Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm, _25078a_lg.jpeg
5 delar konstglas, Strömbergshyttan, Lindshammar mm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vinglas, 18 st, "Berlinois" (Christian VIII), Kastrup eller Fyens glasverk, tillverkade 1886-1934, h ca 15 cm_25080a_8dadddb84279682_lg.jpeg
Vinglas, 18 st, "Berlinois" (Christian VIII), Kastrup eller Fyens glasverk, tillverkade 1886-1934, h ca 15 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm_25081a_8dadddb931de833_lg.jpeg
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, samt vas och uppläggningsfat_25095a_lg.jpeg
Kaffeservis, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, samt vas och uppläggningsfat
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservisdelar, Hammersley, England._25096a_lg.jpeg
Kaffeservisdelar, Hammersley, England.
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skål, fajans, 17-1800-tal, dekor av blommor i koboltblått, diameter 38, skador_24620a_8dad905d08ae93b_lg.jpeg
Skål, fajans, 17-1800-tal, dekor av blommor i koboltblått, diameter 38, skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst, _25104a_lg.jpeg
Okänd designer för Royal Copenhagen, uppläggningsfat, porslin, Blå Blomst,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas, _25102a_lg.jpeg
Okänd konstnär(er?), parti koboltglas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar, _25107a_lg.jpeg
Augustsson, Göte för Ruda Glasbruk, skålar samt sejdlar,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rökelsekar, porslin, Kina, 1900-tal, oktogonal form, dekor i tobacco-leaf-mönster, oidentifierad signatur, dia 18 cm_24619a_8dad905b94326f8_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation_24691a_8dad93362836f31_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, 2 st, fajans, "Vår" resp "Vinter"_24396a_8dad2bf0021630a_lg.jpeg
Wiinbladh, Björn för Nymölle, fat, 2 st, fajans, "Vår" resp "Vinter"
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Penselvas, porslin, Kina, 1900-tal, _24424a_8dad46966e5e927_lg.jpeg
Penselvas, porslin, Kina, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti fajans, 17-1800-tal, bland annat Kellinghusen eller Schwäbisch Gmund, diameter 16-32 cm, skador och lagningar_24617a_8dad905961ea4dc_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti porslin, Kina, 17-1900-tal, blåvitt och famille-rose, skador och lagningar_25122a_8daddf4f470dc7c_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Moccakanna, porslin, Meissen, 1900-tal, polykrom emaljdekor av rosor, h 21 cm_25123a_8daddf503f0366e_lg.jpeg
Moccakanna, porslin, Meissen, 1900-tal, polykrom emaljdekor av rosor, h 21 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, bordslampa, stengods med mässingsmontage, dekor i brun harpälsglasyr, signerad, total h 35 cm, sladd saknas_25124a_8dade8470972b0a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsbergs K-Studiom bålskål, stengods, dekor i blå glasyr, signerad, dia 32 cm_25125a_8dade8487364aa0_lg.jpeg
Larson, Lisa för Gustavsbergs K-Studiom bålskål, stengods, dekor i blå glasyr, signerad, dia 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna_25147a_8dadea39ca22d50_lg.jpeg
Matservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ytterfoder, 4 st, glaserat sten- och lergods, Rörstrand, 1900-talets mitt, h 8 - 15 cm_25155a_8dadea6ee09cc30_lg.jpeg
771
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Stålhane, Carl harry för rörstrand, skålfat, glaserat flintgods, "Pegasus", medföljer skål, rosa glas, Kosta, dia 13,5 respektive 20 cm_25157a_8dadea51a2b79d0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bålskål, porslin, Kina, Qinlong/Jiaqing, sekelskiftet 1800, dekor i koboltblått och guld, dia 29 cm, zinklagning_25177a_8dadebbf2008cb1_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm_25187a_8dadebdd210b89d_lg.jpeg
804
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Trelleborgs Glasbruk, karaff med propp samt 6 grogglas, etsad dekor av humoristiska jaktmotiv, etikettmärkta, karaff h 22 cm_25189a_8dadf5412dd1326_lg.jpeg
806
Okänd designer för Trelleborgs Glasbruk, karaff med propp samt 6 grogglas, etsad dekor av humoristiska jaktmotiv, etikettmärkta, karaff h 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK