Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Avslutad
Lundbohm, Sixten, olja, landskap, _24541a_lg.jpeg
129
Lundbohm, Sixten, olja, landskap,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster, _24544a_lg.jpeg
131
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling, _24543a_lg.jpeg
132
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget", _24551a_lg.jpeg
137
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Månsson, Mats, olja, komposition_24549a_lg.jpeg
140
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, hamnparti, _24559a_lg.jpeg
147
Okänd konstnär, olja, hamnparti,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Amelin, Albin, färglito, vägarbete i hamnen, _24560a_lg.jpeg
148
Amelin, Albin, färglito, vägarbete i hamnen,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jordan, Valdemar, olja, komposition i blått, _24561a_lg.jpeg
149
Jordan, Valdemar, olja, komposition i blått,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
"Merian, Mattäus eftr, kopparstick, See Treffen zwischen den Schwedischen, und Holländischen Flootten ... so geschegen im Sund, Anno 1658“_24566a_lg.jpeg
154
"Merian, Mattäus eftr, kopparstick, See Treffen zwischen den Schwedischen, und Holländischen Flootten ... so geschegen im Sund, Anno 1658“
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil, _24567a_lg.jpeg
155
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"_24568a_lg.jpeg
156
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777, _24569a_lg.jpeg
157
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973, _24585a_lg.jpeg
172
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970, _24583a_lg.jpeg
173
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ägghöna, flintgods, Rörstrand, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _24586a_8dad86ffcb97f00_lg.jpeg
174
Ägghöna, flintgods, Rörstrand, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mayor, William Frederick (Fred), olja, "Summer landscape", signerad, 27 x 33 cm, a tergo etikett från Ealing Gallery_24608a_8dad8733579e584_lg.jpeg
192
Mayor, William Frederick (Fred), olja, "Summer landscape", signerad, 27 x 33 cm, a tergo etikett från Ealing Gallery
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toyokuni III (Kunisada I), träsnitt, skådespelarporträtt, _24609a_8dad873276d338e_lg.jpeg
193
Toyokuni III (Kunisada I), träsnitt, skådespelarporträtt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,  _24610a_lg.jpeg
194
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Wilcke, Torgny, olja, komposition_24618a_8dad90c7ceaedf8_lg.jpeg
202
Wilcke, Torgny, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"_24651a_lg.jpeg
209
Bergman, Oskar, litografi, "Södergatan - Stockholm"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Teutsch, Gunther, gouache, komposition _24386a_8dad21ac172829f_lg.jpeg
215
Teutsch, Gunther, gouache, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap, _24658a_lg.jpeg
216
Okänd fransk (?) konstnär, 1800-tal, blandteknik, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition, _24656a_lg.jpeg
219
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt_24657a_lg.jpeg
220
Burr, Lee Reynolds, olja, segelbåt
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, "Båt i Särdal", _24666a_8dad9279f94d161_lg.jpeg
230
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, "Båt i Särdal",
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Högardh, Gösta, gouache,  "St Tropez"_24667a_8dad927c057f0e0_lg.jpeg
231
Högardh, Gösta, gouache, "St Tropez"
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fritzdorf, Hans, olja, "Gran Canaria"_24668a_8dad927d88f0574_lg.jpeg
232
Fritzdorf, Hans, olja, "Gran Canaria"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, Ragnar, olja, sittande personer_24669a_8dad927eba5e98b_lg.jpeg
233
Ring, Ragnar, olja, sittande personer
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, Ragnar, olja, stadsbild, _24670a_8dad927ff153de9_lg.jpeg
234
Ring, Ragnar, olja, stadsbild,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café, _24685a_lg.jpeg
240
Nidsjö, Ockie, olja, Galleri Café,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride", _24686a_lg.jpeg
241
Okänd konstnär, olja, "Spring Bride",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska_24688a_lg.jpeg
243
Åberg, Lars, färglitografi, blommor i flaska
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, strandbild, Grötvik, _24671a_8dad92815d7a3bb_lg.jpeg
246
Olson, Axel, färglito, strandbild, Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i rött, _24672a_8dad92852d4eda6_lg.jpeg
247
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i rött,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition, _24678a_8dad92a86a92ec8_lg.jpeg
248
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stanley, Jan, olja, komposition_24673a_8dad92a64741a12_lg.jpeg
249
Stanley, Jan, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i blått, _24675a_8dad92ab6724921_lg.jpeg
250
Fritzdorf, Hans, olja, komposition i blått,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Henning, Wilhelm, olja, hamnbild med personer_24674a_8dad92a75b7101a_lg.jpeg
251
Henning, Wilhelm, olja, hamnbild med personer
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Svenson, Arne, olja, stilleben, _24679a_8dad92c14e04c95_lg.jpeg
252
Svenson, Arne, olja, stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hardaga, Tarik, blandteknik, Alice i underlandet_24701a_8dad937ec1429c2_lg.jpeg
261
Hardaga, Tarik, blandteknik, Alice i underlandet
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"_24719a_lg.jpeg
274
Karta, litograferad och handkolorerad, "Map of the city of Chicago"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee, _24720a_lg.jpeg
275
Gray, O W, karta, litograferad och handkolorerad, Milwaukee,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Osswald, Hans, gouache, komposition, _24723a_lg.jpeg
277
Osswald, Hans, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn", _24721a_lg.jpeg
278
Haldén, Kerstin, färglito, "Skogstjärn",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _24736a_lg.jpeg
306
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition, _24740a_lg.jpeg
311
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe", _24742a_8dad9f0c090ebb1_lg.jpeg
312
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe",
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe", _24743a_8dad9f0ad96b647_lg.jpeg
313
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, "Marilyn Monroe",
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.