Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Spegel, förgyllt och bronserat trä och pastellage, Stockholmsarbete i rokoko, omkring 1760,dekor av rocailler, akantus mm, dekor av rocailler, blommor mm,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 600 - 40 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Solur, kalksten och smide, 1800-tal, initialer JNS samt datering 1873,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Handkanna, argent-haché med uppsvängd trähänkel, dekor av vertikala knäckar, högklassigt Stockholmsarbete,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Reseskrivschatull, valnöt med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft, inre, läderklädd skrivskiva,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Data/axelremsväska, canvas med läderdetaljer, Baron,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Axelremsväska, konstfiber och -läder, DKNY (Donna Karen New York),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bicorne i låda, Dansk modell för ämbetsman (?), märkt Seiffert & Nörregaard Kjöbenhavn, sekelskiftet 1900,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
3 delar allmogeföremål; skäktekniv samt 2 mangelbrädor, skuret och bemålat trä, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Fickur, 2 st, silver, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, tillskriven, kandelaber till 4 ljus,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, bockbord, underrede i svärtat smide, skiva i lövträ,
Slutpris2 800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Modelljärnvägssats, LGB 70420 - Lehmann Oil Startset,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Kakelugnsmodell för Metatabletter, koppar och mässing,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Reklamskylt, aluminium och glas, REVOX, 1970-80-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Modelljärnvägssats, Piko Modern Trains and Modern Buildings, nummer 37100
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Ljusstake, tenn, barock, 16-1700-tal, rund form med räfflad stam,
Slutpris7 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Leksak, bemålat trä, ledad, BRIO, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karott, tenn, 17-1800-tal, profilerat med dekor av knäckar,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Häggbom,Rolf  och Lalander, Helénè / Bernadotte & Björn Industridesign A/S för Husqvarna Borstfabrik AB, tillbringare med lock,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Lock till transportlåda för galoscher, trä, "Viskafors Galoscher äro de bästa"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Stereoskopiska glasplåtar, 10 st, WWI,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Pipset, bakelit, C A Schwally, Bremen, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Aftonväska, textil med silverbeslag, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Afdal, Torbjörn för Mellemstrands/Bruksbo, stereohurts, palisander,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Constellation Automatic Chronometer
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 600 - 6 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 600 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Puderdosa, sköldpadd och silver, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK