Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång, _3015a_lg.jpeg
646
Okänd designer, antagligen för Orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,_3018a_8d860a050572fe0_lg.jpeg
649
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas, _3021a_lg.jpeg
652
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900, _3030a_lg.jpeg
661
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
_3033a_lg.jpeg
664
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, dia 20 cm_3035a_8d860a0d6d703b5_lg.jpeg
666
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, dia 20 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Thekanna med lock, porslin,  Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,_3037a_8d8609fd90f318b_lg.jpeg
668
Thekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Thekoppar med fat, 13 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde_3038a_8d8609fed53ae63_lg.jpeg
669
Thekoppar med fat, 13 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde
Slutpris13 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900, _3045a_lg.jpeg
676
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin, _3058a_lg.jpeg
689
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa_3074a_lg.jpeg
705
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal, _3080a_lg.jpeg
711
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Little mother, _3087a_lg.jpeg
718
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Little mother,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Bara en droppe - flicka med katt, _3088a_lg.jpeg
719
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Bara en droppe - flicka med katt,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med docka, modellnr 1938, _3089a_lg.jpeg
720
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med docka, modellnr 1938,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tomte, bemålat lergods, Tyskland, _3090a_lg.jpeg
721
Tomte, bemålat lergods, Tyskland,
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap, _3091a_lg.jpeg
722
Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, krus, stengods, målad polykrom dekor av sydländskt stadslandskap, _3092a_lg.jpeg
723
Okänd designer för Rörstrand, krus, stengods, målad polykrom dekor av sydländskt stadslandskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sarvimäki, Timo för Designhuset Stålhane, skål, rakuglaserat stengods, _3094a_8d860a9edc2fa97_lg.jpeg
725
Sarvimäki, Timo för Designhuset Stålhane, skål, rakuglaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Daum, skål, kristall med dekor av löv i pâte-de-verre, _3107a_lg.jpeg
738
Okänd designer för Daum, skål, kristall med dekor av löv i pâte-de-verre,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hellsten, Lars för Orrefors, tillskriven, skålfat, _3110a_lg.jpeg
741
Hellsten, Lars för Orrefors, tillskriven, skålfat,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, signerad, medföljer kanna,_3112a_lg.jpeg
743
Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, signerad, medföljer kanna,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag, _3124a_lg.jpeg
755
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai, _3136a_lg.jpeg
767
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Debon, Salvador för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Tenderness, medföljer figurin, porslin, Nao, _3144a_8d86139ffbab1bd_lg.jpeg
775
Debon, Salvador för Lladró, figurin, delvis glaserat stengods, Tenderness, medföljer figurin, porslin, Nao,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, väggvas/vigvattenskål, flintgods, dekor av Kristusbarnet, _3145a_8d86139d1a11a86_lg.jpeg
776
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, väggvas/vigvattenskål, flintgods, dekor av Kristusbarnet,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jardinière, majolika, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900, _3146a_8d8613a8d0e86b4_lg.jpeg
777
Jardinière, majolika, antagligen Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille,_3148a_8d86139e786f35d_lg.jpeg
779
Kedelv, Poul för Flygsfors, skål, glas, Coquille,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, 2 st, Argenta,_3149a_8d86138167168d4_lg.jpeg
780
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, skålfat, 2 st, Argenta,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,_3150a_8d86137bab7ab58_lg.jpeg
781
Larson, Lisa, Gustavsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Ryttare' ur serien Unik från 1961,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Matservis, porslin, cirka 55 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),_3151a_8d86136a57bd25e_lg.jpeg
782
Matservis, porslin, cirka 55 delar, Rosenthal Maria, design 1916 (servisen är uppkallad efter Rosenthals 2 hustru),
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger, _3162a_lg.jpeg
793
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger, _3163a_lg.jpeg
794
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal, _3165a_lg.jpeg
796
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft, _3167a_8d8616b774e2e33_lg.jpeg
798
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft, _3168a_8d8616b5f9fc5e2_lg.jpeg
799
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft, _3169a_8d8616b453dfb31_lg.jpeg
800
Kannor, 1 par, flintgods, Burleigh, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka, _3170a_lg.jpeg
801
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods_3171a_lg.jpeg
802
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal, _3172a_8d8616ad0ee01c8_lg.jpeg
803
Parti porslin, 7 delar, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 5 st, keramik; Bo Fajans, Uppsala Ekeby mm,_3176a_8d8616dcc1dd04f_lg.jpeg
807
Ytterkrukor, 5 st, keramik; Bo Fajans, Uppsala Ekeby mm,
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070, _3178a_lg.jpeg
809
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg, _3181a_lg.jpeg
812
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ohlsson, Sture Gustaf för Tallhöjdens Stengods/Selsbo, golvlampa, glaserat lergods, _3189a_lg.jpeg
820
Ohlsson, Sture Gustaf för Tallhöjdens Stengods/Selsbo, golvlampa, glaserat lergods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-tal, takampel, glaserat flintgods, polykrom dekor av blommor mm, _3190a_lg.jpeg
821
Okänd designer, 1910-tal, takampel, glaserat flintgods, polykrom dekor av blommor mm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.