Aprilauktion söndagen den 25/4 klockan 16.00
Fredag 23/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/4 klockan 12.00 - 15.45
- DiverseRensa filter
Alnstock, skuret och bemålat trä med mässingsstift, allmogearbete, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Spatserkäpp, bambu med silverkrycka, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Spatserkäpp, palisander med silverkrycka, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Persedeldetaljer, 5 delar, Kina, sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dekanteringstratt, nysilver, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Tadasaburō, Hattori, vas, cloissonné, polykrom dekor av lilja mot violett fond,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 600 - 5 000 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Thekök, så kallat Hibachi, alm, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Golvur, mahogny, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kakburk, så kallad kiksespand, opaliscerande glas med metallmontage, 1910-20-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Mekanisk leksak, hårdplast och metall, Japan, omkring 1960.
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Golvur, mahogny, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Applicquer till 3 ljus, 1 par, förgylld brons, Louis XIV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Takkrona till 4 ljus, förgylld brons, empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av vädurshuvuden, akantus mm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Ram till brasskärm, förgylld metall. empirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner, delfiner mm,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Samovar, pläter, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Bok, Svensson, Barbro & Wahlgren, Anna, Lill Babs "Hon är jag",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Visitkortsetui, vitmetall, jugend, 1900-talets början, dekor av kvinna och stiliserad växtlighet,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
TV, Samsung, 32 tum, LCD
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Dosa, mässing, 1800-talets 1 hälft, oval, bukig,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vigvattenskål, driven koppar, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skyttegravständare, nickel, Österrike WWI, "Chronos",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Relief, Bois Durci, antagligen England, 1800-tal, dekor av musicerande putti,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, patinerat gjutjärn, barock, 1600-tal, lejonhuvud,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Svepask, bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Flugfiskespö med rulle, trä med mässingsdetaljer, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Axelremsväska, grått läder med mässingsbeslag, Jaeger, London,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Aftonväskor, 5 st, textil, konstläder och metall,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 40 SEK
Bricka, Philite (bakelit), Philips, Holland, 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vinkelmätningsinstrument, delvis lackerad metall, Gundersen og Løken, Oslo,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gorånjärn, smide, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Märlspikar, 10 st, järn respektive trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 800 SEK
Vägghylla, skuret och bemålat trä, så kallad "Amagerhylde", Danmark, 1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK