4 Helene Schjerfbeck, (1862 - 1946), "Den yngre flickan"

22163a_8da9b204f06821c_lg.jpeg
  • 22163a_8da9b204f06821c_lg.jpeg
  • 22163b_8daa78f6a96bfb2_lg.jpeg
  • 22163c_8daa86fd0b2dac6_lg.jpeg

Kol, tusch och akvarell på papper, skiss till "Framför spegeln" 1937, signerad med initialer, synlig pappersstorlek,51,9 x 42 cm.

Något gulnat, mindre fläckar.

Originalmålningen såld på Stockholms Auktionsverk 13/6/ 2012, Ahtela 803 ( klubbat 6.000.000 SEK)

Litteratur: Ahtela 807, markerad i Gottfrid Boons eget exemplar av Ahtela

Helene Schjerfbeck (1862 - 1946), ”The Younger Girl”, 1937. Sketch for ”In Front of the Mirror”. Signed with initials.

Charcoal, India ink and watercolour on paper. 51,9 x 42 cm. Slightly faded, minor stains.

The original oil painting (Ahtela 803) was sold at Stockholms Auktionsverk on 13/6/2012, ( hammer price 6.000.000 SEK)

Bibliography: Ahtela 807

Värdering300 000 - 400 000 SEK

Helene Schjerfbeck (1862-1946)
Finland

I kategori Art
Helene Schjerfbeck var en finlandssvensk konstnärinna, född i Helsingfors och död i Saltsjöbaden. Jämte Albert Edelfelt och Akseli Gallen-Kallela är Schjerfbeck sannolikt Finlands mest kända konstnär. Efter en olycka vid 4 års ålder, led Schjerfbeck resten av livet av smärtor och vårdades ofta på sanatorium, vilket satt sin prägel på hennes konstnärskap. Från att ha varit en mera klassisk historiemålare, gled Schjerfbeck, mycket genom konsthandlaren Gösta Stenman över i modernismen och hade sin första separata konstutställning 1917. Schjerfbeck använde ofta sig själs som modell och då i den närmast kubistiskt avskalade stil som blev hennes signalement. På auktion har vi glädjen att presentera inte färre än 6 verk av Helene Schjerfbeck; en oljemålning, tre blandtekniker och två handkolorerade litografier. Helene Schjerfbeck was a Finnish-Swedish artist, born in Helsinki, who died in Saltsjöbaden, outside Stockholm. Schjerfebeck is, along with Albert Edelfelt and Akseli Gallen-Kallelela, arguably Finland's most famous painter. Having fallen badly at the age of four, Schjerbeck suffered from severe pain throughout her life, a motif that can be intuited in many of her works. Having started as a classical period painter, much thanks to the support of the art-dealer Gösta Stenman, Schjerfbeck successively moved over into modernism and had her first single exhibition with Stenman in 1917. Schjerfbeck often created self-portraits in various techniques, most of them in an almost cubist simplicity, which became her signature. Included in this sale are no less than six works by Schjerfbeck: one oil painting, three mixed media, and two hand-coloured lithographs. Fotografi av den finländska målaren Helene Schjerfbeck, tidigt 1890-tal. Foto public domain