Kimono, Siden, Japan, 1960-tal,_2754a_8d85be8ee516e26_lg.jpeg
Kimono, Siden, Japan, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Åberg, Lasse, färglito, Nicht stören - motiv med Kalle och Musse, signerad EA, _2755a_8d85be9066c1b6c_lg.jpeg
Åberg, Lasse, färglito, Nicht stören - motiv med Kalle och Musse, signerad EA,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Åberg, Lasse, färglito, Musse i balja, signerad EA,_2756a_8d85be9194f94c8_lg.jpeg
Åberg, Lasse, färglito, Musse i balja, signerad EA,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Åberg, Lasse, färglito, spargris och PV, signerad EA,_2757a_8d85be92cb337e6_lg.jpeg
Åberg, Lasse, färglito, spargris och PV, signerad EA,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kreuger, Einar, olja, blomsterstilleben, signerad, _2758a_8d85be950f3fa84_lg.jpeg
Kreuger, Einar, olja, blomsterstilleben, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Okänd konstnär, foto, hund vid vattenbryn,_2759a_lg.jpeg
Okänd konstnär, foto, hund vid vattenbryn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lind, Wilgot, gouache, komposition, _2760a_lg.jpeg
Lind, Wilgot, gouache, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jambiyor i balja, 2 st, mässing, smide och ben, arabiskt kulturområde, 1900-tal, _2761a_8d85e2a3c1344d2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti mynt mm, hela världen_2762a_8d85ec9d7923f24_lg.jpeg
Parti mynt mm, hela världen
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, bordslampor, 1 par, mässing, dekor av klot, _2763a_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampor, 1 par, mässing, dekor av klot,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
 Bok, Rudbeck, Olof d y, efter honom, "Portföljen" med 37 reproduktioner René Coeckelberghs Editioner, Stockholm, 1985-6._2764a_8d85be98328bfec_lg.jpeg
Bok, Rudbeck, Olof d y, efter honom, "Portföljen" med 37 reproduktioner René Coeckelberghs Editioner, Stockholm, 1985-6.
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jerndorff, Poul, olja, backigt kustlandskap, signerad och daterad 1921 (?), _2765a_8d85be812cda389_lg.jpeg
Jerndorff, Poul, olja, backigt kustlandskap, signerad och daterad 1921 (?),
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bertelsen, Aage, olja, landskap, signerad och daterad 1928, _2766a_8d85be81eaf8a00_lg.jpeg
Bertelsen, Aage, olja, landskap, signerad och daterad 1928,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, kromad och lackerad metall, genombruten, _2767a_8d85be827a3bbea_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gitarr, palisander med flera träslag, Lucena Torento, Herencia Spanien, 1900-talets 1 hälft, etikettsignerad,_2768a_8d85be7f9219b09_lg.jpeg
Gitarr, palisander med flera träslag, Lucena Torento, Herencia Spanien, 1900-talets 1 hälft, etikettsignerad,
Slutpris1 300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Luta, fur och fruktträ, 1900-talets 1 hälft, _2769a_8d85be837044b3a_lg.jpeg
Luta, fur och fruktträ, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, Våga Carrara, modell 2060-1,_2770a_8d85e2f2f9a6646_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, Våga Carrara, modell 2060-1,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, Våga Carrara, modell 2068, _2771a_8d85e2f1da00a07_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, glaserat stengods, Våga Carrara, modell 2068,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vaser, 1 par, glaserat stengods, Våga Carrara, modell 2060, _2772a_8d85e2d9a48f1fb_lg.jpeg
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vaser, 1 par, glaserat stengods, Våga Carrara, modell 2060,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för ASEA respektive ABEA, bordslampor, 2 st, mässing (1 med bakelitfäste), _2773a_8d85e2e8815a618_lg.jpeg
Okänd designer för ASEA respektive ABEA, bordslampor, 2 st, mässing (1 med bakelitfäste),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Modelljärnväg, Märklin Delta 2915, lok 89 006, vagnar, räls, transformator mm_2774a_8d85e2ba2af1cfe_lg.jpeg
Modelljärnväg, Märklin Delta 2915, lok 89 006, vagnar, räls, transformator mm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bilhjälm, rotting och flätad rot (?), 1900-talets mitt, _2775a_8d85e2d50c9f744_lg.jpeg
Bilhjälm, rotting och flätad rot (?), 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modellok samt vagnar, Märklin; lok 3029 samt 4 vagnar, _2776a_8d85e2bb631bf89_lg.jpeg
Modellok samt vagnar, Märklin; lok 3029 samt 4 vagnar,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Brandbilar, 4 st, litograferad metall respektive plast; Scania R-serie, Nylint  Ford Rescue Pumper, Fire Truck International samt Nakayama Fire Dept_2777a_8d85e2b29f205c1_lg.jpeg
Brandbilar, 4 st, litograferad metall respektive plast; Scania R-serie, Nylint Ford Rescue Pumper, Fire Truck International samt Nakayama Fire Dept
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gnistskydd, mässing, sekelskiftet 1900, dekor av klot, _2778a_8d85e2a848405bd_lg.jpeg
Gnistskydd, mässing, sekelskiftet 1900, dekor av klot,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Banjobarometer, pyramidmahogny med intarsia, England, 1800-talets 2 hälft,_2779a_8d85e29771d67bc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Serietidningar, 55 st, Kalle Anka 1957-61, _2780a_8d85e39785d40cd_lg.jpeg
Serietidningar, 55 st, Kalle Anka 1957-61,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd konstnär, gouache på ben, porträtt av Litauiske konsuln mm  Ludvig Fritiof Ahlsell f 1877,_2781a_8d85e2913a68411_lg.jpeg
Okänd konstnär, gouache på ben, porträtt av Litauiske konsuln mm Ludvig Fritiof Ahlsell f 1877,
Slutpris2 400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ordenstecken, miniatyrer för Riddare av Kungliga Vasaorden, Gustav V: s Olympiska Medalj, Österrikiska Röda Korsets orden, Turkiska Järnhalvmånen (Gallipolimedaljen), Ungerska Röda Korsets Orden
_2782a_8d85e2e9c8d9077_lg.jpeg
Slutpris3 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Släpspänne med Gustav V: s Olympiska Medalj, Österrikiska Röda Korsets orden samt Tyska Röda Korsmedaljen, _2783a_8d85e35e0293a91_lg.jpeg
Släpspänne med Gustav V: s Olympiska Medalj, Österrikiska Röda Korsets orden samt Tyska Röda Korsmedaljen,
Slutpris1 800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ordenstecken, Turkiska Järnhalvmånen (Harp Madalyası) även kallad Gallipolimedaljen, instiftad av Sultan Mehmet V 1/3 1915,_2784a_8d85e35ef5ccfe0_lg.jpeg
Ordenstecken, Turkiska Järnhalvmånen (Harp Madalyası) även kallad Gallipolimedaljen, instiftad av Sultan Mehmet V 1/3 1915,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ordenstecken mm;  kraschan till Ungerska Röda Korsets Orden med miniatyr, Österrikisk-Ungerska minnesmedaljen för WWI, boutoner och band_2785a_8d85e36024a641c_lg.jpeg
Ordenstecken mm; kraschan till Ungerska Röda Korsets Orden med miniatyr, Österrikisk-Ungerska minnesmedaljen för WWI, boutoner och band
Slutpris2 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ordenstecken, silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Vasaorden_2786a_lg.jpeg
Ordenstecken, silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Vasaorden
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Skulptur, kalksten eller travertin, _2787a_lg.jpeg
Skulptur, kalksten eller travertin,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd italiensk konstnär, 1800-tal, olja, _2788a_lg.jpeg
Okänd italiensk konstnär, 1800-tal, olja,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)"  daterad 8 november R.S.130(1911)_2789a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Leksak, tyg, så kallad Teddybjörn, sekelskiftet 1900,_2790a_8d85e398af33435_lg.jpeg
Leksak, tyg, så kallad Teddybjörn, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skåp/garderob, fur, ekimiterande bemålning, nyrenässans, 1800-talets slut, sidorisaliter med kannelyrer och beslagsornamentik, pendang till nästföljande objekt, _2791a_8d85e39c71b4566_lg.jpeg
Skåp/garderob, fur, ekimiterande bemålning, nyrenässans, 1800-talets slut, sidorisaliter med kannelyrer och beslagsornamentik, pendang till nästföljande objekt,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Skåp/garderob, fur, ekimiterande bemålning, nyrenässans, 1800-talets slut, sidorisaliter med kannelyrer och beslagsornamentik, sockel med två lådor, pendang till föregående objekt, _2792a_8d85e39b263cefe_lg.jpeg
Skåp/garderob, fur, ekimiterande bemålning, nyrenässans, 1800-talets slut, sidorisaliter med kannelyrer och beslagsornamentik, sockel med två lådor, pendang till föregående objekt,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Väggvitrinskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, spröjsade vitrindörrar, nederdel med 2 lådor,_2793a_8d85e39ede74cf5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, vägglampa, mässing,  'Bumling', modellnummer 4090, design 1968, etikettsignerad,_2794a_8d85e403a462cdb_lg.jpeg
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, vägglampa, mässing, 'Bumling', modellnummer 4090, design 1968, etikettsignerad,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, bronserat stuck och pastellage, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av vinblad och -druvor, _2795a_8d85e4185ebb665_lg.jpeg
Väggspegel, bronserat stuck och pastellage, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av vinblad och -druvor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Persson, Folke, olja, stadsbild med kyrka, signerad, _2796a_lg.jpeg
Persson, Folke, olja, stadsbild med kyrka, signerad,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Lindberg, Alf, olja, blomsterstilleben, signerad,_2797a_lg.jpeg
Lindberg, Alf, olja, blomsterstilleben, signerad,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Hyllmöbel, pyramidmahogny, _2798a_lg.jpeg
Hyllmöbel, pyramidmahogny,
Slutpris100 SEK
Värdering500 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',_2799a_8d85e3f7ad4bb7a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Benter, Lotte för, Royal Copenhagen, figurin, porslin, stickande Amagerflicka, modellnr 1317, _2800a_8d85e404e346e73_lg.jpeg
Benter, Lotte för, Royal Copenhagen, figurin, porslin, stickande Amagerflicka, modellnr 1317,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med horn, modellnr 3689, _2801a_8d85e405ebf64e1_lg.jpeg
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med horn, modellnr 3689,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK