29 Kaffekanna, sterlingsilver med läder(!)klätt handtag, England, George II, 1700-talets 2 hälft, total vikt 650 gram,

23692a_8dac3fbb9be7b7f_lg.jpeg
  • 23692a_8dac3fbb9be7b7f_lg.jpeg
  • 23692b_8dac3fbb9845732_lg.jpeg
  • 23692c_8dac3fbb98f14ec_lg.jpeg

driven dekor á-la-Chinois, stämplad Thomas Whipham II & Charles Wright London 1761, oidentifierad adlig crest, h 28 cm, möjligen efterdekorerad

Värdering5 000 - 6 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)50 SEK