Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.
Visning i lokalen:
Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45
- DiverseRensa filter
Damkjær, Helle för Georg Jensen, champagnekylare, rostfritt stål, "Indulgence",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer för Guzzini, picnicset, plast, picnic Capsule,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Sabbatsljusstakar, 2 st snarlika, Ryssland, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Golvkandelaber, förgylld brons, empirestil, 1800-talets slut, 4 ljusarmar, dekor av akantus mm,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Väggur, förgyllt och bronserat trä och stuck, gustaviansk stil, 1800-talets slut, dekor av akantus, festoner mm,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lockkarott med vändbart lock, pläter, Englad, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Uppsatsskål, patinerad och bronserad metall, 1800-talets 2 hälft, Nike/Victoria,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Okänd designer, skålfat, metall, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Gueridoner, 1 par, vitmålat och förgyllt trä, gustavianska (Louis XVI?), 1770-80-tal, dekor av vädurshuvuden, -ben, klotfestoner mm,
SlutprisInga bud
Värdering55 000 - 60 000 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskål, röd plast,
Slutpris500 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-talets 2 hälft, dekor av stående man,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Skulptur, skuren ek, barock, 1600-tal, Sankta Filomena,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modellbåt, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, fiskekutter,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mask, skuret och bemålat trä, Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Rituell oljelampa, brons, så kallad Changalvetta, Indien, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Lockask, sköldpadd, 1800-talets 2 hälft, locket med nitat monogram CBS(?) under kontinental friherrekrona,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Butikshållare för cigarraskar, mässing, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Butikständare för cigarrer, krom, 1920-30-tal, gasdriven,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Cigarettändare, delvis litograferad krom, IMCO Triplex Streamline,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Dockhus,litograferad plåt, Marx, New York, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lornjett, sköldpadd och förgylld brons, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK