Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond, _6031a_8d8c2236bcded8c_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av djur i svart mot vit fond,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods, _6033a_8d8c22651527cc2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy, _6036a_8d8c2268cad4dc9_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt, _6046a_lg.jpeg
Bourelius, Elsi för JIE, vas/skulptur, glaserat lergods, man med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô, _6052a_8d8c2289c2e7c58_lg.jpeg
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,_6055a_8d8c22bbcdba0d0_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skål, glaserat flintgods, Moorcroft, 1953-78, _6058a_8d8c2a881e2dc8b_lg.jpeg
Skål, glaserat flintgods, Moorcroft, 1953-78,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, glaserat flintgods, Moorcroft, 1900-talets mitt,_6059a_8d8c2a8938650e5_lg.jpeg
Vas, glaserat flintgods, Moorcroft, 1900-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt, _6060a_8d8c2a8ad41ab90_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_6061a_8d8c2af736be321_lg.jpeg
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis, _6074a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),_6085a_lg.jpeg
Vas, fajans, De Porceleyne Schotel/Johannes Van Duijn, Delft (verksam 1764-73),
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods, _6090a_lg.jpeg
Frisk, Thomas, reliefer, 2 st, glaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse, _6094a_8d8c2c3168cc268_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för PM Keramik, Danmark, 1960-70-tal, bordslampa, delvis glaserat lergods, _6099a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter, _6100a_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Terrin med lock och underfat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _6112a_8d8c2e55bbf974d_lg.jpeg
Terrin med lock och underfat, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _6113a_8d8c2e56df064f4_lg.jpeg
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Kaffekoppar med underfat, 11 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _6114a_8d8c2e58ed09d18_lg.jpeg
Kaffekoppar med underfat, 11 + 12 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris10 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
5 del porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _6115a_8d8c2e5b7d725a6_lg.jpeg
5 del porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kakfat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet, _6116a_8d8c2e5ce305066_lg.jpeg
Kakfat, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mjölkkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _6117a_8d8c2e5ec74b358_lg.jpeg
Mjölkkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Sockerskål samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _6118a_8d8c2e600c19fb8_lg.jpeg
Sockerskål samt gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fisktallrikar, 8 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare, dekor av fisk och skaldjur, _6119a_8d8c2e9a6e7ad4f_lg.jpeg
Fisktallrikar, 8 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare, dekor av fisk och skaldjur,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Fisktallrikar, 8 st, porslin, Schwartzenhammer,_6120a_8d8c2e9b8d2a134_lg.jpeg
Fisktallrikar, 8 st, porslin, Schwartzenhammer,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Englund, Eva för Målerås, skål,  blågrön glasmassa, Malakit, _6122a_8d8c2e9ea85b2b0_lg.jpeg
Englund, Eva för Målerås, skål, blågrön glasmassa, Malakit,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Plunta, glas, 1800-talets 2 hälft, slipad dekor av fartyg, devis Segla hem till flickan din och växter, _6132a_8d8c2ee06728626_lg.jpeg
Plunta, glas, 1800-talets 2 hälft, slipad dekor av fartyg, devis Segla hem till flickan din och växter,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Plunta, glas, 1800-talets 2 hälft, slipad dekor av växter,_6133a_8d8c2ee17ea6532_lg.jpeg
Plunta, glas, 1800-talets 2 hälft, slipad dekor av växter,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, _6134a_8d8c2ee2a58046e_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",_6136a_8d8c2ee5b9acf58_lg.jpeg
Wärff, Göran för Kosta, ljuslykta, gjutet glas, "Polar",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Edenfalk, Bengt för Skruf, vas, glas, "Spun", _6137a_8d8c2ee715d0e2e_lg.jpeg
Edenfalk, Bengt för Skruf, vas, glas, "Spun",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Winqvist, Anja för Arabia Ateljé, mattallrikar, samt assietter, 8 + 8 st, stengods, Kalevala,_6141a_8d8c2f2fd50d07b_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
4 del stengods, Arabia, Karelia respektive Taika, _6142a_8d8c2f32ca34277_lg.jpeg
4 del stengods, Arabia, Karelia respektive Taika,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall, _6143a_8d8c2f2e7fede57_lg.jpeg
Alberius, Olle för Orrefors, skål, kristall,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Matservisdelar, flintgods, Rörstrand Siri, _6145a_8d8c2fecade342a_lg.jpeg
Matservisdelar, flintgods, Rörstrand Siri,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Persson Melin, Signe för Höganäs, stengods, 3 delar,_6146a_8d8c2f35ce677f7_lg.jpeg
Persson Melin, Signe för Höganäs, stengods, 3 delar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fiskfat med silinsats, flintgods, Rörstrand Flora, design 1868 (tillverkad före 1884), _6147a_8d8c2ff1d6ac0c8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Percy, Arthur för Gefle, matservisdelar, flintgods, 'Vinranka Blå', _6148a_8d8c2fee6a152a3_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gefle, matservisdelar, flintgods, 'Vinranka Blå',
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Handfat, porslin, Kina, modern tillverkning,_6151a_8d8c2f5fe759607_lg.jpeg
Handfat, porslin, Kina, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Saltkar, 2 st, fajans, Frankrike eller Italien, 1700-tal, dekor i starkeldsfärger,_6162a_8d8c2fe9c9459f7_lg.jpeg
Saltkar, 2 st, fajans, Frankrike eller Italien, 1700-tal, dekor i starkeldsfärger,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Tobaksburk, terrakotta, antagligen Tysk and, 1800-talets mitt eller 2 hälft,_6166a_8d8c2f8be042d65_lg.jpeg
Tobaksburk, terrakotta, antagligen Tysk and, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bordslampor, 1 par, porslin med (senare) förgyllt metallmontage, Royal Copenhagen, 1900-tal, _6167a_8d8c2ff7fe7f7a7_lg.jpeg
Bordslampor, 1 par, porslin med (senare) förgyllt metallmontage, Royal Copenhagen, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tea-caddy, porslin, Meissen, 1900-tal, _6168a_8d8c300279a70aa_lg.jpeg
Tea-caddy, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tea-caddy, porslin, Meissen, 1900-tal, _6169a_8d8c2ffed5fce0f_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skålfat, fajans, Delft, 1900-tal, _6172a_8d8c37c5d72113b_lg.jpeg
Skålfat, fajans, Delft, 1900-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tomte, glaserat lergods, 1900-talets mitt eller 2 häft,_6180a_lg.jpeg
Tomte, glaserat lergods, 1900-talets mitt eller 2 häft,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa, _6184a_lg.jpeg
Backström, Monica för Kosta Boda, pokal/Martiniglas, 2 st, polykrom glasmassa,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kuhn, Beate för Rosenthal, tillskriven, skål, porslin, 1950-tal, triangulär,_6190a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK