Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 16 st, _8406b_8d903270cc682d5_lg.jpeg
Wiinblad, Björn för Nymölle, parti månadsplaketter/underlägg, fajans, 16 st,
Slutpris500 SEK
Värdering500 SEK
Kannor med lock, 3 st, porslin, 1800-tal, polykrom och förgylld dekor, _8407a_8d90326bd8e3eac_lg.jpeg
Kannor med lock, 3 st, porslin, 1800-tal, polykrom och förgylld dekor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Thorsson, Nils för Teneragruppen/Aluminia, vas, fajans,_8409a_8d90326876c94d5_lg.jpeg
Thorsson, Nils för Teneragruppen/Aluminia, vas, fajans,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,_8415a_lg.jpeg
Kaffeservis, 39 delar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster', _8419a_lg.jpeg
Gate, Simon för Orrefors, skål, kristall, 'Tusen fönster',
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggplakett, lysterglaserat flintgods, antagligen Newbottle High Pottery, Sunderland, 1840-tal, _8434a_8d9034ab5ad4e88_lg.jpeg
Väggplakett, lysterglaserat flintgods, antagligen Newbottle High Pottery, Sunderland, 1840-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Quistgaard, Jens Harald, för B&G, theservisdelar, glaserat stengods, Tema, 1970-tal, _8440a_lg.jpeg
Quistgaard, Jens Harald, för B&G, theservisdelar, glaserat stengods, Tema, 1970-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Assietter, 16 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, _8441a_lg.jpeg
Assietter, 16 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde,
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,_8444a_lg.jpeg
Qvarsebo, Thomas, skulptur, terrakotta, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Okänd designer för Höganäs, matservis, 48 delar, oxblodsglaserat stengods, _8483a_lg.jpeg
Okänd designer för Höganäs, matservis, 48 delar, oxblodsglaserat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik, _8484a_lg.jpeg
Burmeister, Ingegärd för Gabriel Keramik, fat, glaserad keramik,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Carstens, Tönnieshof, Tyskland, 1950-60-tal, snack/dipassietter, 6 st,_8485a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods, _8498a_lg.jpeg
Berglund, Bengt för Gustavsberg, olje/vinägerkanna, flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Skinkfat, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformat, _8500a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,_8515a_8d903ecd3169d46_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, rödvinsglas, 14 st, Line, design 1982,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line, _8516a_8d903ecb86dd198_lg.jpeg
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vitvinsglas, 15 st, Line,
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-talets slut, polykrom dekor av påfågel på klippformation, skrivtecken mm, _8517a_8d903fef28ace11_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5 delar kristall, Orrefors;_8524a_8d903f9b6d46b16_lg.jpeg
5 delar kristall, Orrefors;
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956, _8526a_8d903fa082e504a_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, kanna med hänkel, glas, _8531a_8d903ff3db21e51_lg.jpeg
Okänd designer, 1900-talets mitt, kanna med hänkel, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tallrikar, 4 st olika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor,_8544a_8d9040fd0e6a3ed_lg.jpeg
Tallrikar, 4 st olika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, vaser, 1 par, blå- respektive grön glasmassa, _8555a_8d9041b5b8ae41a_lg.jpeg
Okänd designer, vaser, 1 par, blå- respektive grön glasmassa,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sjögren, Christer för Lindshammar, vas, glas, veckad, formblåst, _8556a_8d90419cebf3920_lg.jpeg
Sjögren, Christer för Lindshammar, vas, glas, veckad, formblåst,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mat- och theservis porslin, Royal Copenhagen, Palads (Palace),_8557a_8d90423ff2b15b3_lg.jpeg
Mat- och theservis porslin, Royal Copenhagen, Palads (Palace),
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,_8558a_8d9041b739be46a_lg.jpeg
Vang Kragh, Anja för Royal Copenhagen, servisdelar, porslin, "Flora", design 2012,
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Skålfat, 2 st, glaserat lergods, möjligen Varberg, 1800-talets mitt, _8592a_8d904afdc76b550_lg.jpeg
Skålfat, 2 st, glaserat lergods, möjligen Varberg, 1800-talets mitt,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, bemålat glas,_8600a_8d904aded876258_lg.jpeg
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, bemålat glas,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Blombord, ek, skiva med infattade kakelplattor, dessa från 17-1800-tal,_8624a_8d904c3d92b19d3_lg.jpeg
Blombord, ek, skiva med infattade kakelplattor, dessa från 17-1800-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Krus/golvurna, saltglaserat stengods, Tyskland, sekelskiftet 1900, _8627a_8d904c44b3f1f7e_lg.jpeg
Krus/golvurna, saltglaserat stengods, Tyskland, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,_8645a_8d904d1d13751e4_lg.jpeg
Percy, Arthur för Gefle, ytterfoder, blåglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Vas, fajans, Iznik-stil, 1900-tal,_8666a_8d904e7abf3cc6f_lg.jpeg
Vas, fajans, Iznik-stil, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Ytterkrukor med underfat, 5 st_8683a_8d9058de8db9ed1_lg.jpeg
Ytterkrukor med underfat, 5 st
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bojaner, 3 st, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap, _8726a_8d905a8dc132a3d_lg.jpeg
Bojaner, 3 st, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av flodlandskap,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,_8727a_8d905a8f6fa5dde_lg.jpeg
Bojaner, 5 st, porslin, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Magestretti, Vico & Tomita, Kazuhiko för Rörstrand, thekanna, turkosglaserat porslin, "Rim", _8737a_8d905abda72356b_lg.jpeg
Magestretti, Vico & Tomita, Kazuhiko för Rörstrand, thekanna, turkosglaserat porslin, "Rim",
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK