Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",_6925a_8d8d7d9fbc6b010_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt, _6926a_8d8d7dd1253bae7_lg.jpeg
Okänd holländsk konstnär, olja, kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap, _6932a_lg.jpeg
Andréa, Kees, akvarell, holländskt landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,_6933a_lg.jpeg
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Cleve (Jon-And), Agnes, olja, stående modell,_6947a_8d8d7e89092f041_lg.jpeg
Cleve (Jon-And), Agnes, olja, stående modell,
Slutpris36 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn, _6963a_8d8d7fc1d90dde2_lg.jpeg
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,_6969a_lg.jpeg
Nordström, Gerhard, gouache, Harlekin och Columbine,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,_6970a_lg.jpeg
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,_6971a_lg.jpeg
Sørensen, Søren, olja, gumma vid landsväg,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lindström, Bengt, färgserigrafi, "Frestaren" 1990,_6972a_lg.jpeg
Lindström, Bengt, färgserigrafi, "Frestaren" 1990,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,_6988a_lg.jpeg
Bengtsson, Walter, färglito, Målkalas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv, _7184a_8d8d99105b5ea89_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Rud-Petersen, Rudlof, olja, vid badet, _6995a_8d8d81390248d82_lg.jpeg
Rud-Petersen, Rudlof, olja, vid badet,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Vangelisti, Vincenzo efter Barbieri, Giovanni Francesco (Il Guercino), akvatint, S Rocco Incarcerato, _6996a_8d8d813c25f24cf_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Burmand-Johannesson, Frithjof, akvarell, Rue Gregore mod aften, _6997a_8d8d813d27cf1f6_lg.jpeg
Burmand-Johannesson, Frithjof, akvarell, Rue Gregore mod aften,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Picasso, Pablo efter honom, emalj, "El Loco", i silverram på mahognyplatta, _6998a_8d8d81357b1ca36_lg.jpeg
Picasso, Pablo efter honom, emalj, "El Loco", i silverram på mahognyplatta,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Meyer Andersen, Johannes, olja, hästkärra på landsväg, signerad,_7002a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sejg, Johan, olja, häst i landskap, _7001a_lg.jpeg
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ikon, tempera på trä, grekisk ortodox, sekelskiftet 1900, Kristus,_7010a_lg.jpeg
Ikon, tempera på trä, grekisk ortodox, sekelskiftet 1900, Kristus,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,_7034a_lg.jpeg
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, auktion, _7043a_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, auktion,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, vilande akt,_7050a_8d8d8afca4e335d_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-talets 2 hälft, olja, vilande akt,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_7051a_8d8d8afde5696aa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, relief, emaljerade kopparplåtar, sammonterade på fond av förtent koppar, _7065a_8d8d8b7749321e9_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Reklamfotografier,  3 st, 1950-tal, "Tender Trap"_7092a_lg.jpeg
Reklamfotografier, 3 st, 1950-tal, "Tender Trap"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Oldmeadow, James Charles, tillskriven, olja, hundporträtt,_7100a_8d8d8d0b85a7dcd_lg.jpeg
Oldmeadow, James Charles, tillskriven, olja, hundporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Boissieu, Jean Jacques de etningar, 2 st, flodövergång 1796 respektive ingången till Brieskogen 1772, _7101a_8d8d8d0db8eee32_lg.jpeg
Boissieu, Jean Jacques de etningar, 2 st, flodövergång 1796 respektive ingången till Brieskogen 1772,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg, _7105a_lg.jpeg
Halldin, Bror, olja, Jämnesjön, Älvsborg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd, _7106a_lg.jpeg
Lourak, Chiger, olja, trädgårdsbild med blommande äppelträd,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg, _7107a_lg.jpeg
Halldin, Bror, olja, Höstljus, Jämnesjön, Älvsborg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,_7115a_lg.jpeg
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat trä, Svart Eva, _7122a_8d8d8dc950650b3_lg.jpeg
Okänd konstnär, relief, skuret och bemålat trä, Svart Eva,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Holstein, Bent, färgetsningar, 2 st, "Sunset Boulevard" respektive "Trappe, Wanaka", _7124a_8d8d8de1bea6278_lg.jpeg
Holstein, Bent, färgetsningar, 2 st, "Sunset Boulevard" respektive "Trappe, Wanaka",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, landskap, _7126a_8d8d8de436e26bc_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Debois, Ingeborg Benthine, olja, blomsterstillbeben,_7127b_8d8d8de76840853_lg.jpeg
Debois, Ingeborg Benthine, olja, blomsterstillbeben,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
4 delar grafik; Örjan Wikström, Thomas Frisk, Anette Englund samt okänd konstnär, _7204a_8d8db078a496943_lg.jpeg
4 delar grafik; Örjan Wikström, Thomas Frisk, Anette Englund samt okänd konstnär,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti äldre måleri och grafik,_7205a_8d8d9a9478175cd_lg.jpeg
Stort parti äldre måleri och grafik,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK