Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, komposition, _8412a_8d903434571495f_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, färgserigrafi, komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Engberg, Peter, färglito, "Kedjehus"_8413a_8d9034372743eb4_lg.jpeg
Engberg, Peter, färglito, "Kedjehus"
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition, _8414a_8d903439287cf4e_lg.jpeg
Zielecki, Jan, färglito, surrealistisk komposition,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, flodlandskap med vindmölla,_8416a_lg.jpeg
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, pastell, flodlandskap med vindmölla,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,_8418a_lg.jpeg
Rosengren, Jean, olja, skånskt landskap med lantgård,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Berger, Johan Christian, efter honom, litografi, "Inloppet till Carlskrona",_8421a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bouthillier de Beaumont, Auguste, tillskriven, akvarellerad pennteckning, motiv från Rom, _8423a_8d90346e0afc062_lg.jpeg
Bouthillier de Beaumont, Auguste, tillskriven, akvarellerad pennteckning, motiv från Rom,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets början, tusch, landskap med bro,_8424a_8d90346b568e64f_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1800-talets början, tusch, landskap med bro,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Litografi, handkolorerad, 1800-talets 1 hälft, "Fader Bergström",_8425a_8d90343df30eec9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd kinesisk konstnär, sekelskiftet 1900, gouache på siden, _8426a_8d9034a1f0aeb3b_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn, _8427a_lg.jpeg
Rasmussen, Aage, olja, fiskemarknad på Gammel Strand, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,_8428a_lg.jpeg
Jean, Erik (egentligen Jean Erik Adolf Kandell), olja, kustparti i vinter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, rökande man i pyjamas, förklarande text_8437a_8d9034b3eaccab4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Klingenstierna, Stig, etsning, "Skeppsgossefartyg" (antagligen systerskeppen Najaden och Jarramas), signerad, numrerad 15/200 och daterad 1937, _8460a_8d903518ca97a9d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,_8464a_lg.jpeg
Karlsson, Uno Hubert, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,_8466a_lg.jpeg
Lind, Hardan, olja, insjölandskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Viberg, Sören, olja, kustparti, Öland,_8465a_lg.jpeg
Viberg, Sören, olja, kustparti, Öland,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv, _8467a_lg.jpeg
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, Venedigmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, landskap med får,_8468a_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja, landskap med får,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, antagligen England 1800-tal, Cavalier Kong Charles Spaniel, _8486a_8d9035bcdb02280_lg.jpeg
Okänd konstnär, antagligen England 1800-tal, Cavalier Kong Charles Spaniel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Sejg, Johan, olja, häst i landskap, _8497a_lg.jpeg
Sejg, Johan, olja, häst i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, auktion, _8496a_lg.jpeg
Okänd dansk konstnär, olja, auktion,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,_8499a_lg.jpeg
Cobos, José Manuel, gouache, Le Grand Palais, Paris,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Verid, Lucien, olja, porträtt av en ung kvinna - fritt efter Petrus Christus, _8509a_8d903ebc97d5835_lg.jpeg
Verid, Lucien, olja, porträtt av en ung kvinna - fritt efter Petrus Christus,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,_8510a_lg.jpeg
Gyllensvärd, Georg, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Alfelt, Vibeke, färglito, blå hästar, _8511a_lg.jpeg
Alfelt, Vibeke, färglito, blå hästar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Wiinblad, Björn, offsetposter, komposition med kvinnor,_8518a_8d903fed35a36d2_lg.jpeg
Wiinblad, Björn, offsetposter, komposition med kvinnor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,_8522a_8d903f20903e46d_lg.jpeg
Jönsson, Bror, olja, vinterlandskap med gräsänder,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Nils-Eric, färglito, solstol,_8535a_8d903ff236fd303_lg.jpeg
Johansson, Nils-Eric, färglito, solstol,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,_8536a_8d9040b167b144d_lg.jpeg
Corneille (Guillaume Cornelis Van Beverloo), färgserigrafi, kvinna och fåglar,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Österberg, Erik, oljemålningar, 1 par, motiv från Dragör,_8537a_8d9040b9772c5ba_lg.jpeg
Österberg, Erik, oljemålningar, 1 par, motiv från Dragör,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader", _8538a_8d9040bc92c140e_lg.jpeg
Exner, Julis, efter honom, olja, "Besöget hos Bedstefader",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Axel, färglitografi, Vid trädgårdsbordet, _8545a_8d9040feba8260b_lg.jpeg
Olson, Axel, färglitografi, Vid trädgårdsbordet,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fagerström, Hans, olja, "Rostig åkermaskin",_8546a_8d90410060c6e83_lg.jpeg
Fagerström, Hans, olja, "Rostig åkermaskin",
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par, _8553a_8d90419ae524ce4_lg.jpeg
Okänd konstnär, Holland, 1900-tal, oljemålningar, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jönsson, Bernard, bonad, olja på duk, serafer, _8563a_8d904219656cb97_lg.jpeg
Jönsson, Bernard, bonad, olja på duk, serafer,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Malbon, William, olja, stilleben med mörtar, _8564a_8d90421b045847e_lg.jpeg
Malbon, William, olja, stilleben med mörtar,
Slutpris5 500 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,_8590a_8d904aa4b251987_lg.jpeg
Okänd konstnär, olja på siden(?)väv, herarnas Tillbedjan,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända, _8598a_8d904afbe8dd08c_lg.jpeg
Qvarsebo, Mikael, litografi, trollslända,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Holm, Åke, färglinoleumsnitt, 5 st, kompositioner,_8646a_8d904dc0a131248_lg.jpeg
Holm, Åke, färglinoleumsnitt, 5 st, kompositioner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Edhake, Charles Folke, olja, fiskebåtar, _8651a_8d904e1dae0db97_lg.jpeg
Edhake, Charles Folke, olja, fiskebåtar,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Litografi, handkolorerad, Le moment de la Chasse, modern tillverkning,_8652a_8d904e1f4a86306_lg.jpeg
Litografi, handkolorerad, Le moment de la Chasse, modern tillverkning,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Offset, 2 st, golfmotiv, modern tillverkning,_8653a_8d904e20d49ebeb_lg.jpeg
Offset, 2 st, golfmotiv, modern tillverkning,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bildrulle, gouache på papper uppklistrad på siden, Kina, modern tillverkning,_8656a_8d904e5f0835fa3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Etsningar, 1 par, handkolorerade, L'Occupation respekttive Le Coucher,_8657a_8d904e6ee752488_lg.jpeg
Etsningar, 1 par, handkolorerade, L'Occupation respekttive Le Coucher,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nilsson, Nils-Erik, olja, landskap med bro, _8668a_8d905704c85aeab_lg.jpeg
Nilsson, Nils-Erik, olja, landskap med bro,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hardaga, Tarik, blandteknik, komposition med fjärilar,_8669a_8d9057064f906b4_lg.jpeg
Hardaga, Tarik, blandteknik, komposition med fjärilar,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Litografier, 2 st, bemålade, 1800-talets slut, vallflicka respektive gårdsscen,_8713a_8d9059e4822c751_lg.jpeg
Litografier, 2 st, bemålade, 1800-talets slut, vallflicka respektive gårdsscen,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK