Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,_7990a_8d8fa9ad91b5ff7_lg.jpeg
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,_7991b_8d8fa979b02c7a7_lg.jpeg
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 40 SEK
Spegel, bronserat trä, pastellage och marmorerat glas, så kallad glasmästarespegel, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter, rosor mm, _7992a_8d8fa9afc95ba74_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,_7997a_8d8faa7511728a0_lg.jpeg
Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV, _7999a_8d8faa7aa8cab13_lg.jpeg
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Toilettespegel med låda, valnöt, högklassigt Stockholmsarbete i rokoko, signerat NS under krona för Nils Sundström, spegelmakare i Stockholm 1754-1781, _8008b_8d8fb395b196590_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete, _8011b_8d8fb39b6eff1e5_lg.jpeg
Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva, _8025a_8d8fb6b926d19cc_lg.jpeg
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd konstnär, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, skulptur, nysilver på kvartsblock, liggande räv, _8029a_8d8fb6afb1294fb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ystad Metall, barockstil, 1900-talets 2 hälft, _8032a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,_8034a_8d8fb6abdd9ce8a_lg.jpeg
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Axelremsväska, konstfiber och -läder, DKNY (Donna Karen New York),_8040b_8d8fb6ad09980bd_lg.jpeg
Axelremsväska, konstfiber och -läder, DKNY (Donna Karen New York),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900, _8064a_lg.jpeg
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
3 delar allmogeföremål; skäktekniv samt 2 mangelbrädor, skuret och bemålat trä, 1800-tal,_8067a_8d8fdbf65213bd4_lg.jpeg
3 delar allmogeföremål; skäktekniv samt 2 mangelbrädor, skuret och bemålat trä, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900, _8068a_8d8fdbf876f9276_lg.jpeg
Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, tillskriven, kandelaber till 4 ljus, _8072a_8d8fdc40d2b4af1_lg.jpeg
Ander, Gunnar för Ystad Metall, tillskriven, kandelaber till 4 ljus,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bockbord, underrede i svärtat smide, skiva i lövträ,_8082a_8d8fdbfba54a940_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-60-tal, bockbord, underrede i svärtat smide, skiva i lövträ,
Slutpris2 800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti metall, mestadels Just Andersen; skrivställ, 2 + 1 ljusstake Just samt kandelaber mässing, okänd designer_8095a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tryckstämpel för batik, skuren ek, 1800-tal, Paisleymönstrad, _8097a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,_8098a_lg.jpeg
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,_8099a_lg.jpeg
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal, _8100a_lg.jpeg
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100_8102a_lg.jpeg
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ljusstake, tenn, barock, 16-1700-tal, rund form med räfflad stam, _8104a_8d8ff49bee4f285_lg.jpeg
Ljusstake, tenn, barock, 16-1700-tal, rund form med räfflad stam,
Slutpris7 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,_8107a_lg.jpeg
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, patinerad brons, empirestil, 1900-talets 2 hälft,_8111a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar, _8112a_lg.jpeg
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Kåsa, kompositionstenn, runt med snäckformad hänkel, 1800-talets 1 hälft,_8115a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, dockservis, 6 delar, glaserat stengods, "Pyret" (Pyro Brun), _8119a_8d8ff4a460c448d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Häggbom,Rolf  och Lalander, Helénè / Bernadotte & Björn Industridesign A/S för Husqvarna Borstfabrik AB, tillbringare med lock, _8120a_8d8ff46a6dc8650_lg.jpeg
Häggbom,Rolf och Lalander, Helénè / Bernadotte & Björn Industridesign A/S för Husqvarna Borstfabrik AB, tillbringare med lock,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lock till transportlåda för galoscher, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"_8127a_lg.jpeg
Lock till transportlåda för galoscher, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI, _8134a_lg.jpeg
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Spatserkäpp med vapensköld, 1800-tal, trä och horn med mässingsbeslag, _8139a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Anton Michelsen, cocktailmixer, glas och sterlingsilver, 1950-60-tal, _8147a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,_8150a_lg.jpeg
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,_8151a_lg.jpeg
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,_8154c_8d8ff5e1f5eead3_lg.jpeg
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd designer 1950-60-tal, blombord, palisander med kopparbalja,_8155a_8d8ff5dfe5b76e9_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer_8156a_8d8ff5de79656ff_lg.jpeg
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 600 - 6 000 SEK
Spegelglas, antagligen Murano, 1700-tal, hinterglasdekor av stående man mm,_8166a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Pipa, skuren sjöskum och ben, 1910-20-tal, i form av kvinnohand hållandes kranium,_8167a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Barnskramla med visselpipa, sterlingsilver med benskaft, England, 1900-talets början, _8177a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Miniatyrfotografiram, mässing med emalj, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, _8178a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nålhus/sybaron, svarvad ebenholtz och elfenben, empire, 1800-talets 1 hälft, _8179a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lockask/hänge, polerat musselskal med nysilvermontage, 1800-tal, _8181a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Portemonnaie, sköldpadd med inkrusteringar i förgylld metall och silver, Frankrike, 1800-talets slut, _8182a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sybaron, ebenholtz och elfenben, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, _8183a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal, _8184a_lg.jpeg
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK