25 Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete,
stämplad CL för Caspar Liendenberg, Mässing För-Silfv, tecken för koppar med en halvmåne för silver samt årsbokstav Z för 1786, h 19 cm, lagningar (argent haché är en teknik då ett mässingsföremål ruggas upp och beläggs med silveramalgam)
Värdering | 2 800 - 3 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |