52 Anderson, Anders Gustaf, miniatyrmålning, gouache på ben, porträtt av Daniel Ferdinand Stockenberg (1797-1859),
signerad och daterad 1823, baksida med infattad hårlock på sidenbakgrund, senare ram i 18 karat rödguld, denna stämplad Falun 1860, dia 6,5 cm, i original maroquinetui. Stockenberg var lanträntmästare, kammarrättsråd och initiativtagare till Halmstad Sparbank och far till riksdagsmannen och borgmästaren i Halmstad Thure Stockenberg.
Värdering | 4 000 - 5 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |