Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"_6677a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kakelplatta, fajans, antagligen Iznik 17-1800-tal, _6678a_8d8d34f1b7ad548_lg.jpeg
Kakelplatta, fajans, antagligen Iznik 17-1800-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat lergods, art-déco, 1920-tal, klotformad med låg mynning, _6696a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen', _6699a_lg.jpeg
Hald, Edward för Orrefors, skål på fat, glas, 'Stjärnhimmelsskålen',
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite, _6700a_lg.jpeg
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, glas, Satellite,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Lars med flera för Rörstrand, vaser 4 st, stengods, dekor av Stockholm, Kristianstad respektive blomster_6704a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Figuriner, 1 par, flintgods, Staffordshire, 1800-talets mitt, _6709a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordslampa, porslin, Royal Copenhagen, polykrom underglasyrdekor av insjö i dis, _6730a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,_6732a_lg.jpeg
Okänd designer för Maxel, bordslampa, glas, 1960-70-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Potpourrieurna med lock, porslin, Sitzendorfer Porzellanmanufaktur, 1900-talets mitt, _6734a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, vas, glas, _6761a_lg.jpeg
Okänd designer, vas, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll, _6774a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skål, glas, Atoll,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll, _6775a_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, skålfat, glas, Atoll,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona, _6777a_lg.jpeg
Hellsten. Lars för Orrefors, skålar, 2 st, kristall, Corona,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik, _6778a_lg.jpeg
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall, _6779a_lg.jpeg
Okänd designer för Orrefors, skål, kristall,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods, _6787a_lg.jpeg
Okänd designer för Herman A Kähler, Naestved, ytterfoder, stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto", _6789a_lg.jpeg
Salto, Axel för Royal Copenhagen, kaffe/thekanna, porslin, modell "Salto",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal, _6793a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Poyat, Jean, egen verkstad, Limoges, kaffekanna samt 2 kaffekoppar, porslin, jugend, omkring 1910,_6801a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer för Royal Copenhagen, väggplakett, bisquitporslin, Kasper (Mester Jakel),_6800a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods, _6805a_lg.jpeg
Nordström, Patrick för Royal Copenhagen, vas med hänklar, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _6814a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång, _6815a_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, dekor av slöjor i vitt underfång,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,_6816a_lg.jpeg
Werner, Ernst för Ilkra, vas, glaserat flintgods, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Konschak, Cristine för Knabstrup, tillskriven, golvvas, harpälsglaserat stengods,_6817a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Gate, Simon för Orrefors, champagne/vinglas, 12 st, ofärgad glasmassa, Salut, _6833a_8d8d739945cd1a7_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, champagne/vinglas, 12 st, ofärgad glasmassa, Salut,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Ytterkrukor, 1 par, porslin, famille-rose-stil, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, _6834a_8d8d739a7b9cef9_lg.jpeg
Ytterkrukor, 1 par, porslin, famille-rose-stil, Samson, Paris, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft, _6840a_lg.jpeg
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tête-à-tête, porslin, Meissen, 1800-tal, dekor av polykroma rosor,_6846a_8d8d7395560b8d9_lg.jpeg
Tête-à-tête, porslin, Meissen, 1800-tal, dekor av polykroma rosor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,_6848a_8d8d7392674f6aa_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods, _6861a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy, _6865a_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,, _6871a_8d8d74865d38875_lg.jpeg
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô, _6878a_lg.jpeg
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Tutter, Karl för Hutschenreuther Selb, figurin, porslin, putto med vädur, "Übermut" (Övermod),_6882a_8d8d746841b2462_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Bojan, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar samt skrivtecken i famille-rose-färger och sepia,_6885a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, bemålt lergods, Bernhard Bloch, Eichwald, 1800-talets 2 hälft, vilande afrikansk skeppsgosse, _6901a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter, _6917a_lg.jpeg
Bang, Michael för Holmegaard, fat, glas, dekor av polykroma punkter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,_6921a_lg.jpeg
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, glas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Allert, Henrik för Pentik, Finland, väggplatta, glaserat stengods, i form av igelkott,_6923a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Pallme, König & Habel, Steinschönau, vas, glas, jugend, sekelskiftett 1900, _6941a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Kanna med lock, så kallad "Snuff Taker Toby Jug", blåglaserat stengods, England, 1800-tal, dekor av stående man med snusdosa_6944a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Skålfat, svagt gröntonad glasmassa, möjligen Tyskland, 17-1800-tal, _6946a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Okänd designer för Julius Mühlhaus & Co, Haida, pokalglas, _6948a_8d8d7e8acb4a39e_lg.jpeg
Okänd designer för Julius Mühlhaus & Co, Haida, pokalglas,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, slipat glas, Galjonsfigur modellnummer LG 148, design 1955, _6949a_8d8d7e8cae545cf_lg.jpeg
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, slipat glas, Galjonsfigur modellnummer LG 148, design 1955,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat, _6989a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fiskfat, flintgods, Göteborg, jugend 1900-talets 1 fjärdedel, fiskformat, _6990a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK