1 Studsare, flintlås, Danmark Louis XV, omkring 1750, lås signerat Valentin Marr Köpenhamn (1696-1786), oktogonal, damaskerad pipa med guldinkrusteringar, brännförgyllda rörkor, sidobleck, varbygel och
kolvkappa, munbleck i horn, kolv med skuren akantusdekor, l 110 cm, senare laddstake, kolv med lagning
Värdering | 6 000 - 7 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |