Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 28/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha, _14856a_lg.jpeg
592
Skulptur, violettglaserat stengods, sittande Buddha,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal, _14857a_lg.jpeg
593
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods, _14861a_lg.jpeg
598
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket", _14864a_lg.jpeg
600
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, _14866a_8d9b03845acc8ca_lg.jpeg
602
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal, _14867a_8d9b0389251347d_lg.jpeg
603
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt, _14885a_lg.jpeg
618
Kaffekopp med underfat, delvis förgyllt porslin, Royal Copenhagen, 1800-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods, _14890a_lg.jpeg
623
Okänd designer för Göteborgs porslinsfabrik, skinkfat, glaserat flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _14892a_8d9b039b773a09e_lg.jpeg
624
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, Höganäs, jugend, _14893a_8d9b039f2241483_lg.jpeg
625
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, Höganäs, jugend,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skål, glaserat lergods, möjligen Seljuk, Persien, 1100-tal, _14895a_8d9b03a03bee585_lg.jpeg
627
Skål, glaserat lergods, möjligen Seljuk, Persien, 1100-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk, _14908a_8d9b03f72b6b39e_lg.jpeg
640
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, avrundat kvadratisk,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa, _14909a_8d9b03fb27d3014_lg.jpeg
641
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fat, 1 par, porslin, Kina, möjligen Qianlong (1736-95), _14911a_8d9b03f16c20a31_lg.jpeg
643
Fat, 1 par, porslin, Kina, möjligen Qianlong (1736-95),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel, _14915a_lg.jpeg
647
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, pojke med dragspel,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor, _14920a_8d9b03f02f478a3_lg.jpeg
652
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stort parti porslin, Kina och Japan, 17-1900-tal, _14921a_8d9b03fc7f40896_lg.jpeg
653
Stort parti porslin, Kina och Japan, 17-1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sandberg, Hans Ove för Kosta, bordslampa, svagt blåtonad glasmassa, _14923a_8d9b043b95ac275_lg.jpeg
655
Sandberg, Hans Ove för Kosta, bordslampa, svagt blåtonad glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vinglas, 10 st, "Silvia", _14928a_lg.jpeg
660
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vinglas, 10 st, "Silvia",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Almström, Emmy för Rörstrand, 9 delar flintgods, Ostindia, design 1932, _14880a_8d9b0ba16d5cc76_lg.jpeg
675
Almström, Emmy för Rörstrand, 9 delar flintgods, Ostindia, design 1932,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900, _14946a_lg.jpeg
680
Okänd designer för Wedgwood, piedestal, majolika, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor, _14948a_lg.jpeg
681
Okänd designer för B&G, figurin, porslin, Upp till mor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, _14949a_lg.jpeg
682
Hennix, Margareta för Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Heerwagen, Erling og Karen egen verkstad, Tranekær, kolossalthekanna, glaserat stengods, _14950a_lg.jpeg
683
Heerwagen, Erling og Karen egen verkstad, Tranekær, kolossalthekanna, glaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mugg samt krus, glaserat flintgods, sekelskfiftet 1900, _14981a_8d9b0cba23fbe6f_lg.jpeg
718
Mugg samt krus, glaserat flintgods, sekelskfiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.