Oktoberauktion söndagen den 31/10 klockan 16.00.

Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75, _13578a_lg.jpeg
Miró, Juan, litograferad plansch, Louisiana 1974-75,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Meadows, Robert, akvarell, motiv med The Old Man of Hoy, Orkney,_13581a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd amerikansk konstnär, 1800-talets 1 hälft, miniatyrmålningar, 1 par, äkta makar, _13582a_8d9924648f6f697_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _13586a_8d99246a3f3be7e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bülow, Agnes von, olja, marin, _13588a_lg.jpeg
Bülow, Agnes von, olja, marin,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott, _13590a_lg.jpeg
Rönquist, Lotten, olja, franskt stenbrott,
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",_13591a_lg.jpeg
Behm, Wilhelm, olja, "Vintermotiv från Rönning",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?), _13600a_8d99307c418ceb2_lg.jpeg
Wilczek, Kornel, olja, stadsvy (Santiago de Compostela?),
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård, _13602a_lg.jpeg
Nilsson, Tage, olja, Ölandsgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Edel Rösnes, Gudrun, collage, _13604a_lg.jpeg
Edel Rösnes, Gudrun, collage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn, _13605a_8d997b3a2d2802a_lg.jpeg
Cöster, Nicolai, olja, mor och barn,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor, _13606a_lg.jpeg
Berndtsson, Rolf, gouache, flygande knipor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien, _13607a_lg.jpeg
Ollers, Edvin, olja, motiv från Altea, Spanien,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd (norsk?) konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, landskap, _13608a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande", _13611a_8d993080f3d7d0c_lg.jpeg
Holsby, Paul, blandteknik, "Stad i vardande",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta, _13612a_8d993082282d995_lg.jpeg
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Leon, May K, färglitografi, komposition med damer, sign o numr 46/260_13615a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, färglito, Molekyler i landskap, _13616a_lg.jpeg
Thorén, Esaias, färglito, Molekyler i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått", _13619a_8d993085e7a31b9_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, "Porträtt i grått",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets slut, pojke med fickur, _13620a_8d99308706ad283_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets slut, pojke med fickur,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam, _13621a_8d99309e34e50ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad, _13622a_8d9949f927f48b2_lg.jpeg
Johansson, Carl "Ägga-Calle", olja, byggnad,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition, _13628a_lg.jpeg
Jacobsen, Bent Karl, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Broberg, Iwan, olja, landskap, _13630a_lg.jpeg
Broberg, Iwan, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Borgström, Maria, etsning, "Att se", _13631a_lg.jpeg
Borgström, Maria, etsning, "Att se",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,_13637a_lg.jpeg
Hansson, Tage, olja, bohusländskt fiskeläge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap, _13638a_lg.jpeg
Sarvig, Edvard, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur, _13639a_lg.jpeg
Hafström, Tomas, olja, komposition med skulptur,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland, _13640a_lg.jpeg
Broberg, John, olja, motiv från Rusarö (Båkholmen), hangö, Finland,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader, _13641a_lg.jpeg
Hardaga, Tarik, färglitografi, komposition med byggnader,
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Carlsson, Arvid, blyets, sittande akt, _13644a_8d995555caf17be_lg.jpeg
Carlsson, Arvid, blyets, sittande akt,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, komposition med katt, _13645a_8d995556d8af3a6_lg.jpeg
Rehnquist, Bonnie, olja, komposition med katt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",  _13646a_8d995557e4b5ff2_lg.jpeg
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier, _13647a_lg.jpeg
Schyl, Jules, pastell, kvinnostudier,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jensen, Johan Lauritz (I L Jensen) hans efterföljd, 1800-talets mitt, stilleben med blommor på stenskiva, _13648a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt, _13650a_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvarell, sittande akt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,_13652a_lg.jpeg
Ljungquist, Birger, olja, solbadande kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Rehnquist, Bonnie, olja, "Fiske Falkenberg", _13653a_8d9955591af5d66_lg.jpeg
Rehnquist, Bonnie, olja, "Fiske Falkenberg",
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Collin, Alfred, olja, "Lots tages ombord", _13654a_8d99555a2cdeacf_lg.jpeg
Collin, Alfred, olja, "Lots tages ombord",
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten, _13663a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott, _13664a_lg.jpeg
Erixson, Sven X:et, teckning, stenbrott,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna, _13683a_lg.jpeg
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun), _13686a_lg.jpeg
Norryd, Mats, färglito, Sjöjungfruns förälskelse (ur Den lilla sjöjungfrun),
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-tal, olja, historicerande scen, _13690a_8d996337b0beb24_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,_13694a_lg.jpeg
Kragh-Jacobsen, Bamse, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,_13695a_lg.jpeg
Hougaard, Henning, olja, räv i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap, _13696a_lg.jpeg
Johnzon, Sven, olja, gård i vinterlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker, _13697a_lg.jpeg
Wallin, Ellis, olja, stilleben med fasan och grönsaker,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK