Laddar...

Januariauktion

Visning:

Fredag 28/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/1 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 30/1 klockan 12.00 - 15.45

Januariauktion
Avslutad
Lodström, Georg, olja, bergparti, _16149a_lg.jpeg
468
Lodström, Georg, olja, bergparti,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer, _16150a_8d9e01ab0e9fe3a_lg.jpeg
469
Blangslev, Johannes, olja, stadsbild med personer,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vivares, Francois, efter Patel, Pierre Antoine, kopparstick, antikiserande ruinlandskap, _16151a_8d9e01b4a9de7e8_lg.jpeg
470
Vivares, Francois, efter Patel, Pierre Antoine, kopparstick, antikiserande ruinlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "1ère Fête Flamande"_16152a_8d9e01b03a0baf4_lg.jpeg
471
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "1ère Fête Flamande"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "3ème Fête Flamande" 1751, _16153a_8d9e01b26a100b0_lg.jpeg
472
Le Bas, Jacques Phillippe efter Teniers, David, kopparstick "3ème Fête Flamande" 1751,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Persson, Ragnar "RP", färglito, Familjen, _16157a_lg.jpeg
476
Persson, Ragnar "RP", färglito, Familjen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Johansson, Nils Erik, färglito, stilleben med renfana, _16158a_lg.jpeg
477
Johansson, Nils Erik, färglito, stilleben med renfana,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Meinert, Peder, akryl, "Svinedrengen" (efter H C Andersens Prinsessan och svinaherden)_16160a_8d9e01e06199344_lg.jpeg
479
Meinert, Peder, akryl, "Svinedrengen" (efter H C Andersens Prinsessan och svinaherden)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bolswert, Schelte Adams, efter Rubens, Sir Peter Paul & Hendricx, Gillis, kopparstick, Aeneas skeppsbrott, 1600-talets 1 hälft, _16161a_8d9e01e29a116ba_lg.jpeg
480
Bolswert, Schelte Adams, efter Rubens, Sir Peter Paul & Hendricx, Gillis, kopparstick, Aeneas skeppsbrott, 1600-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757, _16163a_8d9e023ff7f11b3_lg.jpeg
482
Strange, Sir Robert efter Cortona, Pietro da, kopparstick och etsning, Julius Caesar förskjuter Pompeia och äktar Calpurnia, cirka 1757,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ledoux, Auguste efter Hillemacher, Frédéric-Désiré, roulettegravyr, "Gutenberg" ,_16164a_8d9e0241211ef94_lg.jpeg
483
Ledoux, Auguste efter Hillemacher, Frédéric-Désiré, roulettegravyr, "Gutenberg" ,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Öfverström, Hugo, olja, Bohusländskt fiskeläge, _16165a_lg.jpeg
484
Öfverström, Hugo, olja, Bohusländskt fiskeläge,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Peter, Axel, olja, kustparti från Vaxholm, _16169a_lg.jpeg
488
Peter, Axel, olja, kustparti från Vaxholm,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776, _16173a_8d9e02b921fc2d8_lg.jpeg
492
Green, Valentine, Zoffanij, John, mezzotint, "Mr Garrick and Mrs Pritchard in the Tragedy of Macbeth" 1776,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell", _16174a_8d9e02ba700babf_lg.jpeg
493
Gillray, James efter Northcote, James, etsning, kopparstick och roulettgravyr, "The loss of the Halsewell",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Carlström, Gustaf, olja, landskap, _16176a_lg.jpeg
497
Carlström, Gustaf, olja, landskap,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben, _16177a_lg.jpeg
498
Krüger, Einar, olja, blomsterstilleben,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ravn, Johannes, olja, älg i skog, _16178a_lg.jpeg
499
Ravn, Johannes, olja, älg i skog,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Månsson, Carl, olja, Skånegård, _16184a_lg.jpeg
505
Månsson, Carl, olja, Skånegård,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza, _16186a_lg.jpeg
506
Thorén, Esaias, färglito, Pojke från Ibiza,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,_16187a_lg.jpeg
508
Larsson, Lars Eje, färglito, komposition med kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Åsberg, Stig, 'VIDI', färglitografi, 'Blå jungfrun', _15756a_8d9d5be1e109bd3_lg.jpeg
510
Åsberg, Stig, 'VIDI', färglitografi, 'Blå jungfrun',
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lexmon, Åke, färglitografi, 'Stranden slutar aldrig'_15757a_8d9d5bf04d28853_lg.jpeg
511
Lexmon, Åke, färglitografi, 'Stranden slutar aldrig'
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wahlström, Filip, olja, "Stranden, Arendal", _16190a_lg.jpeg
513
Wahlström, Filip, olja, "Stranden, Arendal",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Svensson, Gunnar, olja, "Fiol o blommor", _16189a_lg.jpeg
514
Svensson, Gunnar, olja, "Fiol o blommor",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda", _16192a_lg.jpeg
516
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Wallin, Ellis, olja, motiv från Montfort L'Amaury, Frankrike, _16197a_lg.jpeg
522
Wallin, Ellis, olja, motiv från Montfort L'Amaury, Frankrike,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Holmberg, Erik, olja, landskap från Renstad, Högboda, Kil, _16198a_lg.jpeg
523
Holmberg, Erik, olja, landskap från Renstad, Högboda, Kil,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Arvid, olja, landskap, _16200a_lg.jpeg
525
Nilsson, Arvid, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Eleanor Rigby", _16203a_8d9e0badbea82a8_lg.jpeg
533
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Eleanor Rigby",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Space Mirror", _16204a_8d9e0bae9c19610_lg.jpeg
534
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, "Space Mirror",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nilsson, Arvid, olja, landskap, _16207a_lg.jpeg
537
Nilsson, Arvid, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wickström, Åke, olja, vinterlandskap med personer, _16208a_lg.jpeg
538
Wickström, Åke, olja, vinterlandskap med personer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wickström, Åke, olja, vinterlandskap med personer, _16210a_lg.jpeg
539
Wickström, Åke, olja, vinterlandskap med personer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andrén, Bengt, olja, "Utsikt mot Örsjö (?)", _16209a_lg.jpeg
540
Andrén, Bengt, olja, "Utsikt mot Örsjö (?)",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ripa, Hans, olja, blomsterstilleben, _16217a_lg.jpeg
546
Ripa, Hans, olja, blomsterstilleben,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt, _16216a_lg.jpeg
547
Jagerdahl, Oscar, olja, grekisk kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, (möjligen Eric Hallström), olja, blomsterstilleben, _16220a_lg.jpeg
548
Okänd konstnär, (möjligen Eric Hallström), olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olzon, Nils, olja, landskap, _16218a_lg.jpeg
550
Olzon, Nils, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sand, Lennart, färglito, kungsörn och hare, _16224a_lg.jpeg
554
Sand, Lennart, färglito, kungsörn och hare,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär (Knut Grane?), olja, stilleben, _16225a_lg.jpeg
555
Okänd konstnär (Knut Grane?), olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Carlson, Lage, olja, väderkvarnar på Alvaret, Öland, _16226a_lg.jpeg
556
Carlson, Lage, olja, väderkvarnar på Alvaret, Öland,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wahlström, Filip, olja, landskap med bro, _16227a_lg.jpeg
557
Wahlström, Filip, olja, landskap med bro,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör, _16236a_lg.jpeg
566
Carlborg, Rudolf, akvarell, personer i 1800-talsinteriör,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Månsson, Stig, olja, sittande modell, _16237a_lg.jpeg
567
Månsson, Stig, olja, sittande modell,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö", _16238a_lg.jpeg
568
Lodström, Georg, olja "Heden - Hallands Väderö",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",  _16243a_lg.jpeg
575
Rehnquist, Bonnie, olja, "Två båtar",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam, _16247a_lg.jpeg
576
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvarell, Oudezijds Voorburgwal med Sint-Niklaaskerk, Amsterdam,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.