Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Kortlekar, 2 st i etui, Cartier, _6786a_lg.jpeg
Kortlekar, 2 st i etui, Cartier,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900, _6788a_lg.jpeg
Okänd designer, lockask, glas med metallock, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,_6790a_lg.jpeg
Elektriskt driven skulptur, Kalle Anka, 1900-talets mitt,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal, _6791a_lg.jpeg
Offerkärl antagligen för Yakmjölk , brons, Tibet, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Heinrich Hoffman, Gablonz (Jablonec), bordsur, rosa glasmassa, art-déco, 1920-tal, _6793a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960. _6792a_lg.jpeg
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_6795a_lg.jpeg
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Läskpress/läskrulle, mässing och trä, 1900-talets början, dekor av ödla, _6803a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas, patinerad metall, så kallad Diskometall, Samson och Delila, _6802a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal, _6804a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,_6806a_lg.jpeg
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, vikbara brickor, _6810a_8d8d72251b91cd5_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Pelarbord, porslin (!), Porzellanmanufactur Plaue, rokokostil, 1900-talets 2 hälft, _6814a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft, _6820a_lg.jpeg
Hatthylla, böjträ och metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare, _6827a_lg.jpeg
Okänd polsk (?) konstnär, relief, koppar, dekor av boxare,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Stödkorsett, läder, 1900-talets början, _6828a_lg.jpeg
Stödkorsett, läder, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,_6830a_lg.jpeg
Okänd designer, lockurna, patinerad brons,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,_6832a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, _6839a_lg.jpeg
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,_6841a_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast, _6844a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny, _6845a_lg.jpeg
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Drickaback, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, Falken,_6849a_8d8d73979c63007_lg.jpeg
Drickaback, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, Falken,
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar, _6850a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft, _6853a_lg.jpeg
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm, _6852a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"_6854a_lg.jpeg
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal, _6863a_lg.jpeg
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Reklamskylt, bemålat trä, Jeanne Boitel i filmen "Conduisez-moi, Madame" från 1932, _6869a_8d8d73ffb8d5c2a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_6872a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _6873a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris, _6875a_8d8d82226dd7c80_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1940-50-tal, dekor av bi,_6876a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),_6877a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Latham, Cathy för Hermès, , scarf, siden, 'Les Clefs' design 1965,_6881a_8d8d74661790d59_lg.jpeg
Latham, Cathy för Hermès, , scarf, siden, 'Les Clefs' design 1965,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,_6883a_8d8d74698687971_lg.jpeg
Okänd konstnär, skulptur/lampskärm, porslin, metall och sidenbroderi,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Hänge med miniatyrfotografi bakom lins, så kallat "Stanhope", brons, 1800-tal, _6884a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början, _6887a_lg.jpeg
Förstoringsglas, silver(?), 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, nyckelpiga,_6889a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,_6895c_8d8d74d9972a71d_lg.jpeg
Bernadotte, Sigvard för Gense, bägare, 8 st, nysilver,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,_6896c_8d8d74db2ac378f_lg.jpeg
Forssell, Pierre för Gusum, supkoppar, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",_6897a_8d8d74dcb7ad8a9_lg.jpeg
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,_6900a_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, bricka, vitlackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fodral för svavelstickor, läder med petits-points-broderi, Frankrike, 1800-talets mitt, dekor av blommor samt guldprägling "Feu", _6899a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_6902a_lg.jpeg
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ikon, tempera på trä, grekisk-ortodox, sekelskiftet 1900, sankt Demetrios av Thessaloniki, _6903a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hagenauer, Karl, hans art, brosch, förgylld brons pärlemor och glas, afrikansk krigare med spjut,_6907a_8d8d74ddb5169aa_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Syklämma, så kallad Sewing Bird, gjutjärn, sannolikt Eisengiesserei E G Zimmermann, Hanau, 1800-talets mitt,_6908a_8d8d751fd4774f0_lg.jpeg
Syklämma, så kallad Sewing Bird, gjutjärn, sannolikt Eisengiesserei E G Zimmermann, Hanau, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK