Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00

Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, thekanna  med lock, porslin, Koka Blå, _25227a_8daee61c8d2a5a9_lg.jpeg
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, thekanna med lock, porslin, Koka Blå,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen, _25641a_lg.jpeg
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), _25652a_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal, _25664a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skålfat på fot, slipat glas, så kallad Mormorsskål, sekelskiftet 1900, diameter 26 cm, nagg_25634a_8dafec164924afa_lg.jpeg
Skålfat på fot, slipat glas, så kallad Mormorsskål, sekelskiftet 1900, diameter 26 cm, nagg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Söholm, vas, glaserat lergods, dekor av stiliserade växter, modellnummer 2077, signerad LB, h 43 cm_25670a_8dafee34d84e489_lg.jpeg
Okänd designer för Söholm, vas, glaserat lergods, dekor av stiliserade växter, modellnummer 2077, signerad LB, h 43 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindberg, Stig, matservisdelar,  stengods, Arena, design 1973, mattallrikar, djupa samt assietter, 8 + 9 + 10 delar, diameter 19 - 25 cm_25688a_8daff82992a3a7a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm_25705a_lg.jpeg
Okänd designer, rödvinsglas, 6 st, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar, _25713a_8daff8e458ebffb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer, Martiniglas, 14 st, glas, h 12,5 cm _25714a_8daff8e54e2f725_lg.jpeg
Okänd designer, Martiniglas, 14 st, glas, h 12,5 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,_25719a_lg.jpeg
Wirkkala, Tapio för Iittala, skål, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa_25718a_lg.jpeg
Nyman, Gunnel, för Notsjö Nuutajärvi, vas, bärnstensfärgad glasmassa
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Olje/vinägerkanna, kristall med montage i sterlingsilver, svenska importstämplar, h 16 cm_25722a_8daffa1c1a9f30b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbräda, porslin, Eden, design 1960, l 19 cm_25724a_8daffa76a6277f4_lg.jpeg
Richter, Sigrid för Rörstrand, skärbräda, porslin, Eden, design 1960, l 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thorsson, Nils för Royal Copenhagen, vas, stengods, dekor av fasaner, signerad, höjd 18 cm_25723a_8daffa213c1706a_lg.jpeg
Thorsson, Nils för Royal Copenhagen, vas, stengods, dekor av fasaner, signerad, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, gul glasmassa, osignerad, h 32 cm_25729a_lg.jpeg
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, gul glasmassa, osignerad, h 32 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, kannor, 2 st, glas, Helena, design 1976, höjd 15 - 20 cm_25727a_8daffa25eb74be3_lg.jpeg
Cyrén, Gunnar för Orrefors, kannor, 2 st, glas, Helena, design 1976, höjd 15 - 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"_25737a_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, vas, glas, "Tusen fönster"
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, fat, opalint glas, målad dekor av fåglar_25738a_lg.jpeg
Engman, Kjell för Kosta Boda, fat, opalint glas, målad dekor av fåglar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm_25742a_8daffa791e6a5d3_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Karott med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 694, l 23 cm_25743a_8daffa7a7d783b3_lg.jpeg
Karott med lock, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 694, l 23 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal, dekor av putti i vit relief mot koboltfond, signerad, l 17 cm_25744a_8daffa7c4414646_lg.jpeg
Bonbonnière, porslin (pâte-sur-pâte), Camille Tharaud, Limoges, 1910-20-tal, dekor av putti i vit relief mot koboltfond, signerad, l 17 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal, _25751a_lg.jpeg
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, så kallad Slipgraal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor, _25750a_lg.jpeg
Okänd designer, vas, klar glasmassa med röd underfångsdekor,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Meydam, Floris för Leerdam, vas, blå glasmassa_25754a_lg.jpeg
Meydam, Floris för Leerdam, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal, _25756a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Hopea, Saara för Notsjö Nuutajärvi, vas, klar glasmassa, "Bubbla", dekor av luftbubbla_25757a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Persson-Melin, Signe, egen verkstad, burkar, 3 st, delvis glaserat stengods med naturkork, _25764a_lg.jpeg
Persson-Melin, Signe, egen verkstad, burkar, 3 st, delvis glaserat stengods med naturkork,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, mockaservisdelar, mm, 6 delar_25766a_8daffb6efba0c2e_lg.jpeg
Parti porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, mockaservisdelar, mm, 6 delar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wiinbladh, Björn för Rosenthal, vas, porslin, blå underglasyrdekor, höjd 10 cm_25765a_8daffb6df233dda_lg.jpeg
Wiinbladh, Björn för Rosenthal, vas, porslin, blå underglasyrdekor, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel, _25767a_lg.jpeg
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd japansk keramiker, rökelseurna med lock, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô, _25794a_lg.jpeg
Okänd japansk keramiker, rökelseurna med lock, flintgods, Satsuma, Meiji-Taishô,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, vas, porslin, förgylld dekor, signerad, h 27 cm_25793a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stålhane. Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, handsignerad, h 13 cm_25799a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Assietter, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 574, dia 17 cm_25801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Orvola, Heikki för Arabia, skål på fot, glas, "Miranda", h 20 cm_25803a_lg.jpeg
Orvola, Heikki för Arabia, skål på fot, glas, "Miranda", h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Assietter, 9 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _25807a_lg.jpeg
Assietter, 9 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Toikka, Oiva för Iittala, skål, kakfat, assietter och underlägg,  pressglas, "Kastehelmi", design 1964_25802a_lg.jpeg
Toikka, Oiva för Iittala, skål, kakfat, assietter och underlägg, pressglas, "Kastehelmi", design 1964
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kaffekoppar med fat, 9 + 9 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, modellnummer 1035_25805a_lg.jpeg
Kaffekoppar med fat, 9 + 9 st, porslin, Royal Copenhagen musselmalet halvblonde, modellnummer 1035
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gehlin, Hugo för Gullaskruf , vaser 5 st, violett respektive blå glasmassa, _25806a_lg.jpeg
Gehlin, Hugo för Gullaskruf , vaser 5 st, violett respektive blå glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa_25813a_lg.jpeg
Okänd designer för Skruf, vas, blå glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering350 - 400 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skulptur/råämne till graalglas, äggformad med etsad och emaljerad dekor av djur och träd_25819a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Lawrence, Thomas, egen verkstad, London, tillskriven, kannor, 2 st, grönglaserat flintgods, "Falcon Ware", _25826a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, signerade LH1392 (1958), h 24 cm_25825a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, ljusstakar, 1 par, glas, signerade LH1392 (1958), h 24 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm_25832a_lg.jpeg
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rundat oktogional, blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm_25835a_8db004d396104de_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt, _25845a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana, _25848a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK