Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Okänd designer för Bo Fajans, thekoppar med underfat 6 + 6 st, glaserat lergods, _24306a_lg.jpeg
Okänd designer för Bo Fajans, thekoppar med underfat 6 + 6 st, glaserat lergods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 18-1900-tal, _24307a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Servis, kristall,  40 delar, 1900-talets 2 hälft, 11 vardera av vin-, selters- och likörglas samt 7 starkvinsglas, _24308a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffe- och matservis, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, _23826a_8dac88f49b49b12_lg.jpeg
Kaffe- och matservis, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst,
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wall, Agneta, egen verkstad, Trosa, vas, glaserat stengods, _24036a_8dacd3dbe0717da_lg.jpeg
Wall, Agneta, egen verkstad, Trosa, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Procopé, Ulla för Arabia, matservis, 37 delar , porslin, "Anemone", design 1962, bland annat 14 mattallrikar och 13 assietter, _24313a_lg.jpeg
Procopé, Ulla för Arabia, matservis, 37 delar , porslin, "Anemone", design 1962, bland annat 14 mattallrikar och 13 assietter,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Medicinburk, brun glasmassa_24105a_8dacd65fa5b390b_lg.jpeg
Medicinburk, brun glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Aladåbformar, 3 st, gult, saltglaserat lergods, Höganäs, 1800-tal, _24326a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Glasskolan, Orrefors, skålfat, _24324a_lg.jpeg
Okänd designer för Glasskolan, Orrefors, skålfat,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas, _24336a_lg.jpeg
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, fajans, "Sommar", _24334a_lg.jpeg
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, fajans, "Sommar",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst, _23837a_8dac8b13731a4f5_lg.jpeg
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Unterweissbach, skulptur, bisquit på koboltglaserad sockel, gossbyst, _23840a_8dac8b1bd6f75e8_lg.jpeg
Okänd designer för Unterweissbach, skulptur, bisquit på koboltglaserad sockel, gossbyst,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal, _24340a_lg.jpeg
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Alberius, Olle för Rörstrand, tallrikar, 4 + 4 st, porslin, Forma_24346a_lg.jpeg
Alberius, Olle för Rörstrand, tallrikar, 4 + 4 st, porslin, Forma
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kaffekoppar med underfat, 10 + 10 st, Meissen, sekelskiftet 1900, _24347a_lg.jpeg
Kaffekoppar med underfat, 10 + 10 st, Meissen, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti porslin, Kina och Japan, 18-1900-tal, _24349a_8daced4e9765e69_lg.jpeg
Parti porslin, Kina och Japan, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, tärna, _24352a_8daced4fced71ea_lg.jpeg
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, tärna,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, skrattmås, _24353a_8daced51e9777da_lg.jpeg
Herold Peter, för Royal Copenhagen, figurin, porslin, skrattmås,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tomtekanna, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,_24361a_8daced534d9f866_lg.jpeg
Tomtekanna, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods, _24370a_lg.jpeg
Okänd designer för Bay Keramik, golvvas, grönglaserat flintgods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fagerlund, Carl för Orrefors lampfot, glas med metallfäste, _23839a_8dac8b15da96b6a_lg.jpeg
Fagerlund, Carl för Orrefors lampfot, glas med metallfäste,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tomtar, 3 st, glaserat lergods, 1900-tal, bland annat Heissner, _24002a_8dacc9586325d53_lg.jpeg
Tomtar, 3 st, glaserat lergods, 1900-tal, bland annat Heissner,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar, _24375a_8dacedc517aa527_lg.jpeg
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tomtekrukor, 3 st, bemålat lergods, 1900-talets mitt eller 2 hälft, _24377a_8dacee2b163d7bb_lg.jpeg
Tomtekrukor, 3 st, bemålat lergods, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bordslampor, 1 par + 1, pressglas, 1900-talets 2 hälft, _24379a_8dacee2dbb2a48b_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par + 1, pressglas, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK