Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00


Visning:

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Aprilauktion
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, "Blå katt",_7988a_8d8fa973bd87dcb_lg.jpeg
2
Qvarsebo, Mikael, olja, "Blå katt",
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, "Magisk lövfiguration",_7989a_8d8fa97519a0397_lg.jpeg
3
Qvarsebo, Mikael, olja, "Magisk lövfiguration",
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Septemberkust",_7993a_8d8faa6f8fd1097_lg.jpeg
7
Skoglund, Gustaf, olja, "Septemberkust",
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Döda träd",_7994a_8d8faa71905182d_lg.jpeg
8
Skoglund, Gustaf, olja, "Döda träd",
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",_7995a_8d8faa72d7d762d_lg.jpeg
9
Jönsson, Barbro, olja, "Landskap med vitsippor",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, "Karyatid" respektive "Från Akropolis",_7996a_8d8faa73f10f75e_lg.jpeg
10
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, "Karyatid" respektive "Från Akropolis",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV, _7999a_8d8faa7aa8cab13_lg.jpeg
13
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache på ben, porträtt av George, Prince of Wales - sedermera George IV,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington", _8004a_8d8fb38c0f8072e_lg.jpeg
18
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "The Presidents House, Washington",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington", _8005a_8d8fb38d0e7e4d1_lg.jpeg
19
Brown, H, kopparstick, handkolorerat, "Capitol of The United States, Washington",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bej, Enrico, serigrafi å duk med appliaktioner, "Do Baj by Yourself", 1971,_8007a_8d8fb38e4c4d4f3_lg.jpeg
21
Bej, Enrico, serigrafi å duk med appliaktioner, "Do Baj by Yourself", 1971,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Rathsman, Siri, färglito, Harlekin,_8010a_8d8fb39a05730f8_lg.jpeg
24
Rathsman, Siri, färglito, Harlekin,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,_8017a_8d8fb6b4db364c8_lg.jpeg
31
Ekman, Birger, tuschteckning, drömscen,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,_8018a_8d8fb6b5df72cdb_lg.jpeg
32
Ekman, Birger, tuschteckning, Konstakademien,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mostyn, Thomas Edward, olja, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,_8021a_lg.jpeg
35
Mostyn, Thomas Edward, olja, sekelskiftet 1900, kvinnoporträtt i pre-Rafaleitiskt manér,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,_8024a_8d8fb6c66dc253f_lg.jpeg
38
Okänd spansk (?) konstnär, olja, kajscen, a tergo betecknad North Sea,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,_8030a_lg.jpeg
44
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo, _8031a_lg.jpeg
45
Nilsson, Bert Johnny, färglito, komposition med Venus di Milo,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, olja, skördelandskap,_8033a_8d8fb6ae4e514c3_lg.jpeg
47
Okänd dansk konstnär, olja, skördelandskap,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olsson, Annmari, färglito, Ängel, _8041a_8d8fb6a97e3e544_lg.jpeg
55
Olsson, Annmari, färglito, Ängel,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olsson, Annmari, färglito, lindansös, _8042a_8d8fb6aa80a7404_lg.jpeg
56
Olsson, Annmari, färglito, lindansös,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Janis-Brieditis, Leo, olja, "blommor med gröna (!) vas",_8047a_lg.jpeg
61
Janis-Brieditis, Leo, olja, "blommor med gröna (!) vas",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kowner, Josef, olja, stilleben, _8048a_lg.jpeg
62
Kowner, Josef, olja, stilleben,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallin, Margareta, olja, picknick på stranden,_8049a_lg.jpeg
63
Wallin, Margareta, olja, picknick på stranden,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Léon May K, färglito, skridskoåkare, _8050a_8d8fb69f662934f_lg.jpeg
64
Léon May K, färglito, skridskoåkare,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, "Dandy",_8051b_8d8fb6a20849452_lg.jpeg
65
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, "Dandy",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taipalenmääki, Jussi, färglito, komposition med kvinna och citroner,_8052b_8d8fb6a433200c9_lg.jpeg
66
Taipalenmääki, Jussi, färglito, komposition med kvinna och citroner,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,_8053a_8d8fdad98dd49df_lg.jpeg
67
Péczely, Antal Anton, olja, interiör med lekande barn,
Slutpris5 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Bonnén, Folmer, olja, skördelandskap,_8054a_8d904e40dd51ab5_lg.jpeg
68
Bonnén, Folmer, olja, skördelandskap,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, Rosenkavaljeren, _8058a_lg.jpeg
72
Mörner, Stellan, färglito, Rosenkavaljeren,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Molin, Ulla, akvarell, julhälsning,_8059a_lg.jpeg
73
Molin, Ulla, akvarell, julhälsning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text, _8060a_lg.jpeg
74
Wallin, Gunnar, blandteknik, skämtteckning med förklarande text,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nilsson, Tage, olja, "Fåren, Runsten" (Öland), _8061a_lg.jpeg
75
Nilsson, Tage, olja, "Fåren, Runsten" (Öland),
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fellenius, Hans, olja, grekisk bygata, _8063a_lg.jpeg
76
Fellenius, Hans, olja, grekisk bygata,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,_8065a_lg.jpeg
79
Taipaleenmäki, Jussi, pastell, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Eltorp, Jens för heta Låga, skål, glas, _8074a_lg.jpeg
88
Eltorp, Jens för heta Låga, skål, glas,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, "Blå Jungfrun",_8078a_lg.jpeg
92
Okänd konstnär, olja, "Blå Jungfrun",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pehrsson, Karl Axel, färglito, urskogvision med fågel,_8079a_lg.jpeg
93
Pehrsson, Karl Axel, färglito, urskogvision med fågel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd svensk modernist, olja, komposition, 1900-talets mitt,_8086a_8d8fdc42c6197d2_lg.jpeg
100
Okänd svensk modernist, olja, komposition, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
 Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",_8088a_lg.jpeg
102
Shayer, William J Junior, akvatinter 2 st, "Dead Beat" respektive "Gone Away",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Ranney, Elaine, akryl, "Spring Day",_8089a_lg.jpeg
103
Ranney, Elaine, akryl, "Spring Day",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv, _8090a_lg.jpeg
104
Mayer, Auguste Etienne François litografier, 3 st, Karlskronamotiv,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,_8110a_lg.jpeg
124
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, religiös scen,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sosnovskij, Arsenij Petrovich, olja, kustlandskap med båtar, _8113a_8d900e1452d0961_lg.jpeg
127
Sosnovskij, Arsenij Petrovich, olja, kustlandskap med båtar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,_8126a_lg.jpeg
140
Nordenskjöld, Gerd, olja, Blomfantasi,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,_8136a_lg.jpeg
150
Okänd konstnär, akvareller, 2 st, Marstrandsmotiv,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hansen, Josef Theodor, akvarell, altaret i atriet till Epidius Sabinus hus, Pompeji,_8149a_lg.jpeg
162
Hansen, Josef Theodor, akvarell, altaret i atriet till Epidius Sabinus hus, Pompeji,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen, _8148a_lg.jpeg
163
Okänd konstnär, olja, empire, 1800-talets början, historiscerande scen,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,_8162a_lg.jpeg
175
Okänd indo-persisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, komposition med personer och djur,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.