Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård, _24863a_8dadce683190b81_lg.jpeg
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _24869a_8dadce5f37d1e15_lg.jpeg
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _24870a_8dadc58b077d23a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Rosenkilde, Rut, olja, "Veteranbil", _24871a_8dadc58cc9d58c4_lg.jpeg
Rosenkilde, Rut, olja, "Veteranbil",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Eriksson, Mikael, färgserigrafi, "New York Stock Exchange", _24872a_8dadc58ee8cfbfc_lg.jpeg
Eriksson, Mikael, färgserigrafi, "New York Stock Exchange",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition, _24873a_8dadc5901aa4ef7_lg.jpeg
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition, _24878a_lg.jpeg
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Zwick, Lis, färgserigrafier, 4 st, kompositioner, _24881a_8dadc5cf1c1985d_lg.jpeg
Zwick, Lis, färgserigrafier, 4 st, kompositioner,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Agnell, Olle, olja, "Vårbukett", _24882a_8dadc5d00bc439a_lg.jpeg
Agnell, Olle, olja, "Vårbukett",
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg, _24890a_8dadcec66f4433a_lg.jpeg
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden, _24896a_lg.jpeg
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Veslén, Börje, pastell, personer och drake i landskap, möjligen motiv från Lord of the Rings, _24921a_8dadd3164de37e7_lg.jpeg
Veslén, Börje, pastell, personer och drake i landskap, möjligen motiv från Lord of the Rings,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt, _24923a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor_24922a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud, _24925a_8dadd31ef93c16c_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt, _24926a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, hus i landskap, _24927a_8dadcfde752a9ed_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, hus i landskap,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar, 50 x 80 cm_24935a_8dadd0e562ada52_lg.jpeg
Okänd konstnär för Gustavsberg, emaljerad plåt, motiv med fiskar, 50 x 80 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Duncan, Joseph, olja, blommor, _24938a_lg.jpeg
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Cruse, Gunnar, olja, "Indienresan 1959" (Tage Erlander och Jawaharlal Nehru på elefantryggen), _24942a_8dadd0e6b302832_lg.jpeg
Cruse, Gunnar, olja, "Indienresan 1959" (Tage Erlander och Jawaharlal Nehru på elefantryggen),
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1940-50-tal, olja, restaurantscen, 34 x 41 cm_24944a_8dadd0e9f6e9e3a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Green, Kulo, olja, sittande akt, signerad, 61 x 40 cm_24945a_8dadd1488356c27_lg.jpeg
Green, Kulo, olja, sittande akt, signerad, 61 x 40 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti, _24961a_lg.jpeg
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben, _24963a_lg.jpeg
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Bo, olja, "Spegeln", _24974a_lg.jpeg
Jonson, Bo, olja, "Spegeln",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Qvarsebo, Michael, färglito, Mozart_24996a_lg.jpeg
Qvarsebo, Michael, färglito, Mozart
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Löfberg Thore. färglitografi, "Bomull och kol I", _24998a_lg.jpeg
Löfberg Thore. färglitografi, "Bomull och kol I",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Grafström, Gustav, olja, "Höststorm vid Hovs hallar"_24999a_lg.jpeg
Grafström, Gustav, olja, "Höststorm vid Hovs hallar"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nyström, Sven, olja, "Bonnieux"_25000a_lg.jpeg
Nyström, Sven, olja, "Bonnieux"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"_24677a_8dad92a9afd39ee_lg.jpeg
Ring, Ragnar, olja, "Vårstilleben"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Wikström, Örjan, olja, komposition, _25015a_lg.jpeg
Wikström, Örjan, olja, komposition,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja, komposition_25017a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Strandbild ur naturens ansikte"_24387a_8dad21acfdc41e1_lg.jpeg
Svipdag, Elin, olja, "Strandbild ur naturens ansikte"
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akryl, komposition, _24407a_8dad3ac6a130ae4_lg.jpeg
Okänd konstnär, akryl, komposition,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Pettersson, Gunnar, färglitografi, silltrutar_25021a_8daddb7966eac81_lg.jpeg
Pettersson, Gunnar, färglitografi, silltrutar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Point, George, färglitografi, "Portkosme 70", _25023a_8daddb7b408e571_lg.jpeg
Point, George, färglitografi, "Portkosme 70",
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", , _25053a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,  _25055a_lg.jpeg
Jerken, Erik, olja, strandpromenad - a tergo påtecknad Danviken,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm_25060a_8daddc8a474d245_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition, otydligt signerad och daterad 1992, 40 x 31 cm_25061a_8daddc8b37e194d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Diplom, Gunnar Nordahls fotbollsskola, signerad i trycket, synlig pappersstorlek 43 x 29, fläckar_25063a_8daddc9d7722afa_lg.jpeg
Diplom, Gunnar Nordahls fotbollsskola, signerad i trycket, synlig pappersstorlek 43 x 29, fläckar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt, _25067a_lg.jpeg
Schrimpf, Georg, etsning, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse, _25068a_lg.jpeg
Deucker, Carl efter Schulz, Carl Friedrich, stålstick, "Friedrich der Grosse,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....", _25069a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben_24676a_8dad92aca2902ac_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, stilleben
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap, _25087a_lg.jpeg
Jaensson, Carl Wilhelm, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, oljemålningar, 1 par, motiv från Genèvesjön, signerade N Lane och daterade 1982, 24 x 31 cm_25088d_8daddf05821f6b0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition_25093a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja på kopparplåt, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK