Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,_7608a_8d8ed5decbd847f_lg.jpeg
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st, _7609a_8d8ed5e05b8dc0a_lg.jpeg
Okänd designer för Unique Design Copenhagen, klädhängare, 9 st,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807,  _7613a_8d8edde4c14018c_lg.jpeg
Hermelin, Samuel Gustav, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Karta öfver Halmstads Höfdingedöme eller Halland" 1807,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt, _7636a_lg.jpeg
Tidskriftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_7640a_lg.jpeg
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini, _7639a_lg.jpeg
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golvur, bemålat och förgyllt trä, så kallat Bornholmerur (hane), Danmark 1800-talets mitt, _7621a_8d8edea7a2a384a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960. _7652a_lg.jpeg
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,_7650a_lg.jpeg
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal, _7654a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,_7655a_lg.jpeg
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, patinerad metall, så kallad Diskometall, Samson och Delila, _7658a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_7659a_lg.jpeg
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,_7645a_8d8ee017ffd8a3f_lg.jpeg
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tidningsställ, bambu och rotting, 1900-talets mitt,_7624a_8d8ede974bfd165_lg.jpeg
Tidningsställ, bambu och rotting, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _7666a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft, _7669a_lg.jpeg
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Motorsåg, elektrisk, MEEC 726-727,_7672a_8d8ee1d15191635_lg.jpeg
Motorsåg, elektrisk, MEEC 726-727,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Percy, Arthur för Gefle, blomsterskål samt hållare, glaserat och förgyllt lergods, "Neapel",_7675a_8d8ee1d29b60ebb_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gefle, blomsterskål samt hållare, glaserat och förgyllt lergods, "Neapel",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare, _7695a_lg.jpeg
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början, _7698a_lg.jpeg
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering100 - 1 400 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,_7699a_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast, _7704a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny, _7708a_lg.jpeg
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft, _7707a_lg.jpeg
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm, _7709a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"_7711a_lg.jpeg
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar, _7712a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,_7686a_8d8eec1489062cc_lg.jpeg
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Tramporgel, ek, Mason & Hamlin, 1800-talets slut,_7693a_8d8eec125a8dc34_lg.jpeg
Tramporgel, ek, Mason & Hamlin, 1800-talets slut,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _7716a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal, _7721a_lg.jpeg
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris, _7729a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Karl Arnold, Nürnberg 1950-60-tal, dekor av bi,_7731a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,_7738a_lg.jpeg
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",_7739a_lg.jpeg
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,_7740a_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,_7741a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_7749a_lg.jpeg
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, _7752a_lg.jpeg
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar, _7751a_lg.jpeg
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 20 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,_7754a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,_7755a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal, _7763a_lg.jpeg
Stereokamera, Ica Compur, Dresden, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907._7764a_lg.jpeg
Stereo/panoramakamera, Hüttig Stereo Lloyd 9 X 18, modell 1907.
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt, _7769a_8d8eeef54491a20_lg.jpeg
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
Slutpris1 900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 2 hälft,_7777a_lg.jpeg
Kaffekanna, tenn med trähandtag, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockstop, tenn, koniskt med graverad växtdekor,_7779a_lg.jpeg
Lockstop, tenn, koniskt med graverad växtdekor,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK