0a_lg.jpeg
Mortel med pistill, kolmårdsmarmor, 1800-talets 2 hälft, h24 cm, pistill med lagning
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Okända designers, nötknäckare, 2 st, snidat trä, i form av ekorre respektive gammal gubbe, längd 17-20 cm_26686a_8db216e7ecd7bbd_lg.jpeg
Okända designers, nötknäckare, 2 st, snidat trä, i form av ekorre respektive gammal gubbe, längd 17-20 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Torstensson, Jonas för Torstensson Art & Design, ljusstake för 16 ljus, delvis patinerad brons,"Stumpastaken", jubileumsutgåva från 2000, numrerad 4, längd 29 cm_26685a_8db216e8a33a1bb_lg.jpeg
Est1,100 - 1,200 SEK
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ, _26968a_lg.jpeg
Jakobsson, Hans Agne för Scanlight, golvlampa, orange plast på metallstativ,
Est1,100 - 1,200 SEK
Öman, Martin, armring, sterlingsilver, stämplad Halmstad 1995, vikt 44 gram, innerdiameter 6 x 5 cm_26969a_lg.jpeg
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Lorenz-Murowana, Ernst, olja, skymningslandskap, signerad, 69 x 49 cm_26970a_lg.jpeg
Est2,000 - 2,200 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 55", signerad och numrerad VII/XXX, pappersstorlek 57 x 58 cm_26693a_8db217da300889f_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, "Portkosme 55", signerad och numrerad VII/XXX, pappersstorlek 57 x 58 cm
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Watz, Birgitta för Lindshammar, fat, bemålat glas, dekor av solros, signeradt, diameter 41 cm_26683a_8db216ea4e08a1c_lg.jpeg
Est400 - 500 SEK
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt_26682a_8db216eb0c43511_lg.jpeg
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt
Est450 - 500 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, 18 karat rödguld med briljantslipad diamant om cirka 0,1 carat., stämplad yutan år, innerdiameter 21 mm, vikt 3,7 gram_26971a_lg.jpeg
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, sterlingsilver, stämplad Unnaryd 1985, innerdiameter 17 mm_26972a_lg.jpeg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, akrobat, stämplat utan år, h 9 cm, medföljer kedja vitmetall_26973a_lg.jpeg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bilhjälm, Jofa, 19050-tal_26597a_8db18b71ac66575_lg.jpeg
Bilhjälm, Jofa, 19050-tal
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Brasskärm, bronserat stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, tryckt dekor av parforcejaktsällskap, h 81 cm, smärre slitage_26680a_8db2167751ca010_lg.jpeg
Brasskärm, bronserat stuck, rokokostil, 1900-talets mitt, tryckt dekor av parforcejaktsällskap, h 81 cm, smärre slitage
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Karaff, glas med silvermontage, höjd inkl propp 24 cm_26598a_8db18b728d3bc48_lg.jpeg
Karaff, glas med silvermontage, höjd inkl propp 24 cm
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm_26974a_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
Est700 - 800 SEK
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar, _26976a_lg.jpeg
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café, _26975a_lg.jpeg
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Berck-vitz, Alain, färglitografi, komposition med noter, signerad numrerad 50/90, synlig pappersstorlek 47 x 36 cm, glas/ram med skada_26768a_8db25525e25cb22_lg.jpeg
Berck-vitz, Alain, färglitografi, komposition med noter, signerad numrerad 50/90, synlig pappersstorlek 47 x 36 cm, glas/ram med skada
Est300 - 400 SEK
Baques, Josep, färglito, komposition med kvinnor, signerad och numrerad 123/250, pappersstorlek 53 x 36 cm_26691a_8db217d5127fb39_lg.jpeg
Baques, Josep, färglito, komposition med kvinnor, signerad och numrerad 123/250, pappersstorlek 53 x 36 cm
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Grünewald, Iván, gouache, landskapsbild från Hagaparken, signerad och daterad 1937, synlig pappersstorlek 35 x 49 cm, G var son till Isaac Grünewald och Sigrid Hjertén_26676a_8db21679f914b74_lg.jpeg
Est1,100 - 1,200 SEK
Hallampa, mässing med färgat glas, antagligen Turkiet, 1900-tal, total h 58 cm_26977a_lg.jpeg
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal, _26978a_lg.jpeg
Est1,500 - 1,600 SEK
Väggplåt, gjutjärn, renässansstil, möjligen Ilsenburg, 1800-talets 2 hälft, dekor av stridsscen, h 61 cm_26979a_lg.jpeg
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Östergren, Gerd, olja, stilleben med tulpaner, signerad, 66 x 50 cm_26678a_8db2167813c7b62_lg.jpeg
Östergren, Gerd, olja, stilleben med tulpaner, signerad, 66 x 50 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti handdukar, linne mm_26834a_8db26fe483189ba_lg.jpeg
Parti handdukar, linne mm
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Tomte, bemålad keramik, möjligen Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 22 cm, någon nagg_26813a_8db26de7180c5c1_lg.jpeg
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Vattentunna, koppar, C J Arfström, Uppsala, 1800-talets slut, lejonmaskaroner med ringhänklar, invändigt förtent, stämplad, h 71 cm_26675a_8db2167aeaf413a_lg.jpeg
Vattentunna, koppar, C J Arfström, Uppsala, 1800-talets slut, lejonmaskaroner med ringhänklar, invändigt förtent, stämplad, h 71 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar, _26980a_lg.jpeg
Est4,000 - 4,200 SEK
Kindjaler i balja, 1 par, förnicklad metall, Kaukasus, 1900-talets 2 hälft, l 50 cm_26981a_lg.jpeg
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _26982a_lg.jpeg
Est700 - 800 SEK
Okänd designer för Rörstrand, fat, porslin, "Från årtusende till årtusende - i tidens tecken", diameter 33 cm, i originalförpackning_26706a_8db23d699831cd6_lg.jpeg
Okänd designer för Rörstrand, fat, porslin, "Från årtusende till årtusende - i tidens tecken", diameter 33 cm, i originalförpackning
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Stolar, 1 par, skuret, bemålar och bronserat trä, sengustavianska, sekelskiftet 1800, stoppad sits och ryggbricka, slitage_26668a_8db215db0c59eef_lg.jpeg
Stolar, 1 par, skuret, bemålar och bronserat trä, sengustavianska, sekelskiftet 1800, stoppad sits och ryggbricka, slitage
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Miniatyrkåsa, silver, barockstil, dekor av växtlighet, oidentifierad stämpel, möjligen J D Schleissner & Söhne Hanau, sekelskiftet 1900, svensk importstämpel före 1912, l 9 cm, vikt 25 gram_26663a_8db215d3b57687a_lg.jpeg
Final bid250 SEK
Est400 - 500 SEK
Volther, Poul för Sorø Stolefabrik, armstol, ek, _26983a_lg.jpeg
Volther, Poul för Sorø Stolefabrik, armstol, ek,
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Kuhnert, Wilhelm, kopia efter, akvareller, 1 par, "Manchurisk tiger" respektive "Leopard", signerade Ernst Nilsson, synlig pappersstorlek 28 x 42 cm_26984a_lg.jpeg
Est500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, litografi, komposition med figurer, _26985a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, litografi, komposition med figurer,
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Kåks, Olle, färglitografi, komposition i blått_26807a_8db26cecf679f42_lg.jpeg
Kåks, Olle, färglitografi, komposition i blått
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Solfjäder, pärlemor med bronsbeslag, högklassigt Parisarbete, 1800-talets mitt eller 2 hälft, akvarellerad dekor av väggfält samt fruktplockande par, l 25 cm_26667a_8db215d4c39b8a4_lg.jpeg
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Manner, Mariana, färgetsning, "Vind för våg"_26806a_8db26cebe75923f_lg.jpeg
Manner, Mariana, färgetsning, "Vind för våg"
Final bid150 SEK
Est300 - 400 SEK
Diorama med pappersklipp, möjligen USA, sekelskiftet 1900, dekor av putti mm, totalt mått 27 x 32 cm_26986a_lg.jpeg
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Richarde, Ludvig, olja, månskenslandskap, signerad, a tergo med dedikation daterad 1894, 26 x 14 cm_26987a_lg.jpeg
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, 1800-tal, kvinna på stenbro, signerad L Hjelm och otydligt daterad, 29 x 44 cm_26988a_lg.jpeg
Est500 - 600 SEK
Mockakanna, silver med svärtat trähandtag, empirestil, sekelskiftet 1900, stämplad Jakob Engelbert Torsk Stockholm 1901, h 19 cm, vikt 380 gram_26666a_8db215d5f5e3a62_lg.jpeg
Mockakanna, silver med svärtat trähandtag, empirestil, sekelskiftet 1900, stämplad Jakob Engelbert Torsk Stockholm 1901, h 19 cm, vikt 380 gram
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Palme, Carl, konsttryck efter träsnitt, Leda med svanen, signerad i trycket, Universum Förlag 1951, synlig pappersstorlek 17 x 26 cm_26679a_8db21675c149ce4_lg.jpeg
Palme, Carl, konsttryck efter träsnitt, Leda med svanen, signerad i trycket, Universum Förlag 1951, synlig pappersstorlek 17 x 26 cm
Est300 - 400 SEK
Halvbord, gråmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 119 cm_26659a_8db2163062e28d7_lg.jpeg
Halvbord, gråmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 119 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Österlin, Anders, färgserigrafi, komposition, signerad och numrerad 101/200, synlig pappersstorlek 46 x 36 cm_26989a_lg.jpeg
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Svensson, Roland, färglito, "Stora Nassa" (Våris), signerad med dedikation och numrerad 208/220, synlig pappersstorlek 22 x 38 cm, solblekt_26990a_lg.jpeg
Est300 - 400 SEK