25 Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete,

8011b_8d8fb39b6eff1e5_med.jpeg
  • 8011b_8d8fb39b6eff1e5_sm.jpeg
  • 8011c_8d8fb39bb93c248_sm.jpeg
  • 8011c_8d8fb39b05f8331_sm.jpeg

stämplad CL för Caspar Liendenberg, Mässing För-Silfv, tecken för koppar med en halvmåne för silver samt årsbokstav Z för 1786, h 19 cm, lagningar (argent haché är en teknik då ett mässingsföremål ruggas upp och beläggs med silveramalgam)

Värdering2 800 - 3 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)50 SEK