Okänd designer för Rörstrand, fat samt skål, stengods, målad polykrom dekor av sydländska stadslandskap, _3091a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Rörstrand, krus, stengods, målad polykrom dekor av sydländskt stadslandskap, _3092a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stolar, 1 par samt bord, skuren och bonad björk och mahogny, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft,_3093a_8d8609c63c1ec07_lg.jpeg
Stolar, 1 par samt bord, skuren och bonad björk och mahogny, nyrokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sarvimäki, Timo för Designhuset Stålhane, skål, rakuglaserat stengods, _3094a_8d860a9edc2fa97_lg.jpeg
Sarvimäki, Timo för Designhuset Stålhane, skål, rakuglaserat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Resväska, pergamin, 1900-talets mitt, _3095a_8d860a6b638abb1_lg.jpeg
Resväska, pergamin, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti artillerigranater, tomhylsor mm_3096a_8d860a9624d73b9_lg.jpeg
Parti artillerigranater, tomhylsor mm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Blomsterhylla/piedestal, bronserat trä och stuck, 1900-talets 1 hälft,_3097a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,_3098a_lg.jpeg
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, _3099a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _3100a_lg.jpeg
Fåtölj, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lundgreen, Karl Emil, olja, danskt backlandskap, signerad, _3101a_lg.jpeg
Lundgreen, Karl Emil, olja, danskt backlandskap, signerad,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bordsdekorationer, 6 + 6 st samt serviettringar, 15 st, svarvat och lackerat trä, dekor av fåglar mot blå och förgylld fond, _3102a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lundh, Peter P, fotografier, 8 st, inramade, 1900-talets början,_3103a_8d860a695ef424c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor och blå glaskupa, empire, 1800-talets 1 hälft eller mitt,_3104a_8d860a6d2cdf4ad_lg.jpeg
Takkrona till 4 ljus, mässing med prismor och blå glaskupa, empire, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt, _3105a_8d860a6f4948b47_lg.jpeg
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, empirestil, 1900-talets mitt,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42, _3106a_lg.jpeg
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Daum, skål, kristall med dekor av löv i pâte-de-verre, _3107a_lg.jpeg
Okänd designer för Daum, skål, kristall med dekor av löv i pâte-de-verre,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Herrarmbandsur, stål med läderrem, Alfex, _3108a_lg.jpeg
Herrarmbandsur, stål med läderrem, Alfex,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Kamera i etui, _3109a_lg.jpeg
Kamera i etui,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hellsten, Lars för Orrefors, tillskriven, skålfat, _3110a_lg.jpeg
Hellsten, Lars för Orrefors, tillskriven, skålfat,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Heiring, Harald, olja, sydländsk gatubild, _3111a_lg.jpeg
Heiring, Harald, olja, sydländsk gatubild,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, signerad, medföljer kanna,_3112a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kihlman, Inger, etsning, Värnhemstorget, Malmö, signerad, daterad -66 och numrerad 209/250, _3113a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sköld, Erik, olja, landskap, signerad,_3114a_lg.jpeg
Sköld, Erik, olja, landskap, signerad,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, handdukshängare, metall, modern tillverkning,_3115a_8d860a65917b891_lg.jpeg
Okänd designer, handdukshängare, metall, modern tillverkning,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sittkäpp, svarvad bok och läder, _3116a_8d860a5e23eb81d_lg.jpeg
Sittkäpp, svarvad bok och läder,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sittkäpp, svarvad bok och läder, _3117a_8d860a5d3fa9047_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, barstol, stål med svart konstläderklädsel, _3118a_8d860a5c01f1f96_lg.jpeg
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, barstol, stål med svart konstläderklädsel,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, soffbord, härdat glas, _3119a_8d860a6310cbe76_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, soffbord, härdat glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Armstol, skuret och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets början,_3120a_8d860a6418405d0_lg.jpeg
Armstol, skuret och förgyllt trä och stuck, Louis XVI-stil, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ravnvig, Paul, olja, stilleben med vindruvor, signerad,_3121a_lg.jpeg
Ravnvig, Paul, olja, stilleben med vindruvor, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Soffgrupp, 4 delar, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,_3122a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,  _3123a_lg.jpeg
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag, _3124a_lg.jpeg
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Moti, Kaiko, färgetsning, kvinna och kobra, signerad, daterad .56 och numrerad 19/200,_3125a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Svipdag, Elin, olja, Tankar vid havet, signerad och daterad -70,_3126a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK

_3127a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,_3128a_lg.jpeg
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, svartlackerat och bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, medföljer konsol,_3129a_8d860a8e2ce7b90_lg.jpeg
Spegel, svartlackerat och bronserat trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, medföljer konsol,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd kinesisk konstnär, kalligrafiska blad, 2 + 1, _3130a_8d860a8badcd104_lg.jpeg
Okänd kinesisk konstnär, kalligrafiska blad, 2 + 1,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, pall, bonad bok, _3131a_8d860a975417cd1_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, pall, bonad bok,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd holländsk konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalparti i skymning, _3132a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Schou, Karl, olja, bygata - motiv från Fanö,_3133a_lg.jpeg
Schou, Karl, olja, bygata - motiv från Fanö,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kiaerschou, Christian Frederik, efter honom, litografi, handkolorerad, Norsk Prospect, _3134a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant, _3135a_lg.jpeg
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai, _3136a_lg.jpeg
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Böcker; Svenska Akademiens Handlingar Ifrån År 1768, tom I-V, Delén & Forsgren Stockholm 1801-13, _3137a_8d860abae072f62_lg.jpeg
Böcker; Svenska Akademiens Handlingar Ifrån År 1768, tom I-V, Delén & Forsgren Stockholm 1801-13,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Böcker; Svenska Akademiens Handlingar Ifrån År 1796, tom I-VI samt VIII-XII, Delén & Forsgren Stockholm 1801-25, _3138a_8d860ac4b8dbb4d_lg.jpeg
Böcker; Svenska Akademiens Handlingar Ifrån År 1796, tom I-VI samt VIII-XII, Delén & Forsgren Stockholm 1801-25,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK