3 Helene Schjerfbeck, (1862 - 1946), "Flicka med lång hals"

21329a_8da9b20265dde4d_lg.jpeg
  • 21329a_8da9b20265dde4d_lg.jpeg
  • 21329b_8daa78f4f18cb0f_lg.jpeg
  • 21329c_8daa79f026621bb_lg.jpeg
  • 21329c_8daa78f4fcea23b_lg.jpeg
  • 21329d_8daa78f4f473d48_lg.jpeg
  • 21329f_8daa79f0222e058_lg.jpeg
  • 21329g_8daa79f022e47b9_lg.jpeg
  • 21329h_8daa79f02928306_lg.jpeg
  • 21329i_8daa86e7ba79dbb_lg.jpeg

(Elegant dam), 1930, olja på duk, signerad två gånger med initialer, 44 x 37 cm, porträttet föreställer Dora (Dolly) Estlander, dotter till Schjerfbecks kusin Johanna Estlander

På baksida, utställningsetiketter: Helene Schjerfbeck, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1987, Göteborgs Konstmuseum 1987 —88, Kunstnernes Hus, Oslo 1988, nr 62. Katalogiserad i katalogboken Helene Schjerfbeck, Ateneum 1992, nr. 387 och Helene Schjerfbeck. 150 år, Ateneum 2012, nr 552

Litteratur: Ahtela nr 723 (med förväxlad storlek), markerad i Gottfrid Boons eget exemplar av Ahtela

Helene Schjerfbeck (1862 - 1946)

”Girl with a Long Neck” (Elegant Lady) 1930.

Oil on canvas. Signed twice with initials. 44 x 37 cm The portrait depicts Dora (Dolly) Estlander, daughter of Schjerfbecks cousin Johanna Estlander.

On the back: Exhibition labels: Helene Schjerfbeck, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 1987, Göteborgs Konstmuseum 1987 —88, Kunstnernes Hus, Oslo 1988, nr 62. Catalogued in the book Helene Schjerfbeck, Ateneum 1992, nr. 387 as well as in Helene Schjerfbeck. 150 years, Ateneum 2012, n. 552

Bibliography: Ahtela n. 723 (although with incorrect measures),

Värdering3 000 000 - 4 000 000 SEK

Helene Schjerfbeck (1862-1946)
Finland

I kategori Art
Helene Schjerfbeck var en finlandssvensk konstnärinna, född i Helsingfors och död i Saltsjöbaden. Jämte Albert Edelfelt och Akseli Gallen-Kallela är Schjerfbeck sannolikt Finlands mest kända konstnär. Efter en olycka vid 4 års ålder, led Schjerfbeck resten av livet av smärtor och vårdades ofta på sanatorium, vilket satt sin prägel på hennes konstnärskap. Från att ha varit en mera klassisk historiemålare, gled Schjerfbeck, mycket genom konsthandlaren Gösta Stenman över i modernismen och hade sin första separata konstutställning 1917. Schjerfbeck använde ofta sig själs som modell och då i den närmast kubistiskt avskalade stil som blev hennes signalement. På auktion har vi glädjen att presentera inte färre än 6 verk av Helene Schjerfbeck; en oljemålning, tre blandtekniker och två handkolorerade litografier. Helene Schjerfbeck was a Finnish-Swedish artist, born in Helsinki, who died in Saltsjöbaden, outside Stockholm. Schjerfebeck is, along with Albert Edelfelt and Akseli Gallen-Kallelela, arguably Finland's most famous painter. Having fallen badly at the age of four, Schjerbeck suffered from severe pain throughout her life, a motif that can be intuited in many of her works. Having started as a classical period painter, much thanks to the support of the art-dealer Gösta Stenman, Schjerfbeck successively moved over into modernism and had her first single exhibition with Stenman in 1917. Schjerfbeck often created self-portraits in various techniques, most of them in an almost cubist simplicity, which became her signature. Included in this sale are no less than six works by Schjerfbeck: one oil painting, three mixed media, and two hand-coloured lithographs. Fotografi av den finländska målaren Helene Schjerfbeck, tidigt 1890-tal. Foto public domain