Marsauktion del 2 (utrop 101-779)

Påskdagen den 4/4 klockan 16.

Visningen avhålls:

Långfredag 2/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskafton 3/4 klockan 12.00 - 17.00

Påskdagen 4/4 klockan 12.00 - 15.45

Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,_7492a_lg.jpeg
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fat, tenn, slätt, _7496a_lg.jpeg
Fat, tenn, slätt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Miniatyrfotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, _7502a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nålhus/sybaron, svarvad ebenholtz och elfenben, empire, 1800-talets 1 hälft, _7504a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal, _7503a_lg.jpeg
Lockask, rotting, Kina, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sybaron, ebenholtz och elfenben, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _7507a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Dampumps, 13 par, 1950-60-tal, mestadels Italien och Frankrike, _7509a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal, _7512a_lg.jpeg
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, relief, gips, "Kærlighedens aldre", 18-1900-tal,_7515a_8d8ed2ab95883e5_lg.jpeg
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, relief, gips, "Kærlighedens aldre", 18-1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft, _7519a_lg.jpeg
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,_7520a_lg.jpeg
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt, _7521a_lg.jpeg
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Mekanisk stol, svarvat och svärtat trä med gul plyschklädsel och flätade fransar, Hermann Böhme, Riesbach, Zürich, 1800-talets slut,_7525a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Fotografica; stort parti kameror, utrustning mm,_7532a_8d8ed2a4d0f6fb0_lg.jpeg
Fotografica; stort parti kameror, utrustning mm,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Herrarmbandsur, förgylld metall, Lancaster Paris,_7533a_8d8ed2a32e2d313_lg.jpeg
Herrarmbandsur, förgylld metall, Lancaster Paris,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsur, balgisk marmor med mässingsmontage, sekelskiftet 1900, _7537a_8d8ed3f71a185cf_lg.jpeg
Bordsur, balgisk marmor med mässingsmontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)_7538a_8d8ed3f890b0da9_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,_7540a_lg.jpeg
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage, _7546a_lg.jpeg
Johansson, Jan för Orrefors, ljuslykta, glas med mässingsmontage,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _7547a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stop, glas med tennlock, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft,_7549a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_7553a_8d8ed4501a2f448_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Takkrona, kromad metall med prismor, 1910-20-tal,_7554a_8d8ed4d4e0c8eee_lg.jpeg
Takkrona, kromad metall med prismor, 1910-20-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_7555a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,_7556a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,_7560a_lg.jpeg
Balansvåg, mässing med marmorplatta, 15 Kilogram,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _7561a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer för Nachtmann, kandelaber till 5 ljus, kristall, Classic,_7565a_8d8ed4da8b8bf2f_lg.jpeg
Okänd designer för Nachtmann, kandelaber till 5 ljus, kristall, Classic,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dirigentpinne, bemålat trä och celluloid, 1900-talets 1 hälft eller mitt,_7569a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal, _7570a_lg.jpeg
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Klarinett i låda, konstharts med metallbeslag, Amati Kraslice Special,_7574a_8d8ed4fb8eaa895_lg.jpeg
Klarinett i låda, konstharts med metallbeslag, Amati Kraslice Special,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Würtembergische Metallwaren Fabrik (WMF), jugend, sekelskiftet 1900, handskskrin, nysilver, _7576a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock, _7577a_lg.jpeg
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,_7578a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Väggspegel, skuret och bemålat trä, antagligen Indien, 1900-talets 2 hälft,_7582a_8d8ed583df8d011_lg.jpeg
Väggspegel, skuret och bemålat trä, antagligen Indien, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Soff/brickbord, bambu och rotting, 1900-talets mitt,_7583a_8d8ed5850310f74_lg.jpeg
Soff/brickbord, bambu och rotting, 1900-talets mitt,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Jaktstol, bok med lädersits, 1900-talets 2 hälft,_7584a_8d8ed5867689644_lg.jpeg
Jaktstol, bok med lädersits, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Docksäng, bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, ådringsmålad med dekor av putto samt initialer EG under adlig crest, _7586a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,_7588a_lg.jpeg
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Brödfat, papier-maché, senempire-nyrokoko, 1800-talets mitt, _7589a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,_7592a_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Bordsfotogenlampa, svarvad serpentinsten med metallmontage, 1800-talets 2 hälft, vitopak glasskärm med målad blomdekor,_7595a_lg.jpeg
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, rokokostil, 18-1900-tal, dekor av vridna knäckar, _7599a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,_7600a_8d8ed5a8795d8a0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, kandelaber till 11 ljus, svärtat smide,_7603a_8d8ed5d8e11157c_lg.jpeg
Okänd designer, kandelaber till 11 ljus, svärtat smide,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag, _7604a_8d8ed5da4758e9e_lg.jpeg
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,_7605a_8d8ed5db857912f_lg.jpeg
Takampel, delvis rosatonad glasmassa med mässingsbeslag, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets 2 hälft, _7607a_8d8ed5dd78229ef_lg.jpeg
Väggspegel, förgyllt trä och stuck, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK