261 Ljusstake, tenn med mässingsmontage, antagligen Holland eller Spanien 1700-tal,
koniskt, kvadratisk fot på lejontassar, cylindrisk stam med mässingsavslut, graverad vapensköld under grevlig krona med devis "Quam Fedari" (?), oidentifierade stämplar "FIN" inom lagerkrans, h 15 cm
Värdering | 1 100 - 1 200 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |