JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör, _15520a_lg.jpeg
Karlsson, Uno Hubert, olja, interiör,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor, _15521a_lg.jpeg
Normann, Lars, färglito, Sydamerikanska kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ignatius, Lea, färgakvatint, "Fjärran skogar", _15528a_lg.jpeg
Ignatius, Lea, färgakvatint, "Fjärran skogar",
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Brandt, Carl, pastell, marin, _15541a_lg.jpeg
Brandt, Carl, pastell, marin,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg, _15543a_lg.jpeg
Ulrichsen, Theodor, olja, utsikt över Roskilde från Sankt Jørgensbjerg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris", _15542a_lg.jpeg
Arninge, Gudrun, olja, "Från Luxenbourgträdgården (!) Paris",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden, _15544a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, utsikt över Neapel från Posillipo med Vesuvius i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Markhed, Sven-Erik, olja, "Vita hus, Spanien", signerad_15512a_8d9bef547d51910_lg.jpeg
Markhed, Sven-Erik, olja, "Vita hus, Spanien", signerad
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Markhed, Sven-Erik, olja, "Landskap", signerad_15513a_8d9bef55b7b6ac6_lg.jpeg
Markhed, Sven-Erik, olja, "Landskap", signerad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _15514a_8d9bef56ddde06f_lg.jpeg
Papart, Max, färglito, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Morgonsol genom ruinerna",_15515a_8d9bef58609e553_lg.jpeg
Jonson, Sven, färglito, "Morgonsol genom ruinerna",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina", _15546a_lg.jpeg
Kastberg, Stig, olja, "Ballerina",
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa, _15550a_lg.jpeg
Andersson, Allan, olja, gluttsnäppa,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _15552a_8d9bf18e511e531_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _15553a_8d9bf19173abac0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _15554a_8d9bf18fad3192b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _15555a_8d9bf18ee820737_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _15556a_8d9bf1907268639_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _15557a_8d9bf192347f9c5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _15558a_8d9bf193c4de2f6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel efter honom, färglitografier 10 st, kompositioner, _15561a_8d9bf192ff3d6fd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _15567a_8d9bf19edce61c6_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _15568a_8d9bf19f7a6b855_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _15569a_8d9bf1a059f5304_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Papart, Max, färglito, komposition, _15570a_8d9bf1a107bd029_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Stort parti oinramad grafik: Nils Eric Johansson, Peter Tillberg, _15571a_8d9bf194e4e4bc1_lg.jpeg
Stort parti oinramad grafik: Nils Eric Johansson, Peter Tillberg,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Olson, Axel, färglito, Harlekin, _15579a_8d9bf0ccfe12e2f_lg.jpeg
Olson, Axel, färglito, Harlekin,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, Harlekin, _15580a_8d9bf0cdef25b71_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, Harlekin, _15581a_8d9bf0ce8a9a36c_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis, _15582a_8d9bf0de1a6bd7d_lg.jpeg
Wessel-Fougstedt, Erik, linoleumsnitt, Metropolis,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gregers Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Bornholm, _15583a_8d9bf0e279d727b_lg.jpeg
Gregers Rasmussen, Alfred, olja, motiv från Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis, _15584a_8d9bf18783fbc19_lg.jpeg
Gowenius, Rudolf, olja, stilleben med amaryllis,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Abel, Karl, olja, landskap, signerad, 31 x 41 cm_15591a_lg.jpeg
Abel, Karl, olja, landskap, signerad, 31 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, restaurangmiljö med besökare_15560a_8d9bf101cf14286_lg.jpeg
Okänd italiensk (?) konstnär, olja, restaurangmiljö med besökare
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leonette, Dan, olja, "Skogsbacke", _15559a_8d9bf0fdcaf56ed_lg.jpeg
Leonette, Dan, olja, "Skogsbacke",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, mapp med 3 torrnålsgravyrer; Skuggan, Skeppsvraket samt Skissblocket, _15600a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild, _15602a_lg.jpeg
Olson, Axel, färgetsning, surrealistisk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",_15606a_lg.jpeg
Norrman, Lars, efter honom, delvis bemålat multitryck, "Josefine",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Grovens, Harald, olja, figurkomposition, _15618a_8d9bfaa598d007e_lg.jpeg
Grovens, Harald, olja, figurkomposition,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kreüger, Einar, olja, "Timmerkörare", _15632a_8d9bfc0420d9191_lg.jpeg
Kreüger, Einar, olja, "Timmerkörare",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, akvarell, 1800-talets slut, landskap, _15633a_8d9bfc0564aa6e7_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvarell, 1800-talets slut, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sinding-Christensen, Svend, olja, Kongens Bryghus vid Frederiksholms Kanal i Köpenhamn, _15635a_8d9bfc086df653b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr", _15647a_8d9bfc8329b0492_lg.jpeg
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Nette, etsning, hundar, _15648a_8d9bfc7f6996147_lg.jpeg
Johansson, Nette, etsning, hundar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild, _15649a_8d9bfc817b7aa6c_lg.jpeg
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,_15650a_8d9bfc840522cce_lg.jpeg
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen, _15651a_8d9bfc84cb6c8de_lg.jpeg
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Kaage, Karl, blandteknik, komposition, _15652a_8d9bfc859fa84e4_lg.jpeg
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK