438 Sekretär, pyramidmahogny, högklassigt Stockholmsarbete i empire, 1800-talets 1 hälft, etikettmärkt Johan Petter Rundström mästare i Stockholm 1833-62,
front med 4 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning med lådor och fack, h 42 cm, proveniens: friherrliga ätten von Otter, därefter grevliga ätten Wachtmeister, sedermera i arv inom familjen
Värdering | 4 200 - 4 400 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |