Okönd designer för Villeroy & Boch, mummakanna, stengods med tennlock, sekelskiftet 1900, _12670a_8d971fd806ef18a_lg.jpeg
Okönd designer för Villeroy & Boch, mummakanna, stengods med tennlock, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd designer, omkring 1910, jardinière, vitmetall med glasinsats, _12671a_8d971fdf80228c0_lg.jpeg
Okänd designer, omkring 1910, jardinière, vitmetall med glasinsats,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna Bruk nr 22,_12675a_lg.jpeg
Ljusstakar, 4 st, mässing, Skultuna Bruk nr 22,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),_12676a_lg.jpeg
Blyinfattat fönster, svagt gröntonat glas, 1600-tal (?),
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Jansson, Tove, efter henne, figurin, trä, läder och textil, Mymlan, design 1955, _12678a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Gharary, Simon för Blueroom Loudspeakers, högtalare, 1 par, vit plast, "Minipod", _12688a_lg.jpeg
Gharary, Simon för Blueroom Loudspeakers, högtalare, 1 par, vit plast, "Minipod",
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, adventsljusstake, glaserat stengods på träsockel, _12689a_lg.jpeg
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Golvur ek, England, George III, 1700-talets slut, _12692a_lg.jpeg
Golvur ek, England, George III, 1700-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mynt- och medaljkopior, 6 st, delvis silver; _12702b_8d9739efef31646_lg.jpeg
Mynt- och medaljkopior, 6 st, delvis silver;
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Värmeställ, nysilver, Christofle "Gallia", 1910-20-tal, _12704a_lg.jpeg
Värmeställ, nysilver, Christofle "Gallia", 1910-20-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering450 - 500 SEK
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _12718a_lg.jpeg
Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takampel, mässing med (senare?) glaskupa, möjligen osmanska riket, sekelskiftet 1900, _12725a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, antagligen Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft, _12733a_8d972be2f0e4589_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, förgylld brons, antagligen Frankrike, Napoleon III, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris9 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Kaminur, förgylld och patinerad metall och alabaster, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, _12734a_8d972be7a2430c2_lg.jpeg
Kaminur, förgylld och patinerad metall och alabaster, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross, _12739a_lg.jpeg
Kulspets- samt blyertspenna, sterlingsilver, Cross,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, vägglampett, glaserat lergods, _12741a_8d972be5d8558b4_lg.jpeg
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, vägglampett, glaserat lergods,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mask, skuret trä och växtfiber, så kallad Kiwebe, _12750a_8d973a356f649cc_lg.jpeg
Mask, skuret trä och växtfiber, så kallad Kiwebe,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _12751a_8d973a3417f7bf8_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Punu,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Punu, _12752a_8d973a3016aed01_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, _12754a_8d9746865c3e8b9_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare, _12757a_8d97468b31f8ee2_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, hylla/tidskriftshållare,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake, _12758a_lg.jpeg
Larson, Lisa för K-Studion, Gustavsberg, milennieljusstake,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods, _12761a_lg.jpeg
Larsson, Lisa för Gustavsberg Studio, väggspegel, glaserat stengods,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, förgyllt och bemålat trä och pastellade, högklassigt empirearbete, antagligen Göteborg 1810-tal, _12763b_8d9746f83ca203b_lg.jpeg
Väggspegel, förgyllt och bemålat trä och pastellade, högklassigt empirearbete, antagligen Göteborg 1810-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Konsolbord, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empirestil, sekelskiftet 1900, _12764a_8d97468d1045b7d_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Sängvärmare, koppar med mässingsbeslag, 1800-talets mitt eller 2 hälft, _12768a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffekanna, koppar, 1800-talets mitt, _12769a_lg.jpeg
Kaffekanna, koppar, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvur, skuret och bemålat trä, Österlen, 1800-talets 1 hälft, urtavla signerad Håkan Ahlström Alun Bruket (Alunbruket, Christinehofs Fideikommiss 1780-1830),_12770a_8d9746fd63cab91_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bordsur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, _12775a_lg.jpeg
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Fat, tenn, djupt, slät modell, _12782a_lg.jpeg
Fat, tenn, djupt, slät modell,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, förgylld och patinerad metall med prismor,_12788a_8d976c70dedbc53_lg.jpeg
Kandelabrar till 5 ljus, förgylld och patinerad metall med prismor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lockask, driven koppar med infattade turkoser, Tibet, 1900-tal, _12789a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1700-tal, _12824a_8d97925f6c85239_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1700-tal,
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstake mässing, barock, 16-1700-tal, _12825a_8d9792611fa0db5_lg.jpeg
Ljusstake mässing, barock, 16-1700-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bouilottelampa, nysilver med bemålad plåtskärm, 1800-talets slut, _12826a_8d9792629a3d910_lg.jpeg
Bouilottelampa, nysilver med bemålad plåtskärm, 1800-talets slut,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1950-60-tal, _12847a_lg.jpeg
Okänd designer för Svensk Möbelindustri, 1950-60-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bang & Olufsen, Beolab 2000_12855a_8d979cb1f0d1f5e_lg.jpeg
Bang & Olufsen, Beolab 2000
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Golfklubba, hickory, Ralph Weldon, 1900-talets 1 hälft, _12872a_8d979e2f9f65006_lg.jpeg
Golfklubba, hickory, Ralph Weldon, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800, _12886a_8d979eb8ab67881_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, George III, sekelskiftet 1800,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal, _12888a_lg.jpeg
Nilavilakku, brons, Sydindien, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Kanna med lock, tenn, J P Kayser und Sohn, Krefeld (Kayserzinn), 1800-talets slut,_12892a_8d97a91f78730a0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Obstlertunna, delvis glaserat stengods, Steingutfabrik Merkelbach & Wick AG, sekelskiftet 1900, _12900a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ljusstake, tenn med mässingsmontage, antagligen Holland eller Spanien 1700-tal, _12901a_8d97a9b35231c57_lg.jpeg
Ljusstake, tenn med mässingsmontage, antagligen Holland eller Spanien 1700-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Resväska, Samsonite, Schwayder Bros, Detroit,  1940-tal, _12902a_8d97a9b0a3ce7e9_lg.jpeg
Resväska, Samsonite, Schwayder Bros, Detroit, 1940-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kakburk, metall, modern tillverkning, "Quality Brand Country Kitchen Bisquits..", _12905a_8d97aa379ea048c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bokstöd/brevpress, serpentinsten, _12906a_8d97aa38ca8fcd1_lg.jpeg
Bokstöd/brevpress, serpentinsten,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johansson, Åke I, väggspegel, teak, _12920a_lg.jpeg
Johansson, Åke I, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa, _12922a_lg.jpeg
Takfotogenlampa, bronserad metall med vit glaskupa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK