Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 26/9 klockan 16.00. Visning: Fredag 24/9 klockan 12.00 - 19.00, lördag 25/9 klockan 10.00 - 17.00, söndag 26/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Rosén, Einar, tusch, aktstudie, _13023a_8d97ffb50ae0f68_lg.jpeg
378
Rosén, Einar, tusch, aktstudie,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kluge, Harry, olja, Möns Klint, _13027a_lg.jpeg
388
Kluge, Harry, olja, Möns Klint,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Saietz, Gunnar, färglito, komposition, _13028a_lg.jpeg
389
Saietz, Gunnar, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,_13041a_lg.jpeg
402
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen, _13042a_lg.jpeg
403
Netscher, Caspar, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, påklädningsscen,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Knage, V, olja, stilleben, _13043a_lg.jpeg
404
Knage, V, olja, stilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 1 par, plöjning respektive pråmdragning, _13058a_8d97d019c7a91c5_lg.jpeg
414
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-talets mitt, oljemålningar, 1 par, plöjning respektive pråmdragning,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa, _13062a_lg.jpeg
418
Liljedahl, Gösta, olja, kvinna på trappa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",_13063a_lg.jpeg
419
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",_13064a_lg.jpeg
420
Olson, Axel, färgetsning, "Ankarplats",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket, _13065a_lg.jpeg
421
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, _13066a_lg.jpeg
422
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dehlö, Ture, olja, "I köket",_13078a_8d97d0f078f7de7_lg.jpeg
427
Dehlö, Ture, olja, "I köket",
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan", _13080a_8d97d0f15911af6_lg.jpeg
428
Petersen, S H efterThersner, Ulric, kopparstick, "Skarhult Från Syd Östra Sidan",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",_13087a_lg.jpeg
442
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock_13101a_8d97d11b00322aa_lg.jpeg
455
Andersson, Arne, olja, skogsparti med råbock
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, olja, komposition med växter, oval form_13100a_8d97d1174e520e2_lg.jpeg
456
Qvarsebo, Michael, olja, komposition med växter, oval form
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor_13102a_8d97d11beeb2915_lg.jpeg
457
Andersson, Arne, olja, sjöparti med tranor
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Josefsson, Jörgen, olja, komposition, _13103a_8d97d119b205920_lg.jpeg
458
Josefsson, Jörgen, olja, komposition,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",_13105a_lg.jpeg
460
Bröndum Sörensen, Peder, olja, "Huse ved Vesterhavet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,_13106a_lg.jpeg
461
Major, Thomas efter Brouwer, Adriaen, etsning, "Food for the Soul" 1747,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris", _13108a_lg.jpeg
463
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bergman, Oskar, färglito, skärgårdslandskap, _13109a_lg.jpeg
464
Bergman, Oskar, färglito, skärgårdslandskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,_13112a_lg.jpeg
467
Kinnmansson, L (Lars Gustaf?), olja, hamninlopp i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Brandt, Carl, pastell, marin, _13113a_lg.jpeg
468
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Meyer-Andersen, Johannes, olja, vårplöjning,_13114a_lg.jpeg
475
Meyer-Andersen, Johannes, olja, vårplöjning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar, _13115a_lg.jpeg
476
Kullberg, Isak Fredrik, olja, blåmesar,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",_13116a_lg.jpeg
477
Liljefors, Charlotta, olja, "Ormvråk",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,_13117a_lg.jpeg
478
Larsen, Christian Björn, olja, efter badet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par, _13126a_lg.jpeg
487
Boèr, Zoltan von, gouache, sittande par,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Grandin, Svän, olja, gatuscen, _13127a_lg.jpeg
488
Grandin, Svän, olja, gatuscen,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II", _13128a_lg.jpeg
489
Widholm, Stellan, färglito, "Den hemlighetsfulla måltiden II",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kasiulis, Vytautas, färglito, Kunglig livgardist, _13129a_lg.jpeg
490
Kasiulis, Vytautas, färglito, Kunglig livgardist,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Lars, olja, klippor Brandts vik, Söndrum_13130a_lg.jpeg
491
Johansson, Lars, olja, klippor Brandts vik, Söndrum
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Lars, olja, kustlandskap Glassvik, Steninge_13131a_lg.jpeg
492
Johansson, Lars, olja, kustlandskap Glassvik, Steninge
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets slut, oljemålningar 1 par, porträtt, man respektive kvinna, _13135a_8d97d1efee7cf44_lg.jpeg
496
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets slut, oljemålningar 1 par, porträtt, man respektive kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt, _13146a_lg.jpeg
507
Nyström, Christer, akvarell med täckvitt, Italiensk fönsterutsikt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition, _13157a_lg.jpeg
525
Magnus, Carl, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition, _13187a_lg.jpeg
545
Fogelqvist, Jörgen, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja, _13188a_lg.jpeg
546
Okänd engelsk naivist, 1800-tal, olja,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö_13179a_8d97da2f092088c_lg.jpeg
554
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö_13180a_8d97da2fb492355_lg.jpeg
555
Falck, Gösta, olja, personer i stadsmiljö
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, poster, litograferad, _13200a_lg.jpeg
564
Lindström, Bengt, poster, litograferad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition, _13201a_lg.jpeg
565
Renberg, Margareta, färgserigrafi, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, två systrar, _13207a_8d97db2e39e172c_lg.jpeg
571
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, två systrar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor, _13228a_lg.jpeg
584
Christensen, Poul, etsning, motiv ur HC Andersens sagor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,_13231a_lg.jpeg
587
Merz, Johann Georg, kopparstick, 1700-talets 1 hälft, Kristi lidande,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, snipa på strand, _13232a_lg.jpeg
588
Okänd konstnär, olja, snipa på strand,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.