Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut, _17386a_8da06a065b5b2d1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Oljelampa, mässing, 1700-tal, _17390a_lg.jpeg
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna, _17396a_8da069dd8a7f8f5_lg.jpeg
Wiinblad, Björn, egen verkstad, fontän, fajans, dekor av stående kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering26 000 - 28 000 SEK
Modellskepp, mahogny och textil, _17403a_lg.jpeg
Modellskepp, mahogny och textil,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar, _17406a_lg.jpeg
Okänd konstnär, medicinsk plansch, kut- och svankryggar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut, _17410a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Goodwin, Henry B, fotografi, Hjalmar Branting, _17184a_8da0119b2b181bf_lg.jpeg
Goodwin, Henry B, fotografi, Hjalmar Branting,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide, _17424a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _17426a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,  _17427a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hagel(?)horn, horn och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, _17187a_8da011cffcbb867_lg.jpeg
Hagel(?)horn, horn och bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Calvin Klein, damarmbandsur, vitmetall_17232a_8da028bc70f8d40_lg.jpeg
Calvin Klein, damarmbandsur, vitmetall
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz, _17438a_lg.jpeg
Mekaniskt galoppspel, litograferad plåt, Gee-Wiz,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Åderlåtningsinstrument i etui; åderslåare, koppar mm, _17274a_8da03641df15cfe_lg.jpeg
Åderlåtningsinstrument i etui; åderslåare, koppar mm,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Trofé, myskoxkranium, _17259a_8da02ac1c8ba684_lg.jpeg
Trofé, myskoxkranium,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Diorama, delvis bemålat trä, vax, papper mm, i form av växtbukett, 1800-tal, _17373a_8da08c861af3249_lg.jpeg
Diorama, delvis bemålat trä, vax, papper mm, i form av växtbukett, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lampetter till 2 ljus, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, _17368a_8da06768a8664ce_lg.jpeg
Lampetter till 2 ljus, 1 par, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Cakestand, mahogny, smide och bonat trä, _17444a_lg.jpeg
Cakestand, mahogny, smide och bonat trä,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm, _17449a_8da08cfd653578f_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon, _17465a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide, _17466a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget, _17538a_8da0b33a27c3b24_lg.jpeg
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver, England, 1900-talets mitt, _17547a_8da0b503fd56a88_lg.jpeg
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver, England, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matbesicksuppsättning, cirka 43 delar nysilver, modell Patricia, _17549a_8da0b5050c81c25_lg.jpeg
Matbesicksuppsättning, cirka 43 delar nysilver, modell Patricia,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil, _17581a_lg.jpeg
Väggur, förgyllt trä och pastellage, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel, _17582a_lg.jpeg
Takampel, mässing med rosa glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Barometer, skuret, förgyllt och bronserat trä, Frankrike, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, _17588a_8da0b60b6219a6b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Spelmarker/poängmarkörer, cirka 40 stycken, pärlemor, antagligen Hong Kong, Qing, sekelskiftet 1900,_17589a_8da0b6155fd58f8_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900, _17591a_8da0b60caa0c67c_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulpturer, 8 st, ben, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kajerdt, Ellen Victoria, coasters, 1 par, tenn, Swedish Grace, 1920-tal, _17593a_8da0b60a77a2294_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Höganäs, 1800-talets slut, nipperfat, glaserat lergods, i form av örn, _17633a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm, _17637a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Säkerhetsskåp, FG modell HP05, _17652a_lg.jpeg
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen, _17659a_8da0c06639a83bb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, _17661a_8da0c0b3ab26380_lg.jpeg
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal, _17662a_8da0c0b220bcdbc_lg.jpeg
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Akustisk gitarr, Samick_17207a_8da01cb7f93cb5c_lg.jpeg
Akustisk gitarr, Samick
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900, _17216a_8da01d82a86cf96_lg.jpeg
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Apoteksvåg med vikter, koppar och smide, England, 1800-tal, _17240a_8da02a77c75fb22_lg.jpeg
Apoteksvåg med vikter, koppar och smide, England, 1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Induktionsapparat i låda, sekelskiftet 1900, _17241a_8da02a793876563_lg.jpeg
Induktionsapparat i låda, sekelskiftet 1900,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skrin (?), skuret, lackerat och förgyllt trä, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, _17365a_8da0675ffd35725_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft, _17273a_8da03640ece3ed4_lg.jpeg
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace, _17692a_lg.jpeg
Okänd designer för Lundin & Lindberg, vas, tenn, Swedish Grace,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900, _17695a_lg.jpeg
Mask, skuret trä, Timor, antagligen sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru, _17698a_8da0cb4d749eaba_lg.jpeg
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skrin, björk, 1900-talets mitt, _17715a_8da0cb44a044b6c_lg.jpeg
Skrin, björk, 1900-talets mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Speglar, 1 par, bemålat och förgyllt trä, 1900-talets 2 hälft, _17468a_8da08e6d5e06e93_lg.jpeg
Speglar, 1 par, bemålat och förgyllt trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen,  medföljer originalask_17735a_lg.jpeg
Multiplikatorrulle, ABU Record-Rullen, medföljer originalask
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK