Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal, _8185a_lg.jpeg
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt, _8187a_lg.jpeg
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,_8188a_lg.jpeg
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, patinerad metall och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,_8190a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Stop, glas med tennlock, antagligen Tyskland, 1800-talets 2 hälft,_8189a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,_8191a_lg.jpeg
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft, _8192a_lg.jpeg
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal, _8199a_lg.jpeg
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,_8203a_lg.jpeg
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Dirigentpinne, bemålat trä och celluloid, 1900-talets 1 hälft eller mitt,_8202a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag, _8204a_lg.jpeg
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bordsfotogenlampa, onyx med förgylld metalldekor, sekelskiftet 1900, glasskärm med etsad dekor,_8205a_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,_8208a_8d900ebc264b873_lg.jpeg
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût, _8209a_8d900ebdf30bda2_lg.jpeg
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,_8210a_8d900ec04e268af_lg.jpeg
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Dockhus, pappersklätt trä, 1950-60-tal, _8218a_lg.jpeg
Dockhus, pappersklätt trä, 1950-60-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golfklubba, hickory, William Gibson, Geo Duncan 1900-talets 1 hälft,_8219a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti Blue-Ray-filmer,_8232a_lg.jpeg
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo", _8231a_lg.jpeg
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Salomonsen, Axel, tillskriven, skrin, palisander med silverintarsia, Danmark 1950-60-tal, _8246a_8d901a7ed79eeab_lg.jpeg
Salomonsen, Axel, tillskriven, skrin, palisander med silverintarsia, Danmark 1950-60-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Resekista, lackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, svärtade järnbeslag med mässingsnitar,_8255a_lg.jpeg
Resekista, lackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, svärtade järnbeslag med mässingsnitar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,_8264a_lg.jpeg
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Väggplåt/presenterfat, mässing, renässansstil, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, _8265a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955, _8267a_lg.jpeg
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mineralkluster, bergkristall,_8268a_8d901b177c6fc8a_lg.jpeg
Mineralkluster, bergkristall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mineralkluster, ametist, _8269a_8d901b19cf49678_lg.jpeg
Mineralkluster, ametist,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti mineral; ametist, lapis lazuli, malakit mm,_8270a_8d901b205134a4f_lg.jpeg
Parti mineral; ametist, lapis lazuli, malakit mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,_8271a_lg.jpeg
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fat, tenn, slätt, _8272a_lg.jpeg
Fat, tenn, slätt,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink, _8274a_lg.jpeg
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti plast, Guzzini; skålar, muggar samt salt- och pepparströare, _8277a_lg.jpeg
Parti plast, Guzzini; skålar, muggar samt salt- och pepparströare,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis),_8279a_8d901b69604ec9f_lg.jpeg
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis),
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Golvkandelaber till 5 vaxljus, smide, sekelskiftet 1900, _8280a_8d901b68273b0be_lg.jpeg
Golvkandelaber till 5 vaxljus, smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Fartygsratt, bemålad ek med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,_8281a_8d901b675faf34b_lg.jpeg
Fartygsratt, bemålad ek med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Vitrin för trådrullar, bok, 1900-talets mitt, "Dominator",_8284a_8d901ba59695b8b_lg.jpeg
Vitrin för trådrullar, bok, 1900-talets mitt, "Dominator",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Telefonväxel, ek, L M Ericsson, 1900-talets mitt, modellnummer DFG 1032,_8287a_8d90260efc6fecf_lg.jpeg
Telefonväxel, ek, L M Ericsson, 1900-talets mitt, modellnummer DFG 1032,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordsfotogenlampfot, fajans med mässingsmontage, möjligen Longwy, Frankrike, 1800-talets slut,_8288a_8d90251d9f968b7_lg.jpeg
Bordsfotogenlampfot, fajans med mässingsmontage, möjligen Longwy, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Rustningsreplikor, 2 st, kopior after romerska förebilder Lorica Segmentata (lamellpansar) respektive Hamata (ringbrynja)_8302a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, kryddburk, stengods med teaklock,_8304a_8d90261bb603e59_lg.jpeg
Westman, Marianne för Rörstrand, kryddburk, stengods med teaklock,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skålar, 3 st samt glasunderlägg, 12 st, teak, _8306a_8d90262c2feb94c_lg.jpeg
Skålar, 3 st samt glasunderlägg, 12 st, teak,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Relief, brons, 1900-talets 1 hälft eller mitt, möjligen Benin, dekor av stående personer (krigsfångar ?), _8309a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bricka/korg, skuren och bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början,_8307a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gnistskydd, 2 st, mässing, sekelskiftet 1900, _8310a_8d90266d228c5d7_lg.jpeg
Gnistskydd, 2 st, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, väggur, mahogny med intarsia, _8315a_8d90268cc56626c_lg.jpeg
Okänd designer, 1950-tal, väggur, mahogny med intarsia,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock, _8326a_lg.jpeg
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Okänd designer för Firma Svenskt Tenn, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,_8325a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början, _8329a_8d902780ffee627_lg.jpeg
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Picknickorg, rotting, sekelskiftet 1900,_8330a_8d902781a7c9c40_lg.jpeg
Picknickorg, rotting, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK