Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Damkjær, Helle för Georg Jensen, champagnekylare, rostfritt stål, "Indulgence",_6456a_8d8c9f24effdd24_lg.jpeg
Damkjær, Helle för Georg Jensen, champagnekylare, rostfritt stål, "Indulgence",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Guzzini, picnicset, plast, picnic Capsule, _6457a_8d8c9f26278730e_lg.jpeg
Okänd designer för Guzzini, picnicset, plast, picnic Capsule,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Lockkarott, pläter, Ryssland, nyrokoko, 1800-talets mitt, löstagbart handtag,_6460a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Sabbatsljusstakar, 2 st snarlika, Ryssland, 1800-talets 1 hälft,_6461a_lg.jpeg
Sabbatsljusstakar, 2 st snarlika, Ryssland, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Golvkandelaber, förgylld brons, empirestil, 1800-talets slut, 4 ljusarmar, dekor av akantus mm,_6464a_8d8caa440c489af_lg.jpeg
Golvkandelaber, förgylld brons, empirestil, 1800-talets slut, 4 ljusarmar, dekor av akantus mm,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Mekanisk leksak, motorcykel, Tipp & Co, (Tippco), 1940-50-tal, _6467a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mekanisk leksak, plåt och läder, mus, Schuco Mikifex, 1940-50-tal, _6468b_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Modellbil, mekanisk/elektrisk, Cadillac, Kyodo Press (KDP) Japan 1950-tal, _6469a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Leksaker, 3 st, mekaniska, Schuco/Lilliput Micro Racer, 1950-60-tal, _6470d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Mekaniska leksaker, 2 st, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft resp mitt, änder, _6471a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, spårvagn, Joustra, Frankrike, 1900-talets mitt,_6472a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Väggur, förgyllt och bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1800-talets slut, dekor av akantus, festoner mm, _6479a_8d8ce8cc8218fa0_lg.jpeg
Väggur, förgyllt och bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1800-talets slut, dekor av akantus, festoner mm,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft, _6484a_8d8ce8f1c039093_lg.jpeg
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Uppsatsskål, patinerad och bronserad metall, 1800-talets 2 hälft, Nike/Victoria, _6490a_8d8cf6bbedaed7d_lg.jpeg
Uppsatsskål, patinerad och bronserad metall, 1800-talets 2 hälft, Nike/Victoria,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Okänd designer, skålfat, metall, jugend, sekelskiftet 1900, _6503a_8d8cf728059ecf1_lg.jpeg
Okänd designer, skålfat, metall, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Gueridoner, 1 par, vitmålat och förgyllt trä, gustavianska (Louis XVI?), 1770-80-tal, dekor av vädurshuvuden, -ben, klotfestoner mm, _6513a_8d8d035ce786867_lg.jpeg
Gueridoner, 1 par, vitmålat och förgyllt trä, gustavianska (Louis XVI?), 1770-80-tal, dekor av vädurshuvuden, -ben, klotfestoner mm,
SlutprisInga bud
Värdering55 000 - 60 000 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast, _6519a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, dekor av stående man,_6523a_8d8d1063ded8f0d_lg.jpeg
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, dekor av stående man,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal, Sankta Filomena, _6524a_8d8d106dd69c136_lg.jpeg
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal, Sankta Filomena,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter, _6527a_lg.jpeg
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut, _6528a_lg.jpeg
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,_6530a_8d8d10813965dc7_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Spegelglas, antagligen Murano, 1700-tal, hinterglasdekor av stående man mm,_6531a_8d8d107fe0f40a8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,_6534a_lg.jpeg
Spegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, _6540a_8d8d1954f84681a_lg.jpeg
Mask, skuret och bemålat trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Rituell oljelampa, brons, så kallad Changalvetta, Indien, 1800-tal, _6541a_8d8d19542945faf_lg.jpeg
Rituell oljelampa, brons, så kallad Changalvetta, Indien, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början, _6542a_8d8d197238513b1_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lockask, sköldpadd, 1800-talets 2 hälft, locket med nitat monogram CBS(?) under kontinental friherrekrona, _6543a_8d8d197ce93eb3e_lg.jpeg
Lockask, sköldpadd, 1800-talets 2 hälft, locket med nitat monogram CBS(?) under kontinental friherrekrona,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Väggur, bonat trä, 1800-talets 2 hälft, infattade tryck med flickporträtt,_6544a_lg.jpeg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Butikshållare för cigarraskar, mässing, 1900-talets början, _6546a_lg.jpeg
Butikshållare för cigarraskar, mässing, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Butikständare för cigarrer, krom, 1920-30-tal, gasdriven, _6547a_lg.jpeg
Butikständare för cigarrer, krom, 1920-30-tal, gasdriven,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Cigarettändare, delvis litograferad krom, IMCO Triplex Streamline, _6548a_lg.jpeg
Cigarettändare, delvis litograferad krom, IMCO Triplex Streamline,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti frisörmemorabilia; österrikiska medaljer i etui 5 st samt diplom och fotografier,_6549a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dockhus,litograferad plåt, Marx, New York, 1950-60-tal, _6551a_lg.jpeg
Dockhus,litograferad plåt, Marx, New York, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955, _6552a_lg.jpeg
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal, _6554a_8d8d19d46d482b9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lornjett, sköldpadd och förgylld brons, sekelskiftet 1900, _6555a_8d8d19d58ff2400_lg.jpeg
Lornjett, sköldpadd och förgylld brons, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut, _6556a_8d8d19d825941ea_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Processionslampa, mässing och frostat glas, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, _6557a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer, bläckhorn, patinerad brons, jugend, möjligen Österrike omkring 1910,_6558a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, _6559a_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Serveringsbricka, bonad ek med intarsia och mässingsskoningar,_6560a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Processionslampa, mässing och färgat glas, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, _6561a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal, _6563a_lg.jpeg
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, _6564a_8d8d19d9d5b3c9a_lg.jpeg
Fotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sybaron, ebenholtz och elfenben, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _6565a_8d8d1a184b4ef3c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Nålhus/sybaron, svarvad ebenholtz och elfenben, empire, 1800-talets 1 hälft, _6566a_8d8d1a1615436a2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Brasskärm, förgyllt trä och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, broderad skärm,_6574a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK