Februariauktion söndagen den 28/2 klockan 16.
Visning i lokalen:
Fredag 26/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/2 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/2 klockan 12.00 - 15.45
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Gate, Simon för Orrefors, champagne/vinglas, 12 st, ofärgad glasmassa, Salut,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Ytterkrukor, 1 par, porslin, famille-rose-stil, Samson, Paris, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Hörnbord, bemålat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bänkalängd, vävd ylle, allmogearbete, Skåne, 1800-tal, dekor av stjärnor, fåglar mm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Spelbord, mahogny, nyrokoko, 180-talets slut,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggskåp, ådringsmålat trä, allmogearbete, 1800-tal, invändigt med religiös, uppbygglig text,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Handspegel i etui, brons, Japan Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Rezl, Bohumil, skulptur, terrakotta, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, väggspegel med belysning, modell 34310,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Stelton, salladsskålar 1 par, svart plast,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Spelbordsbrickor, 1 par, mahogny,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Tête-à-tête, porslin, Meissen, 1800-tal, dekor av polykroma rosor,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Köksö/bänk på hjul, fur, 1900-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Drickaback, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, Falken,
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Tempelklocka, brons, Kina, Qing, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Krutflaska, mässing, osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Reklamskylt, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Damarbetsbord, palisander med intarsia, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, delade ben,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, pall, ek med canvasklädsel,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, fåtöljer, 1 par, böjträ,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Strykjärn för siden, brons, Kina, Qing 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
af Petersens, Eva Lovisa, née Forbes af Lund, tuschteckning, självporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, bärnstensfärgad glasmassa, Savoy,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Snedklaffsekretär, mahogny, senbarockstil, 1900-talets 1 hälft, 3 lådor sant skrivklaff, bakom vilken inredning med lådor och fack,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Lagerstedt, Georg, olja, Fransk bygata - motiv från Moret-sur-Loing,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd tysk (?) expressionist, relief, patinerad brons, par vid Golgata,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Okänd konstnär, möjligen för Formia, Murano, skulptur, glas, duva,,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vas, porslin, Kutani, Japan, Meiji-Taishô,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, 1910-20-tal, rådjur i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK