Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Dampumps, 13 par, 1950-60-tal, mestadels Italien och Frankrike, _6572a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti äldre diverse, mestadels 1800-tal, 2 penningpungar, textil och stål, klockkedja med graverad sigillsten,_6577a_8d8d1a253c4e279_lg.jpeg
Parti äldre diverse, mestadels 1800-tal, 2 penningpungar, textil och stål, klockkedja med graverad sigillsten,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal, _6586a_8d8d1ac76cb6e52_lg.jpeg
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft, _6587b_8d8d1ac98c4ebdf_lg.jpeg
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt, _6588a_8d8d1cefbd118f3_lg.jpeg
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,_6589a_8d8d1cee5f23ddf_lg.jpeg
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_6597a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage, _6609a_lg.jpeg
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bokstöd, 1 par, skuren wengé (?), Afrika, 1900-talets 2 hälft,_6510a_8d8d26d196d92a3_lg.jpeg
Bokstöd, 1 par, skuren wengé (?), Afrika, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _6625a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,_6626a_8d8d2854eea22bf_lg.jpeg
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Stop, glas med tennlock, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft,_6627a_8d8d2856507d7c4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_6629a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lockstop, tenn, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_6635a_8d8d291f69df6c0_lg.jpeg
Lockstop, tenn, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,_6636a_8d8d2920e8b38ff_lg.jpeg
Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940,_6637b_8d8d2922577dcac_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,_6639a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Herrbetjänt, teak, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,_6646a_8d8d2945853ca84_lg.jpeg
Herrbetjänt, teak, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _6653a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Urna, mässing med inrusteringar i koppar och silver, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar i träd,_6657a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,_6663a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver, _6664a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock, _6666a_lg.jpeg
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal, _6667a_8d8d336c81c8bb1_lg.jpeg
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Dirigentpinne, bemålat trä och celluloid, 1900-talets 1 hälft eller mitt,_6668a_8d8d336d4a72526_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Minnesplakett/brevpress, brons, Napoleons grav,_6669a_8d8d34eebbba4f3_lg.jpeg
Minnesplakett/brevpress, brons, Napoleons grav,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,_6672a_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, 1 par, mässing,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, sparbössa, nysilver på svärtad träsockel, möjligen USA, art-déco, 1920-tal, _6671a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Reklamskylt, emaljerat järn, Belgien, 1930-tal, "Motos Gillet" Herstal, _6675a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Berglund, Bengt och Serenander, Bengt (Bengt & Bengt) för Gustavsberg, skulptur, stengods, "Kultsten"_6677a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skrin, trä, senempire, 1800-talets mitt, målad och ristad, kinesicerande dekor, _6679a_8d8d34f56d4098c_lg.jpeg
Skrin, trä, senempire, 1800-talets mitt, målad och ristad, kinesicerande dekor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,_6684a_lg.jpeg
Parti diverse, 18-1900-tal, askar, dockor mm,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal, _6690a_8d8d357d2740896_lg.jpeg
Plaketter, 1 par, marmor, Italien, 1800-tal,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Plakett, brons på serpentinsten, ordenssällskapet Schlaraffia, dekor av Johann Wilhelm von Goethe,_6691b_8d8d35c58d538f2_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Brödfat, papier-maché, senempire-nyrokoko, 1800-talets mitt, _6692a_8d8d35800a8336d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,_6693a_8d8d35814dca990_lg.jpeg
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Docksäng, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, ådringsmålad med dekor av putto samt initialer EG under adlig crest, _6694a_8d8d3584b33e963_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,_6695a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,_6698a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar, _6728a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,_6729a_lg.jpeg
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad Månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_6735a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_6751a_lg.jpeg
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Tidskrftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt, _6750a_lg.jpeg
Tidskrftshållare, bonat trä, 1900-talets mitt,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Brevklämma för väggmontage, skuret trä med broderad textildekor, 1800-talets 2 hälft, _6755a_8d8d4cbec0f7645_lg.jpeg
Brevklämma för väggmontage, skuret trä med broderad textildekor, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Höglund, Erik för Boda, tillskriven, klädhängare, smide med gjutna, brunfärgade glasplattor, _6756a_8d8d4cc13c109d4_lg.jpeg
Höglund, Erik för Boda, tillskriven, klädhängare, smide med gjutna, brunfärgade glasplattor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini, _6773a_lg.jpeg
Förvaringssäck till takbox, Lamborghini,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, _6781a_lg.jpeg
Loka/seldon, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK