Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Kaage, Karl, blandteknik, komposition, _16068a_lg.jpeg
379
Kaage, Karl, blandteknik, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt, _16069a_lg.jpeg
380
Moschetti, Allessandro, kopparstick, 5 st, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Petersen, Sören Henrik, akvatint och linjeetsning, "Pompeji", _16070a_lg.jpeg
381
Petersen, Sören Henrik, akvatint och linjeetsning, "Pompeji",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen, _16071a_lg.jpeg
382
Dahlberg, Erik, kopparstick Slottskyrkan, stucket av Jan van den Aveelen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bodenehr, Gabriel, kopparstick, delvis handkolorerat, "Monte Trinita oder Der Berg zur Heyl: Dreyfaltigkeit zu Gaeta", _16072a_lg.jpeg
383
Bodenehr, Gabriel, kopparstick, delvis handkolorerat, "Monte Trinita oder Der Berg zur Heyl: Dreyfaltigkeit zu Gaeta",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,_16073a_lg.jpeg
384
Tegelman, Arne Johan, olja, arabiskt beduinläger,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Nette, etsning, hundar, _16074a_lg.jpeg
385
Johansson, Nette, etsning, hundar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild, _16076a_lg.jpeg
387
Larsson, Gerhard, olja, hamnbild,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten, _16082a_lg.jpeg
393
Larsson, Lars Eje, akvarell, komposition med kvinnoansikten,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner, _16086a_lg.jpeg
396
Toshikata, Mizuno, träsnitt, Oishi Yoshio, ledare för de 47 Ronin omgiven av kurtisaner,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd', _16085a_lg.jpeg
397
Olson, Axel, färglito, 'Himmelsfärd',
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap, _16090a_lg.jpeg
404
Kylberg, Erik, olja, skärgårdslandskap,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt, _16092a_lg.jpeg
406
Haupt, Matti, blandteknik, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Detthow, Erik, olja, sittande akt,_16094a_lg.jpeg
408
Detthow, Erik, olja, sittande akt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta, _16101a_lg.jpeg
415
Holsby, Paul, färglitografier, 5 st, handtryckta,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång", _16104a_lg.jpeg
418
Östergren, Torsten, olja, "Solnedgång",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Törning, Erik, olja, landskap, _16105a_lg.jpeg
419
Törning, Erik, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,_16106a_lg.jpeg
420
Lindholm, Kent, akvarell, interiör med katter,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers, _16111a_lg.jpeg
425
Hudobko, Vladimir, gicléetryck (?), Bird Lovers,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt, _16112a_lg.jpeg
426
Knafve, Nils-Folke, olja, kvinnoporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap, _16113a_lg.jpeg
427
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer och hus i landskap,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap, _16115a_lg.jpeg
428
Hultén, C O (Carl Otto), färglito, imaginistiskt landskap,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Erik, offset, Sökaren alltid på väg_15701a_8d9d1ee96821315_lg.jpeg
433
Olson, Erik, offset, Sökaren alltid på väg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964, _16118a_lg.jpeg
437
Ljunggren, Reinhold, färglito, Sommardag Julaftons fyr 1964,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap, _16119a_lg.jpeg
438
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter, _16120a_lg.jpeg
439
Okänd polsk konstnär, olja, trompe l'oeil med blomvas i nisch och insekter,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral, _16121a_lg.jpeg
440
Martin, Philip, färglito, Durham Castle & Cathedral,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in, _16122a_lg.jpeg
441
Svensson, Roland, färglito, Tjockan kommer in,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden, _16125a_8d9e02c419bfde6_lg.jpeg
444
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt, _16126a_8d9e011ec5ce3d1_lg.jpeg
445
Nordheim, Johann Georg efter Trumbull, Georges, kopparsticke, "Die Schlacht von Bunker-Hill", 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hansen, Roald, olja, kvinnoporträtt, _16128a_8d9e0120dd65051_lg.jpeg
447
Hansen, Roald, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia", _16132a_lg.jpeg
448
Nilsson, Per Olof, etsning, "Bolivia",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben, _16130a_lg.jpeg
449
Okänd konstnär (Hans Larsson ?), olja med collage, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen", _16129a_lg.jpeg
450
Öberg, Josef, akvarell, "Vid Össjön, Härjedalen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten, _16131a_lg.jpeg
451
Olsson, Knut, pastell, "Högsommar, Vapnöslätten,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell, _16134a_8d9e0123471e075_lg.jpeg
453
Wagemaekers, Victor, gouache, holländskt kanalparti med kapell,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Simony Jensen, Olaf, olja, brevskrivande kvinna, _16135a_8d9e01220a0f0cd_lg.jpeg
454
Simony Jensen, Olaf, olja, brevskrivande kvinna,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Berg, Hans, färglito, figurkomposition, _16136a_8d9e0173330a7f5_lg.jpeg
455
Berg, Hans, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt, _16137a_8d9e0197c8e18ca_lg.jpeg
456
Ronner-Knip, Henriëtte, kopia efter, olja, hund och katt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,_16138a_lg.jpeg
457
Dall'Acqua, Aldo, blandteknik, racerbil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen, _16139a_lg.jpeg
458
Riddersporre, Johan Lorents Nielsson, gouache, norskt fjordparti - motiv från Drammen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre, _16140a_lg.jpeg
459
Norrman, Knut, olja, motiv från Montmartre,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria, _16141a_lg.jpeg
460
Lindell-Kjell, Gösta, olja, romersk osteria,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 500 SEK
Avslutad
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk, _16142a_lg.jpeg
461
Jerken, Erik, olja, norskt kustparti med torkställningar för fisk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur", _16144a_8d9e01a5a0558f0_lg.jpeg
463
Jazet, Jean Pierre Marie efter Garneray, Louis, kopparstick, delvis handkolorerat, "Le Vaisseau Le Vengeur",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes", _16145a_8d9e01a796500ba_lg.jpeg
464
Haycock, Vibeke, olja, "Iron & Tubes",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska, _16146a_8d9e01a8d7f7c84_lg.jpeg
465
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Törning, Erik, monotypi, person i blått, _16148a_lg.jpeg
467
Törning, Erik, monotypi, person i blått,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.