Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 29/8 klockan 16.00. Visning: Fredag 27/8 klockan 12.00 - 19.00, lördag 28/8 klockan 10.00 - 17.00, söndag 29/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,_12230a_lg.jpeg
449
Jolin, Ellen, olja, kustparti med hus och båtar,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,_12240a_lg.jpeg
459
Okänd balinesisk konstnär, olja, festivalscen,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten, _12241a_lg.jpeg
460
Pedersdatter, Maren, olja, Flykten till Egypten,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden, _12242a_lg.jpeg
461
Larsen-Særsløv, Frederik, olja, motiv från Gilleleje med Kullaberg och Mölle i fonden,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap, _12248a_lg.jpeg
467
Petersen, Peter Elias, olja, parklandskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus, _12249a_lg.jpeg
468
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, akvarell, man med tomt ölkrus,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,_12250a_lg.jpeg
469
Barrios, Alvaro, färglito, golfare,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Ragnar, olja, "Morgonljus",_12259a_lg.jpeg
478
Andersson, Ragnar, olja, "Morgonljus",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition, _12260a_lg.jpeg
479
Reis, Leo, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"_12266a_8d9671a2ae15e47_lg.jpeg
485
Chagall, Marc, efter honom, färglito, "Bouquet multicolore"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition, _12306a_lg.jpeg
525
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja, _12313a_lg.jpeg
532
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,_12314a_lg.jpeg
533
Lindström, Kaj Alexander, olja, figurkomposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindström, Kaj Alexander, akryl på papp, figurkomposition, _12331a_lg.jpeg
550
Lindström, Kaj Alexander, akryl på papp, figurkomposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,_12346a_lg.jpeg
565
Lindström, Bengt, färgserigrafi, figurkomposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, poster, litograferad, _12368a_lg.jpeg
587
Lindström, Bengt, poster, litograferad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition, _12369a_lg.jpeg
588
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,_12379a_lg.jpeg
598
Calder, Alexander, litograferad poster, "Crags and Critters Dance", Galerie Maeght Paris 1975,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lanje Lundqvist, Signe, olja, "Trädskugga II"_12384a_lg.jpeg
603
Lanje Lundqvist, Signe, olja, "Trädskugga II"
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor, _12402a_8d967dbaca56165_lg.jpeg
621
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, snipa på strand, _12403a_8d967dbc2fe4501_lg.jpeg
622
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,_12404a_8d967dc98d804c4_lg.jpeg
623
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Van Merlen, Jacques efter Le Pautre, Jean, kopparstick, Bacchi triumf,_12405a_8d967dcb0776c4a_lg.jpeg
624
Van Merlen, Jacques efter Le Pautre, Jean, kopparstick, Bacchi triumf,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",_12411a_8d967dcbe5945ab_lg.jpeg
630
Okänd konstnär, 1700-talets 2 hälft, "Platea maxima matriti...",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....", _12412a_8d967dc7ba4d781_lg.jpeg
631
Lerpiniere, Daniel och Fittler, James efter Paton, Richard, kopparstick och linjeetsning, "The distressed situation of the QUEBEC....",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",_12413a_8d967dbdf83b056_lg.jpeg
632
Frisk, Thomas, olja i aluminiumram, diptyk, "Natt och dag",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"_12414a_8d967dc342ab79e_lg.jpeg
633
Fagerström, Hans, olja, "Höstträd"
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen", _12415a_8d967dbf5833af0_lg.jpeg
634
Skoglund, Gustaf, olja, "Dammen",
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö, _12416a_8d967dc09822cd4_lg.jpeg
635
Larsson, Carl Oskar, olja, Skeppsbron, Malmö,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott, _12417a_8d967dc208f2e94_lg.jpeg
636
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II", _12418a_8d967dc49ce8ded_lg.jpeg
637
Fagerström, Hans, olja, "Vid vinterstrand II",
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",_12419a_8d967dc5de28d5b_lg.jpeg
638
Bagge, Eva, gouache, "Gamla oxlar, Sätuna",
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text, _12424a_lg.jpeg
643
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater, _12426a_lg.jpeg
645
Olsson Hagalund, Olle, färglito, kvinna med undulater,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,_12437a_lg.jpeg
656
Norrman, Lars, olja, sydamerikanskt landskap med personer,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum, _12441a_8d967e5219cc54c_lg.jpeg
660
Rex, Göte, olja, fiskare i Söndrum,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rex, Göte, olja, på perrongen, _12442a_8d967e5341a1b5a_lg.jpeg
661
Rex, Göte, olja, på perrongen,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,_12443a_8d967e5434174ab_lg.jpeg
662
Ullberger, Kurt, linoleumsnitt, kustparti med måsar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore, _12454a_lg.jpeg
673
Broderi med metallapplikationer, 1900-talets 2 hälft, häst med ryttare, etikett från Art Forum Singapore,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,_12460a_lg.jpeg
679
Rösiö, Hilding, olja, Tripolitanio,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd tysk (?) konstnär, 1800-talets 1 hälft, teckning, blyerts och tusch, italiensk åsna, _12474a_8d967f21aa6d810_lg.jpeg
693
Okänd tysk (?) konstnär, 1800-talets 1 hälft, teckning, blyerts och tusch, italiensk åsna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Furio, Salvador för Lladró, skulptur, bemålat porslin, Bison, _12493a_8d969fe7d30d455_lg.jpeg
716
Furio, Salvador för Lladró, skulptur, bemålat porslin, Bison,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas, _12494a_8d969fed1639f43_lg.jpeg
717
Okänd designer, fönsterprydnad/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Niederlande", Nürnberg 1816,_12495a_8d969ff1903ed2b_lg.jpeg
718
Fembo, Christph, karta, kopparstucken och delvis handkolorerad, "Niederlande", Nürnberg 1816,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Norryd, Mats, gouache, The end of all things - ur Sagan om ringen,_12496a_8d9686f91436222_lg.jpeg
719
Norryd, Mats, gouache, The end of all things - ur Sagan om ringen,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, ankare på strand,_12498a_8d968732c26b6b1_lg.jpeg
721
Johansson, Nils, olja, ankare på strand,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock", _12522c_8d96894c044e327_lg.jpeg
741
Wysocki, Harry, offsettryck, "Lady with Peacock",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",_12523a_8d96894971753e2_lg.jpeg
742
Everhall, Bengt Erland, pastell, "Tre nunnor",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.