Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00
Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45
- DiverseRensa filter
Amulett, skuren jade, Kina, Qing antagligen 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Snusdosa, sköldpadd, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Noteringshäfte, lackarbete och läder, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Rakspegel, bonat trä och krom, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Humidor, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Brynstål, smide med mässingsbeslag, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Dockmöbler, 3 delar, rotting och glaspärlor, 1950-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Smyckeskrin, grön sammet med förgyllda metallbeslag,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Axelremsväska, svart läder med metalldetaljer, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Axelremsväska, svart läder, Bon Goût,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Piedestal, svarvat och svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Dockhus, pappersklätt trä, 1950-60-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stort parti Blue-Ray-filmer,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Leksak, litograferad plåt, urverksdriven, "Jumbo",
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Salomonsen, Axel, tillskriven, skrin, palisander med silverintarsia, Danmark 1950-60-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Resekista, lackerat trä, 1800-talets mitt eller 2 hälft, svärtade järnbeslag med mässingsnitar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Lund, Birgitta, fotografi, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Modelljärnvägsstation, litograferad plåt, Hornby/Meccano no 3, cirka 1955,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mineralkluster, bergkristall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mineralkluster, ametist,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti mineral; ametist, lapis lazuli, malakit mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Äggkoppar, 9 st samt skedar 8 st, plast, Guzzini,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fat, tenn, slätt,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
4 delar plast, Guzzini; bricka, 2 tillbringare samt ishink,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti plast, Guzzini; skålar, muggar samt salt- och pepparströare,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis),
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Golvkandelaber till 5 vaxljus, smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Fartygsratt, bemålad ek med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Vitrin för trådrullar, bok, 1900-talets mitt, "Dominator",
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Telefonväxel, ek, L M Ericsson, 1900-talets mitt, modellnummer DFG 1032,
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bordsfotogenlampfot, fajans med mässingsmontage, möjligen Longwy, Frankrike, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, kryddburk, stengods med teaklock,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skålar, 3 st samt glasunderlägg, 12 st, teak,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Gnistskydd, 2 st, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-tal, väggur, mahogny med intarsia,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ahrström, Folke för GAB Stockholm, shaker, nysilver med bakelitlock,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Barnstol, böjträ, Fischel, Frankrike, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Picknickorg, rotting, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK