Okänd dansk "Guldalder"-konstnär, 1800-talets mitt, teckningar, 4 st, sepia respektive tusch, _8988a_8d915559c3835a5_lg.jpeg
Okänd dansk "Guldalder"-konstnär, 1800-talets mitt, teckningar, 4 st, sepia respektive tusch,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
d'Hondecoeter, Melchior, hans art, oljemålningar 1 par, stilleben med blommor och papegoja respektive apa, 16-1700-tal, ursprungligen väggfält, _8990a_8d91553c10dfa99_lg.jpeg
d'Hondecoeter, Melchior, hans art, oljemålningar 1 par, stilleben med blommor och papegoja respektive apa, 16-1700-tal, ursprungligen väggfält,
Slutpris30 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Handerson Thayer, Abbot, efter honom, gicléetryck (?), "Angel",_8997a_8d916d96b4b9142_lg.jpeg
Handerson Thayer, Abbot, efter honom, gicléetryck (?), "Angel",
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, räv i snö,_8998a_8d916d98674d8c8_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, räv i snö,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd engelsk  (?) konstnär, 17-1800-tal, tuschlavering, landskap med personer,_8999a_8d916d9a26b7b7d_lg.jpeg
Okänd engelsk (?) konstnär, 17-1800-tal, tuschlavering, landskap med personer,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Nilsson, Lennart, färglito, "Konstnärsträdet",_9000a_8d916d9b7b1576e_lg.jpeg
Nilsson, Lennart, färglito, "Konstnärsträdet",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1",_9030a_8d919388347f602_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Millington, Terrence, linjeetsning och akvatint, "Figure 1", _9031a_8d919389cf7b6d9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hardaga, Tarik, blandteknik/serigrafi med applikationer och bemålning, "Under kontroll", _9033a_8d91937e313f914_lg.jpeg
Hardaga, Tarik, blandteknik/serigrafi med applikationer och bemålning, "Under kontroll",
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel, _9072a_8d91a057025c9e4_lg.jpeg
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fågel, _9073a_8d91a057b739828_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar, _9074a_8d91a058772dfb1_lg.jpeg
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,_9075a_8d91a059216e831_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, 'Insignie Ducatus Hallandiae', _9080a_8d91a05de1e8e63_lg.jpeg
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, 'Insignie Ducatus Hallandiae',
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Olson, Erik, färglito, "Monsieur et Madame", _9081a_8d91a0b01f2690d_lg.jpeg
Olson, Erik, färglito, "Monsieur et Madame",
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition, _9108a_8d91a19c16a3ff2_lg.jpeg
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,_9122a_8d91ac5cbcea349_lg.jpeg
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ram, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av blommor mm samt av Herkules i lejonskinn, _9135a_8d91ace887b44d8_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,_9140a_lg.jpeg
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington", _9150a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington", _9151a_lg.jpeg
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,_9161a_lg.jpeg
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,_9164a_lg.jpeg
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,_9166a_lg.jpeg
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taipalenmääki, Jussi, färglito, komposition med kvinna och citroner,_9174a_lg.jpeg
Taipalenmääki, Jussi, färglito, komposition med kvinna och citroner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,_9178a_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bonnén, Folmer, olja, skördelandskap,_9175a_lg.jpeg
Bonnén, Folmer, olja, skördelandskap,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olsson, Annmari, färglito, lindansös, _9179a_lg.jpeg
Olsson, Annmari, färglito, lindansös,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Osswald, Hans, olja, sittande person,_9180a_8d91ad926fe99bf_lg.jpeg
Osswald, Hans, olja, sittande person,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Falk, Gösta, olja, mor och barn, _9181a_8d91ad93378f7c9_lg.jpeg
Falk, Gösta, olja, mor och barn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Elfving, Hans, olja med collage, "Allfarvägsmjödet",_9182a_8d91ad94173f278_lg.jpeg
Elfving, Hans, olja med collage, "Allfarvägsmjödet",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, sydländsk stadsbild,_9183a_8d91ad9535c9096_lg.jpeg
Polder, Rudi (Rudolph Christiaan), olja, sydländsk stadsbild,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nordqvist, Sven, färglito, "Luffarschack",_9184a_8d91ad95dae8af5_lg.jpeg
Nordqvist, Sven, färglito, "Luffarschack",
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv, _9189a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
 Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",_9201a_lg.jpeg
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fellenius, Hans, olja, grekisk bygata, _9214a_lg.jpeg
Fellenius, Hans, olja, grekisk bygata,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,_9215a_lg.jpeg
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,_9218a_8d91b976da09bf8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text, _9225a_lg.jpeg
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell med collage av frimärksklipp,_9226a_8d921c1124cdd8a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Mörner, Stellan, färglito, Rosenkavaljeren, _9227a_lg.jpeg
Mörner, Stellan, färglito, Rosenkavaljeren,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",_9229a_lg.jpeg
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Missale, pergament, "Eructavit cor meum verbum bonum" antagligen 1600-tal,_9241a_8d91ba03cda88e8_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_9244a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,_9259a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, båtar på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, linjeetsningar, 2 st, handkolorerade; "Veduta dei Antichi Castelli presso Canero" respektiveVeduta Generale delle Isole Borromee",_9261a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,_9260a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen, _9263a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK