Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Sigill/amulett, brons, så kallat Sadhu seal, Nepal, 18-1900-tal, _7780a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal, _7788a_8d8ef725890d158_lg.jpeg
Väggspegel, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Väggspegel, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal, _7789a_8d8ef726cabec5f_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,_7794a_lg.jpeg
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Mirakcor 1001,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000, _7796a_lg.jpeg
Modellbil med tillbehör, lackerad metall och trä, urverksdriven, Schuco 3000,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001, _7798a_lg.jpeg
Modellbil, lackerad metall, urverksdriven, Schuco Examico 4001,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggur, så kallad lodregulator, valnöt, svärtat trä och pastellage, Gustav Becker, 1800-talets slut, _7803a_8d8ef784d3ae5e7_lg.jpeg
Väggur, så kallad lodregulator, valnöt, svärtat trä och pastellage, Gustav Becker, 1800-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_7809a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte, _7811a_lg.jpeg
Tallrikar, 1 par, tenn, 1700tal, profilerat brätte,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal, _7813a_lg.jpeg
Soppslevar, 5 st, tenn med svarvade träskaft, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 2 hälft,_7820a_8d8ef78e72586b2_lg.jpeg
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Käppar med silverkrycka, 3 st, 1900-talets 1 hälft, _7821a_8d8ef7928616e39_lg.jpeg
Käppar med silverkrycka, 3 st, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aln- respektice centimeterstockar, 5 st, trä, 17-1900-tal, _7822a_8d8ef793a3b6195_lg.jpeg
Aln- respektice centimeterstockar, 5 st, trä, 17-1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Käpp, trä och ben med mässingsbeslag, 1800-talets 1 hälft, _7823a_8d8ef7946962cd1_lg.jpeg
Käpp, trä och ben med mässingsbeslag, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spatserkäppar, 6 st, trä, 18-1900-tal, _7824a_8d8ef79565f1883_lg.jpeg
Spatserkäppar, 6 st, trä, 18-1900-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål, _7825a_lg.jpeg
Okänd designer för Stelton, skål, rostfritt stål,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco, _7829a_lg.jpeg
Modellbilar, 10 st, metall, Schuco,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile", _7827a_lg.jpeg
Modellbil mm, Schuco "Die Welt der Silberpfeile",
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stort parti Blue-Ray-filmer,_7830a_lg.jpeg
Stort parti Blue-Ray-filmer,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo", _7832a_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,_7833a_lg.jpeg
Modellbilar 13 + 1, metall, Matchbox Models of Yesteryear samt Corgi Classics,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, _7835a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag, _7836a_8d8ef86e4b57878_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Käppar, trä med silver/nysilverkrycka, 4 st, _7841a_8d8ef8c8ef100bd_lg.jpeg
Käppar, trä med silver/nysilverkrycka, 4 st,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,_7845a_lg.jpeg
Panoramafotografier, 3 st, Des Moines, USA WWI,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väggur, valnöt, så kallat droppur, Ansonia Brass & Copper, _7847a_lg.jpeg
Väggur, valnöt, så kallat droppur, Ansonia Brass & Copper,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ridpiska, bambu, horn och läder med montage i sterlingsilver, Howell of London, 1900-talets början, krycka i form av elefanthuvud, _7848a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Vägglampett, förgylld brons, 1800-talets slut, dekor av fabeldjur, akantus mm,_7851a_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Manschettknappar, 8 par, metall med stenar, Dyrberg-Kern,_7857a_8d8ef8d5cbe14be_lg.jpeg
Manschettknappar, 8 par, metall med stenar, Dyrberg-Kern,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,_7859a_lg.jpeg
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fat, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte,_7860a_lg.jpeg
Fat, tenn, Tyskland, 17-1800-tal, profilerat brätte,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Talja (?), skuret trä, antagligen allmogearbete, 1800-tal, _7861a_lg.jpeg
Talja (?), skuret trä, antagligen allmogearbete, 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer_7864a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,_7867a_lg.jpeg
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad, _7878a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI, _7880a_lg.jpeg
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Spatserkäppar, 4 st, trä, 1800-tal, _7881a_8d8ef98bfc25b0b_lg.jpeg
Spatserkäppar, 4 st, trä, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _7883a_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Golfklubba, hickory, William Gibson, Geo Duncan 1900-talets 1 hälft,_7887a_8d8ef98abc9e139_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti kopparföremål, 18-1900-tal,_7759a_8d8ef73fd95ed57_lg.jpeg
Parti kopparföremål, 18-1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,_7891a_lg.jpeg
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100_7892a_lg.jpeg
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Bordsfotogenlampor, 2 st mässing respektive mässing och glas, _7898a_lg.jpeg
Bordsfotogenlampor, 2 st mässing respektive mässing och glas,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dockhus, pappersklätt trä, 1950-60-tal, _7899a_8d8ef9ce079d24c_lg.jpeg
Dockhus, pappersklätt trä, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dörr, skuret och bemålat trä med metallbeslag, Indien, 1900-tal,_7905a_lg.jpeg
Slutpris1 300 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Stort parti örngott, cirka 65 st, John Lewis,_7913a_lg.jpeg
Stort parti örngott, cirka 65 st, John Lewis,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn, Edsbyverken 1997,_7921a_8d8efae59f7ee6e_lg.jpeg
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn, Edsbyverken 1997,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn,_7922a_8d8efae6d118cb7_lg.jpeg
Trädgårdsurnor, 1 par, svärtat gjutjärn,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK