Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.

Visning i lokalen:

Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45

Okänd konstnär, 1900-talets början, byster 1 par, bemålad gips,_6832a_lg.jpeg
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Gate, Simon för Orrefors, champagne/vinglas, 12 st, ofärgad glasmassa, Salut, _6833a_8d8d739945cd1a7_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, champagne/vinglas, 12 st, ofärgad glasmassa, Salut,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Ytterkrukor, 1 par, porslin, famille-rose-stil, Samson, Paris, sekelskiftet 1900, _6834a_8d8d739a7b9cef9_lg.jpeg
Ytterkrukor, 1 par, porslin, famille-rose-stil, Samson, Paris, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hörnbord, bemålat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900,_6835a_8d8d739b9a45c0b_lg.jpeg
Hörnbord, bemålat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bänkalängd, vävd ylle, allmogearbete, Skåne, 1800-tal, dekor av stjärnor, fåglar mm, _6836a_8d8d739cd95e607_lg.jpeg
Bänkalängd, vävd ylle, allmogearbete, Skåne, 1800-tal, dekor av stjärnor, fåglar mm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Spelbord, mahogny, nyrokoko, 180-talets slut, _6837a_8d8d739e2cfe35f_lg.jpeg
Spelbord, mahogny, nyrokoko, 180-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggskåp, ådringsmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, invändigt med religiös, uppbygglig text,_6838a_8d8d73106d6ad28_lg.jpeg
Väggskåp, ådringsmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, invändigt med religiös, uppbygglig text,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900, _6839a_lg.jpeg
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft, _6840a_lg.jpeg
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _6842a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,_6841a_lg.jpeg
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Okänd designer, möjligen Kaj Franck för Fog & Mörup, taklampa, emaljerad metall, _6843a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast, _6844a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny, _6845a_lg.jpeg
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tête-à-tête, porslin, Meissen, 1800-tal, dekor av polykroma rosor,_6846a_8d8d7395560b8d9_lg.jpeg
Tête-à-tête, porslin, Meissen, 1800-tal, dekor av polykroma rosor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut, _6847a_8d8d73968b12fd6_lg.jpeg
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,_6848a_8d8d7392674f6aa_lg.jpeg
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Drickaback, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, Falken,_6849a_8d8d73979c63007_lg.jpeg
Drickaback, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, Falken,
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk designer, 1950-tal, väggspegel, teak med 2 böjliga ljusarmar, _6850a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft, _6853a_lg.jpeg
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900, _6851a_lg.jpeg
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd finsk (?) konstnär, skrin, bemålat trä, bemålad dekor av växter, insekter mm, _6852a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"_6854a_lg.jpeg
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Damarbetsbord, palisander med intarsia, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, delade ben,_6855a_8d8d732e4f06b97_lg.jpeg
Damarbetsbord, palisander med intarsia, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, delade ben,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Lindlöfs Interiör, fåtöljer, 1 par, böjträ med rottingklädsel, _6856a_8d8d739fb787a4f_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, pall, ek med canvasklädsel, _6857a_8d8d73937cd1e19_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1960-tal, pall, ek med canvasklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, fåtöljer, 1 par, böjträ,_6858a_8d8d73a0cb3a45b_lg.jpeg
Okänd designer, fåtöljer, 1 par, böjträ,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Møller, Niels för J L Møller, stol, teak med svart läderklädd sits, modell 75, design 1954,_6859a_8d8d740c0d00fd6_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Toxvärd, Svend, egen verkstad  Köpenhamn, ljusstakar 3 st, silver, 1950-tal, _6860a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Linnemann-Schmidt, Annelise och Per för Palshus, skål, harpälsglaserat stengods, _6861a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Cazaux, Édouard för Degué, tillskriven, taklampa, gjutet och frostat glas, art-déco, omkring 1930, montage i smide i Louis Majorelles art,_6862a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal, _6863a_lg.jpeg
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
af Petersens,  Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt, _6864a_lg.jpeg
af Petersens, Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy, _6865a_lg.jpeg
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny, senbarockstil, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor sant skrivklaff, bakom vilken inredning med lådor och fack, _6866a_8d8d7e01dc0a3a7_lg.jpeg
Snedklaffsekretär, mahogny, senbarockstil, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor sant skrivklaff, bakom vilken inredning med lådor och fack,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,_6867a_8d8d73ecdd6c636_lg.jpeg
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Lagerstedt, Georg, olja, Fransk bygata - motiv från Moret-sur-Loing,_6868a_8d8d73edc8389d0_lg.jpeg
Lagerstedt, Georg, olja, Fransk bygata - motiv från Moret-sur-Loing,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Reklamskylt, bemålat trä, Jeanne Boitel i filmen "Conduisez-moi, Madame" från 1932, _6869a_8d8d73ffb8d5c2a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd tysk (?) expressionist, relief, patinerad brons, par vid Golgata, _6870a_8d8d7479bf715dd_lg.jpeg
Okänd tysk (?) expressionist, relief, patinerad brons, par vid Golgata,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,, _6871a_8d8d74865d38875_lg.jpeg
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_6872a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hagenauer, Karl för Illums Bolighus, miniatyrskulptur/sigillstämpel, patinerad brons, _6874a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _6873a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mekanisk leksak, filtklädd metall, Schuco, 1920-30-tal, fiolspelande gris, _6875a_8d8d82226dd7c80_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Tyskland, 1940-50-tal, dekor av bi,_6876a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Statyett, patinerad brons, Indien, 17-1800-tal, Hanuman (apguden),_6877a_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô, _6878a_lg.jpeg
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,_6879a_8d8d74629fded90_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK