Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, _2506a_8d8557aff76a665_lg.jpeg
142
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrflaskor, 2 st, gul- och blå glasmassa, _2508a_8d8557a1d672439_lg.jpeg
144
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, miniatyrflaskor, 2 st, gul- och blå glasmassa,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Kraitz, Anna för Hollóhazá, kaffe- och theservisdelar; 5 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 5 fat  samt 5 assietter, You,_2509a_8d85582043bb1e2_lg.jpeg
145
Kraitz, Anna för Hollóhazá, kaffe- och theservisdelar; 5 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 5 fat samt 5 assietter, You,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, kanna samt glas, grön och violett glasmassa, "Frutteria", _2512a_8d85580677c167f_lg.jpeg
148
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, kanna samt glas, grön och violett glasmassa, "Frutteria",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti porslin, Limoges för Laure Japy, Paris, modell Les Mouchetes,_2514a_8d8559b45c5288c_lg.jpeg
150
Parti porslin, Limoges för Laure Japy, Paris, modell Les Mouchetes,
Slutpris1 800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Urnor, 1 par, terrakotta, _2518a_8d8559a7acd7fcb_lg.jpeg
154
Urnor, 1 par, terrakotta,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Trädgårdsurna, terrakotta, fyra hänklar, _2519a_8d8559a8b4fdc27_lg.jpeg
155
Trädgårdsurna, terrakotta, fyra hänklar,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, äggkoppar, 3 st, bemålat glas, _2528a_8d855a715cc4301_lg.jpeg
164
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, äggkoppar, 3 st, bemålat glas,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 5 st, bemålat glas, Tulip,_2529a_8d855a70607fa14_lg.jpeg
165
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, assietter, 5 st, bemålat glas, Tulip,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter, _2542a_8d8562cc687047d_lg.jpeg
178
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 6 st, polykrom glasmassa, frukter,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Nilsson, Julius ”Pottelerius” (1848–1923), egen verkstad, Laholm, krus, delvis glaserat lergods, sekelskiftet 1900, _2548a_8d85644ad17f3c2_lg.jpeg
184
Nilsson, Julius ”Pottelerius” (1848–1923), egen verkstad, Laholm, krus, delvis glaserat lergods, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar, _2550a_8d85647e530aeaa_lg.jpeg
186
Figuriner, 2 par, flintgods, antagligen Staffordshire, 1800-talets mitt eller 2 hälft, sittande spanielar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 60 delar, Elegance,_2552a_8d85658f8518ae8_lg.jpeg
188
Mat- och kaffeservis, porslin, cirka 60 delar, Elegance,
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av maskrosor, _2560a_8d856604f610e8b_lg.jpeg
196
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av maskrosor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av rosor, _2561a_8d856606485ad41_lg.jpeg
197
Okänd designer för B&G, vas, porslin, polykrom underglasyrdekor av rosor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff med propp, glas, slipad dekor av fiskare i båt,_2563a_8d856608ae5024e_lg.jpeg
199
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, karaff med propp, glas, slipad dekor av fiskare i båt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster', _2564a_8d85660ca035097_lg.jpeg
200
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jeppesen, Anni Rigmor för Aluminia, ishink, fajans med rottinghandtag, _2565a_8d85660dcd4bffc_lg.jpeg
201
Jeppesen, Anni Rigmor för Aluminia, ishink, fajans med rottinghandtag,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pokalglas, slipat, betsat och förgyllt glas, senempire, 1800-talets mitt, _2566a_8d85660f076dd68_lg.jpeg
202
Pokalglas, slipat, betsat och förgyllt glas, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis, _2568a_8d856611d8a98b1_lg.jpeg
204
Bordslampa, porslin, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Anne för Orrefors, ljuslyktor, 6 st, gjutet glas, Raspberry, _2585a_8d8589e746308d9_lg.jpeg
218
Nilsson, Anne för Orrefors, ljuslyktor, 6 st, gjutet glas, Raspberry,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Åberg, Lasse efter honom, ölglas, 5 st,_2591a_8d858a4825d7e4f_lg.jpeg
224
Åberg, Lasse efter honom, ölglas, 5 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,_2628a_lg.jpeg
259
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, vas, blanc-de-Chine, räfflad dekor, modellnummer 3143,_2631a_lg.jpeg
262
Olsen, Thorkild för Royal Copenhagen, vas, blanc-de-Chine, räfflad dekor, modellnummer 3143,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj, _2633a_lg.jpeg
264
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900, _2642a_lg.jpeg
273
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Orrefors, skål, glas, dekor i grönt underfång, _2655a_8d859851766cbc6_lg.jpeg
286
Englund, Eva för Orrefors, skål, glas, dekor i grönt underfång,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,_2656a_8d85985845bd835_lg.jpeg
287
Björquist, Karin för Gustavsberg, matservisdelar, 7 st, stengods, Vardag, design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tallrikar samt assietter, 4 + 4 + 4 st, blåglaserad keramik, Mateus, _2657a_8d85985ed59d7a8_lg.jpeg
288
Tallrikar samt assietter, 4 + 4 + 4 st, blåglaserad keramik, Mateus,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Skålar, 2 + 1 samt fat, blåglaserad keramik, Mateus, _2658a_8d859861adc7dfe_lg.jpeg
289
Skålar, 2 + 1 samt fat, blåglaserad keramik, Mateus,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 3 st samt fat, bemålat glas, Tulip,_2659a_8d859867c3a5c21_lg.jpeg
290
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skålar, 3 st samt fat, bemålat glas, Tulip,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, glas, _2663a_lg.jpeg
294
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av personer mm, lock med sittade barn,_2670a_8d85a1edef514e6_lg.jpeg
301
Bojan med lock, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom emaljdekor av personer mm, lock med sittade barn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, polykrom dekor av himmelsdrakar mot turkos fond,_2671a_8d85a1f5b101698_lg.jpeg
302
Vaser, 1 par, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, polykrom dekor av himmelsdrakar mot turkos fond,
Slutpris2 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 2 + 1 porslin, B&G; 1 par, gäss, modellnummer 1902, design Niels Nielsen, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm, _2672a_8d85a202a25b071_lg.jpeg
303
Figuriner, 2 + 1 porslin, B&G; 1 par, gäss, modellnummer 1902, design Niels Nielsen, polykrom underglasyrdekor, h 4 cm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, glaserat flintgods, _2675a_8d85a273b4f550a_lg.jpeg
306
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, glaserat flintgods,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skål samt fat, porslin, Kina, Qing-republik, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av personer mm i så kallad Kantonemalj,_2676a_8d85a2321e57fe7_lg.jpeg
307
Skål samt fat, porslin, Kina, Qing-republik, sekelskiftet 1900, polykrom dekor av personer mm i så kallad Kantonemalj,
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,_2684a_lg.jpeg
315
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, modellnummer 779, _2686a_8d85a37079baca1_lg.jpeg
317
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka med kalv, modellnummer 779,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa_2689a_lg.jpeg
320
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,_2690a_lg.jpeg
321
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas fajans, Karneval (1958-62), dekor av sjöjungfru mm,_2691a_8d85a39c6bcc590_lg.jpeg
322
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, vas fajans, Karneval (1958-62), dekor av sjöjungfru mm,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, skål. glas, delvis grön glasmassa, underfångsdekor av röda trådar,_2692a_lg.jpeg
323
Okänd designer, skål. glas, delvis grön glasmassa, underfångsdekor av röda trådar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, vit glasmassa, 1900-talets 1 hälft, _2698a_8d85afe69bb8853_lg.jpeg
329
Äggskål med lock, så kallad ägghöna, vit glasmassa, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Willumsen, Bode för Royal Copenhagen, vas med hänklar, stengods, dekor i sang-de-boeufglasyr, _2720a_8d85b0ebfc775bb_lg.jpeg
351
Willumsen, Bode för Royal Copenhagen, vas med hänklar, stengods, dekor i sang-de-boeufglasyr,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, _2724a_8d85b1d100a272f_lg.jpeg
355
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Skål med lock, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet mm samt dekor av skrivtecken mm i järnoxidrött och sepia, _2725a_8d85b1d557f200c_lg.jpeg
356
Skål med lock, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor av växtlighet mm samt dekor av skrivtecken mm i järnoxidrött och sepia,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Offerskål, porslin, Kina, 18-1900-tal, hexagonal med polykrom emaljdekor av fåglar i landskap, _2726a_8d85b1d6b6ab441_lg.jpeg
357
Offerskål, porslin, Kina, 18-1900-tal, hexagonal med polykrom emaljdekor av fåglar i landskap,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.