Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00

Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45

Alnstock, skuret och bemålat trä med mässingsstift, allmogearbete, 1700-talets 2 hälft, _8331a_8d902783c22efa6_lg.jpeg
Alnstock, skuret och bemålat trä med mässingsstift, allmogearbete, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900, _8332a_8d902784b734118_lg.jpeg
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal, _8333a_8d902785878d9a0_lg.jpeg
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Kanna, mässing, antagligen osmanskt kulturområde, 18-1900-tal,_8335a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,_8337a_lg.jpeg
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-tal, kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver,_8341a_8d90278b8bfdafd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dekanteringstratt, nysilver, sekelskiftet 1900,_8342a_8d90278c4646305_lg.jpeg
Dekanteringstratt, nysilver, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tadasaburō, Hattori, vas, cloissonné, polykrom dekor av lilja mot violett fond, _8346a_8d90278acf80c5e_lg.jpeg
Tadasaburō, Hattori, vas, cloissonné, polykrom dekor av lilja mot violett fond,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Takkrona till 8 ljus, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets början, _8354a_8d9027fd2292e7a_lg.jpeg
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Takkrona till 12 ljus, förgylld metall och olikslipade prismor, oscariansk, _8355a_8d90280076b9ee4_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,_8361a_lg.jpeg
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,_8364a_lg.jpeg
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kakburk, så kallad kiksespand, opaliscerande glas med metallmontage, 1910-20-tal, _8368b_8d902883431666e_lg.jpeg
Kakburk, så kallad kiksespand, opaliscerande glas med metallmontage, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960. _8372a_lg.jpeg
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,_8373a_lg.jpeg
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Applicquer till 3 ljus, 1 par, förgylld brons, Louis XIV-stil, 1800-talets 2 hälft, _8382a_8d9028d4cbc3753_lg.jpeg
Applicquer till 3 ljus, 1 par, förgylld brons, Louis XIV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld brons, empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av vädurshuvuden, akantus mm,_8383a_8d9028d3e1b4f66_lg.jpeg
Takkrona till 4 ljus, förgylld brons, empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av vädurshuvuden, akantus mm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Teleskopljusstakar, 1 par, pläter, möjligen England, 1800-talets början,_8384a_8d9028d254b3417_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Ram till brasskärm, förgylld metall. empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner, delfiner mm, _8385a_8d9028fe39e637d_lg.jpeg
Ram till brasskärm, förgylld metall. empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner, delfiner mm,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Visitkortsetui, trä med ben- och mineralintarsia, Indien, 18-1900-tal, _8395a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,_8401a_lg.jpeg
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",_8402a_lg.jpeg
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Visitkortsetui, vitmetall, jugend, 1900-talets början, dekor av kvinna och stiliserad växtlighet, _8404a_8d9032762cfb987_lg.jpeg
Visitkortsetui, vitmetall, jugend, 1900-talets början, dekor av kvinna och stiliserad växtlighet,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Just Andersen, Ib, egen verkstad, bägare, tenn med mässingsdetaljer, så kallad Skönvirke, omkring 1920,_8405a_8d903274145fdf0_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, modern tillverkning, _8422a_8d90343b390d80b_lg.jpeg
Spegel, förgyllt trä och stuck, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD_8429a_lg.jpeg
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Dosa, mässing, Holland, barock, 1700-talets början, graverad dekor av mytologiska scener och deviser, _8432a_8d9034a7e9d2163_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig, _8433a_8d9034b1a4fe2eb_lg.jpeg
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vigvattenskål, driven koppar, 1700-tal, _8435a_8d9034ad3bc8640_lg.jpeg
Vigvattenskål, driven koppar, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skyttegravständare, nickel, Österrike WWI, "Chronos",_8436a_8d9034af146aadc_lg.jpeg
Skyttegravständare, nickel, Österrike WWI, "Chronos",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,_8438a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Relief, Bois Durci, antagligen England, 1800-tal, dekor av musicerande putti, _8446a_8d9034ea533b93c_lg.jpeg
Relief, Bois Durci, antagligen England, 1800-tal, dekor av musicerande putti,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, patinerat gjutjärn, barock, 1600-tal, lejonhuvud,_8449a_8d9034eee0a595d_lg.jpeg
Skulptur, patinerat gjutjärn, barock, 1600-tal, lejonhuvud,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Svepask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt, _8450a_8d9034f0f552b39_lg.jpeg
Svepask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900, _8451a_lg.jpeg
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,_8453a_lg.jpeg
Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
3 delar metall; mössmärke för Gordon Highlanders, tartanbrosch för Clan Gordon samt askfat för The Royal Regiment of Canadian Artillery_8454a_lg.jpeg
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Aftonklänning, siden med glaspärlor, så kallad Charlestonklänning, 1920-tal_8455a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Aftonväskor, 5 st, textil, konstläder och metall, _8456a_lg.jpeg
Aftonväskor, 5 st, textil, konstläder och metall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kuddstång med fästen, smide, Frankrike, 1900-talets 2 hälft, _8458a_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kaminur med slag, ek med förgyllda mässingsbeslag, Wilcocks patent, _8461a_8d90352b28dcd41_lg.jpeg
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Underlägg, 8 st, behandlad papier-maché, Japan, 1900-talets mitt, märkta "Alcohol proof", _8463a_8d9035800770758_lg.jpeg
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 40 SEK
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal, _8470a_8d90357369e55bf_lg.jpeg
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Bricka, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt, profilerat brätte,_8471a_8d903576b7a3e53_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vinkelmätningsinstrument, delvis lackerad metall, Gundersen og Løken, Oslo,_8474a_8d90357cddb838f_lg.jpeg
Vinkelmätningsinstrument, delvis lackerad metall, Gundersen og Løken, Oslo,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gorånjärn, smide, 1800-tal, _8475a_8d9035aa28abc18_lg.jpeg
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä, _8476a_8d9035acffb383a_lg.jpeg
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Vägghylla, skuret och bemålat trä, så kallad "Amagerhylde", Danmark, 1800-tal, _8494a_8d903e4e7558e9f_lg.jpeg
Vägghylla, skuret och bemålat trä, så kallad "Amagerhylde", Danmark, 1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK