Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Jonson, Alvar, olja, komposition, _18180a_8da1c90200d3a5c_lg.jpeg
222
Jonson, Alvar, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Sprucket krus, _18181a_8da1c9034a03fc3_lg.jpeg
223
Olson, Axel, färglito, Sprucket krus,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas, _18182a_8da1c904502e7eb_lg.jpeg
224
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, olja, "Vid havet", _18183a_8da1c9057da4477_lg.jpeg
225
Svipdag, Elin, olja, "Vid havet",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,_18185a_8da1c8ec5ebddaf_lg.jpeg
228
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka", _18187a_8da1c8eec9203b4_lg.jpeg
229
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Grane, Knut, linoleumsnitt, 3 st, kompositioner, _18189a_8da1c9418f22739_lg.jpeg
231
Grane, Knut, linoleumsnitt, 3 st, kompositioner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nordenborg, Bengt, färglito, figurkomposition, _18190a_8da1c94297f9603_lg.jpeg
232
Nordenborg, Bengt, färglito, figurkomposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole", _18191a_lg.jpeg
233
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980_18193a_lg.jpeg
235
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, _18196a_8da1d3bec36519b_lg.jpeg
238
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, Nycklar, _18197a_8da1d3bf8641487_lg.jpeg
239
Olson, Axel, färgetsning, Nycklar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss, _18198a_lg.jpeg
241
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache, _18202a_lg.jpeg
244
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, _18203a_8da1d3ba2b0a6d0_lg.jpeg
245
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition, _18204a_8da1d3bb12ee9d5_lg.jpeg
246
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Earlom, Richard efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatinter och linjeetsningar, 1 par, Myriams brunn respektive Marie Bebådelse, _18206a_8da1d425a389983_lg.jpeg
247
Earlom, Richard efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatinter och linjeetsningar, 1 par, Myriams brunn respektive Marie Bebådelse,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick 1 par, ur "Varie Vedute di Roma Antica, e Moderna", Rom omkring 1748, _18207a_8da1d4263ae816c_lg.jpeg
248
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick 1 par, ur "Varie Vedute di Roma Antica, e Moderna", Rom omkring 1748,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr", _18210a_lg.jpeg
251
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk, _18212a_lg.jpeg
253
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dobrowsky, Josef, akvarell, blomsterstilleben, _18213a_8da1d427253a006_lg.jpeg
254
Dobrowsky, Josef, akvarell, blomsterstilleben,
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Warren, Joseph, olja, pojke med hundvalpar, _18214a_8da1d427c92afb5_lg.jpeg
255
Warren, Joseph, olja, pojke med hundvalpar,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, akvatint och linjeetsning, bro i Christianshavn, Köpenhamn, _18205a_8da1d446efc3fa0_lg.jpeg
267
Okänd dansk konstnär, akvatint och linjeetsning, bro i Christianshavn, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Fragment mot natthimmel", _18226a_8da1d5455d21916_lg.jpeg
268
Jonson, Sven, färglito, "Fragment mot natthimmel",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet", _18227a_8da1d545f9286ee_lg.jpeg
269
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Börjesson, Rolf, olja, konkret komposition "Blå", _18228a_8da1d5468db7ff3_lg.jpeg
270
Börjesson, Rolf, olja, konkret komposition "Blå",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kärrstrand, Stig A, olja, komposition, _18234a_8da1d547987821f_lg.jpeg
276
Kärrstrand, Stig A, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition, _18235a_8da1d5be3fc1db1_lg.jpeg
277
Okänd konstnär, olja, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skald, Sven, pastell, "Morgondis", _18237a_8da1d55266f7b4f_lg.jpeg
279
Skald, Sven, pastell, "Morgondis",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hansson, Brita, olja, afrikanska kvinnor på strand, _18238a_8da1d55a4ee5227_lg.jpeg
280
Hansson, Brita, olja, afrikanska kvinnor på strand,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen, _18243a_lg.jpeg
285
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Eringstam, Rune, olja, "Grustag, Mollaryd", _18244a_8da1d56a278672f_lg.jpeg
286
Eringstam, Rune, olja, "Grustag, Mollaryd",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grundtvig, Ernst, olja, kubistisk hamnscen, _18245a_8da1d570140ee5d_lg.jpeg
287
Grundtvig, Ernst, olja, kubistisk hamnscen,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt", _18251a_lg.jpeg
293
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd", _18253a_lg.jpeg
294
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj, _18256a_lg.jpeg
297
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn, _18257a_lg.jpeg
298
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, överingenjör Adolf Ahlsell och hh née Lindström, _18258a_8da1d5f84226cf3_lg.jpeg
300
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, överingenjör Adolf Ahlsell och hh née Lindström,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", _18263a_lg.jpeg
305
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,_18264a_lg.jpeg
306
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", _18266a_lg.jpeg
307
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne", _18265a_lg.jpeg
308
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar", _18267a_lg.jpeg
309
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia", _18268a_lg.jpeg
310
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967_18273a_lg.jpeg
315
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs), _18275a_lg.jpeg
317
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök", _18276a_lg.jpeg
318
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum", _18282a_lg.jpeg
324
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.