Laddar...

JULAUKTION

Julauktion söndagen den 19/12 klockan 16.00


Visning:

Fredagen 17/12 12 - 19

Lördagen 18/12 10 - 17

Söndagen den 19/12 12 - 15.45

JULAUKTION
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall, _15278a_lg.jpeg
281
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis, 58 delar, "Karneval", delvis slipad dekor,  _15280a_lg.jpeg
282
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis, 58 delar, "Karneval", delvis slipad dekor,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Julservisdelar, Villeroy & Boch, Blaue, Feliz navidad_15293a_lg.jpeg
296
Julservisdelar, Villeroy & Boch, Blaue, Feliz navidad
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tärna, _15313a_8d9bb2a9e7fbf87_lg.jpeg
313
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tärna,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Lucia, _15314a_8d9bb2aaa6dce21_lg.jpeg
314
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Lucia,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tomte, _15315a_8d9bb2ab6f0a693_lg.jpeg
315
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Tomte,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Stjärngosse, _15316a_8d9bb2ac0a80753_lg.jpeg
316
Larson, Lisa för Gustavsberg, ljusstake, bemålat stengods, Stjärngosse,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Basket", _15317a_8d9bb2b0833ec45_lg.jpeg
317
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Basket",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Energy", _15318a_8d9bb2af689a43b_lg.jpeg
318
Erhner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, "Energy",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par, glaserat flintgods, 1900-talets 2 hälft, _15331a_lg.jpeg
334
Bordslampor, 1 par, glaserat flintgods, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, "Ravenna", _15334a_8d9bd89e5d582f6_lg.jpeg
337
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas, "Ravenna",
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Bergh, Elis för Kosta, glasservis 18 delar, "Junior", _15335a_lg.jpeg
338
Bergh, Elis för Kosta, glasservis 18 delar, "Junior",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413, _15337a_8d9bd89dae8b5c9_lg.jpeg
340
Martin-Hansen, Carl för Royal Copenhagen, figurin, porslin, "Siddende Fanøpige" modellnummer 12413,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, martiniglas, Satellite, _15338a_8d9be1de0ab442d_lg.jpeg
341
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, martiniglas, Satellite,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, martiniglas, Satellite, _15339a_8d9be1e19f83693_lg.jpeg
342
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, martiniglas, Satellite,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr), _15349a_8d9be21b1358a90_lg.jpeg
352
Gravfigurin, terrakotta, Kina, troligen Han (403-230 f Kr),
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, _15350a_lg.jpeg
353
3 delar porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, 2 st, glaserat stengods, _15352a_lg.jpeg
355
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, skålfat, 2 st, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal, _15354a_lg.jpeg
357
Lockask, glaserad keramik, Thailand, möjligen Sawankhalok 13-1400-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ölglas, 1 par, munblåst, delvis slipat glas, Kosta, 1800-talets 2 hälft, _15356a_8d9be2375e87969_lg.jpeg
359
Ölglas, 1 par, munblåst, delvis slipat glas, Kosta, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bägare med erotiskt motiv, äggskalsporslin, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _15358a_8d9be23a1ba37e8_lg.jpeg
361
Bägare med erotiskt motiv, äggskalsporslin, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil & Hydman-Vallien, Bertil, vas/flaska, glas, _15368a_8d9be23c8e627b9_lg.jpeg
371
Vallien, Bertil & Hydman-Vallien, Bertil, vas/flaska, glas,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",_15371a_lg.jpeg
374
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat stengods, "Zenit",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, _15377a_8d9be30e7ac0873_lg.jpeg
380
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Rörstrand, mat- och kaffeservisdelar, porslin, Forma Brun, design 1967_15381a_lg.jpeg
385
Alberius, Olle för Rörstrand, mat- och kaffeservisdelar, porslin, Forma Brun, design 1967
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17 cm, medföljer _15383a_lg.jpeg
386
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblond, dia 17 cm, medföljer
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, _15386a_8d9be314bd5f990_lg.jpeg
389
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wilhelm Goebel, skuptur, parian, mor och barn, _15388a_8d9be3174975808_lg.jpeg
391
Okänd designer för Wilhelm Goebel, skuptur, parian, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt, _15413a_lg.jpeg
416
Figuriner, 3 st, glaserat flintgods, Beswick, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvvas, glas, _15428a_lg.jpeg
424
Okänd designer, golvvas, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- och kaffeservis, cirka 35 delar, flintgods, "Ranka"_15438a_lg.jpeg
434
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- och kaffeservis, cirka 35 delar, flintgods, "Ranka"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 4 st, Line, _15458a_8d9be57fe18a4ff_lg.jpeg
454
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 4 st, Line,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut, _15422a_8d9be4adc7ede98_lg.jpeg
462
Skålfat, porslin, infattning i förgylld och emaljerad brons, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gefle, tvättuppsättning, flintgods, kanna samt skål_15469a_lg.jpeg
468
Okänd designer för Gefle, tvättuppsättning, flintgods, kanna samt skål
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dricksglas, 10 st, Svenska Amerika Linien,_15474a_lg.jpeg
480
Dricksglas, 10 st, Svenska Amerika Linien,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac, _15481a_8d9be5fa863c6d8_lg.jpeg
498
Okänd designer för Josef Inwald, skålfat, glas, så kallat Barolac,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal, _15525a_lg.jpeg
537
Rökelsekar, glaserat flintgods med bronsmontage, orientaliskt arbete, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket", _15532a_lg.jpeg
544
Matservis, 31 delar,porslin, Villeroy & Boch, "Basket",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal, _15533a_lg.jpeg
545
Sovelfat, glaserat lergods, 17-1800-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, Höganäs, jugend, _15547a_lg.jpeg
564
Okänd designer för Höganäs, vas, glaserat lergods, Höganäs, jugend,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr), _15551a_lg.jpeg
568
Vaser, 1 par, glaserat lergods, Kina, troligen Han (206 f.Kr.–220 e Kr),
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa, _15566a_lg.jpeg
581
Fischer, Willy för EGO, figurin, chamotterat stengods, sittande apa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _15607a_8d9bf2014cdae43_lg.jpeg
624
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _15608a_8d9bf206b06b366_lg.jpeg
625
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _15609a_8d9bf207b9e2b14_lg.jpeg
626
Förningskrus, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kanna, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt, _15610a_8d9bf2045c16aa8_lg.jpeg
627
Kanna, delvis glaserat lergods, 1800-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Syltkrus, 5 st, saltglaserat stengods, sekelskiftet 1900, _15612a_8d9bf2004b5609c_lg.jpeg
629
Syltkrus, 5 st, saltglaserat stengods, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Apoteksflaskor och burkar, 8 st, brun glasmassa, _15613a_8d9bf1ff6683a16_lg.jpeg
630
Apoteksflaskor och burkar, 8 st, brun glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.