Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion
Avslutad
Okänd designer, skål, glas, dekor i vitt, gult och grönt underfång,_2994a_lg.jpeg
625
Okänd designer, skål, glas, dekor i vitt, gult och grönt underfång,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, Persson, Inger för Rörstrand Alteljé_2995a_lg.jpeg
626
Vas, Persson, Inger för Rörstrand Alteljé
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, lockask, _2996a_lg.jpeg
627
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand Ateljé, lockask,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsbergs K-Studio, figurin, glaserat stengods, sittande katt, "Mia Maxi",_2997a_8d86081d72aa092_lg.jpeg
628
Larson, Lisa för Gustavsbergs K-Studio, figurin, glaserat stengods, sittande katt, "Mia Maxi",
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd afrikansk konstnär, skulptur, serpentinsten, stående familj, _2998a_8d8609f1df27e91_lg.jpeg
629
Okänd afrikansk konstnär, skulptur, serpentinsten, stående familj,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Teheran, 160 x 105 cm_2999a_8d860ab403101de_lg.jpeg
630
Matta, semiantik Teheran, 160 x 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Teheran, 200 x 135 cm_3000a_8d860ab85c659d7_lg.jpeg
631
Matta, semiantik/antik Teheran, 200 x 135 cm
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Heriz (?), 220 x 155 cm_3001a_8d860b029aeead3_lg.jpeg
632
Matta, semiantik Heriz (?), 220 x 155 cm
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Hamadan galleri, 210 x 80 cm_3002a_8d860ab1f663bea_lg.jpeg
633
Matta, old/semiantik Hamadan galleri, 210 x 80 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strüwer, Ardy, färglito, Le Petit Saint-Benoit, _3003a_lg.jpeg
634
Strüwer, Ardy, färglito, Le Petit Saint-Benoit,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strüwer, Ardy, färglito, La Coupole, _3004a_lg.jpeg
635
Strüwer, Ardy, färglito, La Coupole,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Seemann, Enoch, efter honom, kopparstick, handkolorerat Isaac Newton, gravyrsignatur Baumann, omrking 1850, _3005a_lg.jpeg
636
Seemann, Enoch, efter honom, kopparstick, handkolorerat Isaac Newton, gravyrsignatur Baumann, omrking 1850,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, geometrisk dekor, _3006a_lg.jpeg
637
Wibom, Maggie för Bobergs Fajansfabrik (Bo Fajans), fat, fajans, geometrisk dekor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, _3007a_lg.jpeg
638
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Lahore, 160 x 90 cm_3008a_8d860ac08b23bd0_lg.jpeg
639
Matta, semiantik Lahore, 160 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik  Hereke (?), 350 x 250 cm_3009a_8d860aee2c78faf_lg.jpeg
640
Matta, old/semiantik Hereke (?), 350 x 250 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Bidjar, 175 x 120 cm_3010a_8d860af1fd45ec5_lg.jpeg
641
Matta, old/semiantik Bidjar, 175 x 120 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Persisk, 210 x 125 cm_3011a_8d860af720a4164_lg.jpeg
642
Matta, semiantik Persisk, 210 x 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal, _3012a_lg.jpeg
643
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett, _3013a_lg.jpeg
644
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900, _3014a_lg.jpeg
645
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång, _3015a_lg.jpeg
646
Okänd designer, antagligen för Orrefors, skål, tjockväggig graal, dekor av kvinna i blått underfång,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Matta, semiantik/antik Isphahan, 365 x 285 cm,_3016a_8d860ac720b12b3_lg.jpeg
647
Matta, semiantik/antik Isphahan, 365 x 285 cm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Cirka 125 guideböcker; Harden's London for Free respektiveBars & Pubs, 6 upplagan 2009, _3017a_8d8609f73fe0a89_lg.jpeg
648
Cirka 125 guideböcker; Harden's London for Free respektiveBars & Pubs, 6 upplagan 2009,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,_3018a_8d860a050572fe0_lg.jpeg
649
Stort parti glasmosaik, Bizazza, cirka 190 ark, vardera med 225 mosaikbitar, vardera 31,5 x 31,5 cm,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Sabbagh, Georges Hannah, olja, sittande akt, signerad och daterad 1926,_3019a_8d86082d56485d1_lg.jpeg
650
Sabbagh, Georges Hannah, olja, sittande akt, signerad och daterad 1926,
SlutprisInga bud
Värdering40 000 - 50 000 SEK
Avslutad
Transportlåda, aluminium, Alubox PRO A081, _3020a_8d8608178409c15_lg.jpeg
651
Transportlåda, aluminium, Alubox PRO A081,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas, _3021a_lg.jpeg
652
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Turkmen (?),_3022a_lg.jpeg
653
Matta, semiantik Turkmen (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nordencreutz, Brita, olja, blomsterstilleben, signerad och daterad 1949, _3023a_lg.jpeg
654
Nordencreutz, Brita, olja, blomsterstilleben, signerad och daterad 1949,
Slutpris400 SEK
Värdering150 - 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, skål, patinerad brons, art-déco, 1920-tal, _3024a_lg.jpeg
655
Okänd dansk designer, skål, patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 300 SEK
Avslutad
Larson, Gunnar för Gustavsberg, askkopp, orange melamin, Kulan, design 1969, medföljer skål, Bangkokteak, _3025a_lg.jpeg
656
Larson, Gunnar för Gustavsberg, askkopp, orange melamin, Kulan, design 1969, medföljer skål, Bangkokteak,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Stilarmatur, Tranås, bordslampor, 1 par, mässing med grön pappskärm, modell Tsar, _3026a_8d8608129b0672e_lg.jpeg
657
Okänd designer för AB Stilarmatur, Tranås, bordslampor, 1 par, mässing med grön pappskärm, modell Tsar,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Koffert, oljepapp och trä, så kallad Amerikakoffert,_3027a_8d8608112ce43bc_lg.jpeg
658
Koffert, oljepapp och trä, så kallad Amerikakoffert,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 2 hälft, _3028a_8d860819c20f86e_lg.jpeg
659
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggspegel, mässingklätt trä, 1910-20-tal, oktogonal, _3029a_8d860813d0e39f3_lg.jpeg
660
Väggspegel, mässingklätt trä, 1910-20-tal, oktogonal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900, _3030a_lg.jpeg
661
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III, _3031a_lg.jpeg
662
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar, _3032a_lg.jpeg
663
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
_3033a_lg.jpeg
664
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, dia 20 cm_3035a_8d860a0d6d703b5_lg.jpeg
666
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, dia 20 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Heath, Ditte & Adrian för France & Sön, pall, ek med mönstrad textilsits, _3036a_8d860aa9859cea1_lg.jpeg
667
Heath, Ditte & Adrian för France & Sön, pall, ek med mönstrad textilsits,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thekanna med lock, porslin,  Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,_3037a_8d8609fd90f318b_lg.jpeg
668
Thekanna med lock, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde,
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Thekoppar med fat, 13 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde_3038a_8d8609fed53ae63_lg.jpeg
669
Thekoppar med fat, 13 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde
Slutpris13 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Trädgårdsstolar, 6 st, teak, 2000-tal,_3039a_8d860a143c95a61_lg.jpeg
670
Trädgårdsstolar, 6 st, teak, 2000-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Däckstol, teak, Classic Garden AB, Göteborg, _3040a_8d860a0877dccea_lg.jpeg
671
Däckstol, teak, Classic Garden AB, Göteborg,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Parasoll, teak på betongfot, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,_3041a_8d8609f60b57831_lg.jpeg
672
Parasoll, teak på betongfot, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Vilstolar, 2 st, teak, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,_3042a_8d860a12c2108ea_lg.jpeg
673
Vilstolar, 2 st, teak, Classic Garden AB Göteborg, 1900-2000-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.